Benešová podává žalobu na nejvyššího státního zástupce Zemana, odmítá to on i premiér

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 5. 2021 12:08
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neměl podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové právo komentovat kauzu Vrbětice. Kvůli překročení kompetencí se na něj rozhodla podat kárnou žalobu, která by mohla skončit až jeho odvoláním z funkce. Zeman si stojí za tím, že nepochybyl, uvedlo ve čtvrtek Právo. Ke zveřejnění informací měl svolení. S postupem Benešové nesouhlasí ani premiér Andrej Babiš.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: ČTK

Zeman 19. dubna na tiskové konferenci vystoupil s informacemi k postupu státních zastupitelů v kauze exploze ve Vrběticích v roce 2014, za kterou podle českých tajných služeb stojí ruští agenti. Podle Benešové tím ale Zeman porušil zákon, protože je tento případ momentálně v rukou Krajského státního zastupitelství v Brně, na které dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Zeman stojí v této stustavě o úroveň výš a nemá do jejich činnosti zasahovat, říká ministryně.

Šéf dozorového Krajského státního zastupitelství v Brně Jan Sladký odpoledne uvedl, že informace ke kauze Zeman získával legitimním způsobem a že je při jednáních s ústavními činiteli využíval vždy na základě předchozích konzultací s dozorovým státním zástupcem i se Sladkým. "Taktéž mu byl mnou dne 19. dubna 2021 písemně odsouhlasen konkrétní obsahový rámec, v jakém tyto informace může sdělit veřejnosti," zdůraznil Sladký.

"Podle zákona neměl (Zeman) v té věci vůbec vystupovat. On není ani dozorovým, ani dohledovým státním zástupcem. Pasoval se do role jakéhosi generálního prokurátora," kritizovala jeho postup pro Právo ve středu Benešová. Nejvyšší státní zástupce podle ní překročil své kompetence, konkrétně "ustanovení o dozoru a dohledu" a rozhodla se na něj proto podat kárnou žalobu. "Určitě to budu muset podat, protože jestli někdo porušuje zákon o státním zastupitelství, jinak nejde postupovat," řekla ve středu ministryně.

Zeman se o kárné žalobě, kterou na něj Benešová míří, dozvěděl až z médií. Za svým postupem si ale stojí a pochybení odmítá. "Krajské státní zastupitelství v Brně sepsalo informace, které bylo možné zveřejnit, a tyto zaslalo nejvyššímu státnímu zástupci, aby je jako hlava soustavy státního zastupitelství reprezentující veřejnou žalobu navenek zpřístupnil veřejnosti," řekl Zeman Právu.

"Obecné vyjádření o možných závěrech trestního řízení nepovažuji za předjímání," reagoval ve svém čtvrtečním prohlášení Zeman. "V případech s mezinárodním přesahem je Nejvyšší státní zastupitelství činné, pokud je třeba zajistit koordinaci mezinárodní justiční spolupráce. Upozornit na rizika a nejistý výsledek takové justiční spolupráce s Ruskou federací nepovažuji za překročení svých pravomocí," podotkl.

Premiér Babiš řekl serveru Lidovky.cz, že s postupem Benešové nesouhlasí. "Jsem přesvědčen, že k podání kárné žaloby není možné přistoupit. Pavel Zeman byl na schůzky přizván. A to i na jednání vlády z důvodu záštity dané instituce. Nikdy se neřešil trestní spis," uvedl. S Benešovou už o věci mluvil a ministryně mu sdělila, že podnět k podání kárné žaloby obdržela od právního zástupce zbrojařské firmy Imex Group, která měla pronajaté vrbětické sklady. "Ona se tím musí z úřední povinnosti zabývat. Tento zástupce podává různé podněty a oznámení na různé vysoké funkcionáře. Podnět bude prověřen," dodal. Trestnímu oznámení od Imex Group čelí kvůli údajnému úniku informací i policejní prezident Jan Švejdar.

Kárná žaloba by se podle vyjádření Benešové měla kromě tohoto případu týkat i dalších bodů. Vadí jí také Zemanovo působení v restitučním sporu o majetek rodu Czerninů, ke kterému měl podle ní vztah.

 

Právě se děje

Další zprávy