Bendlův prodej: 20 milionů pro nemocnici v Mělníku

Martina Machová Martina Machová
24. 8. 2009 0:01
Nový majitel mělnické nemocnice vydělal na prodeji domů a pozemků
Mělnická nemocnice patřila k nejdražším. Prodávala se na dvakrát a nakonec jí získala Mělnická zdravotní
Mělnická nemocnice patřila k nejdražším. Prodávala se na dvakrát a nakonec jí získala Mělnická zdravotní | Foto: Martina Machová

Mělník - Dva roky stará privatizace nemocnice v Mělníku, kterou kraj prodal za vlády hejtmana ODS Petra Bendla, přinesla novým majitelům kromě nemocnice samotné i milionové zdroje, z nichž mohou do koupeného majetku investovat.

K prodané nemocnici totiž patřily i nemovitosti, z jejichž prodeje připlynulo před rokem do rukou majitelů dvacet milionů korun.

Nemocnici dnes vlastní společnost Mělnická zdravotní, která je dceřinou společností pojišťovny Kooperativa.

Loni v září, krátce před krajskými volbami, po nichž se vlády v kraji ujali kritici privatizace z ČSSD, prodala nemocnice budovu bývalé dětské kliniky v Pražské ulici v Mělníku i s pozemky a později také objekt bývalé městské sauny (rovněž s pozemky).

Za první obchod inkasovala 13,5 milionu korun, za druhý 6, 5 milionu. Dohromady 20 miliónů korun.

Noví majitelé sice nesmí sami pět let od koupě získané nemovitosti dále prodávat nebo pronajímat, ale mělnická nemocnice povolení ještě před volbami na oba domy dostala.

Mělnická nemocnice

  • cena - 81 milionů Kč
  • investice - 120 milionů Kč
  • prodej dvou domů - 20 milionů Kč
  • majitel - Mělnická zdravotní (dceřiná společnost pojišťovny Kooperativa)
  • první zájemce - společnost Meda. Nabídla 103,3 miliony, částku ale nezaplatila a proto se výběrové řízení opakovalo

Kraj ji ještě v době vlády ODS udělil na návrh bývalého ředitel krajské nemocnice v Mladé Boleslavi Ladislava Řípy, pod něhož mělnická nemocnice do doby privatizace spadala.

"Dával jsem materiál do rady středočeského kraje. A sám jsem doporučoval, aby souhlasil, protože podle mého ty nemovitosti byly zbytné a pokud je nepotřebovali k medicíně, neměli jsme s tím problém," řekl Aktuálně.cz Řípa.

"Podmínkou pro prodej bylo, aby jeho výtěžek se opět investoval do nemocnice," dodává s tím, že nelze slučovat dvacet milionů získané prodejem domů s přislíbenými miliony na investice podle kupní smlouvy.

Dřív to nešlo

Proč je kraj neprodal mělnické nemovitosti ještě před privatizací?

"Bývalou dětskou nemocnici jsme se snažili nabídnout České správě sociálního zabezpečení, jednali jsme s městem i státem, ale nikdo o to neprojevil zájem, protože zde byly obrovské předpokládané investice," říká bývalý ředitel.

Bývalá dětská nemocnice. Nyní je prázdná, před tím v ní sídlila pobočka banky
Bývalá dětská nemocnice. Nyní je prázdná, před tím v ní sídlila pobočka banky | Foto: Martina Machová

Hodnotu budovu sauny pak vidí jen v pozemku.

"Je to spíš na demolici," komentuje to dnes, kdy za pozemky u sauny dostali noví majitelé přes šest miliónů.

Na obdobný příklad upozornily před časem Hospodářské noviny v souvislosti s brandýskou nemocnicí. Podle nich nový majitel - společnost PP Hospitals z výnosu z nemovitostí nemocnici nejen zcela zaplatil, ale vydělal i milion korun navíc.

Bývalý ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš, pod jehož vedení zařízení v Brandýsu před privatizací spadalo, přímo přiznává, že povolení pro prodej pozemků udělil proto, aby noví majitelé měli na provoz.

Samotné povolení ale nebylo na rozdíl od Mělníka nijak oficiálně podmíněno dalšími investicemi.

"Stav majetku, který jsme jim předali, neumožňoval velké manévry se získanými prostředky. Vlastník získal zařízení v dost zanedbaném stavu, zadlužený a vyžadující neustálé vkládání finančních prostředků," líčí Rubáš.

"Měli nejdříve zaplatit desítky milionů dluhů, které na tom subjektu vysely již v době prodeje, dluhy vznikající při převádění nemocnice a další pohledávky. Na to měly sloužit úvěry od bank, případně výnosy z nepotřebného majetku," dodal.

Bývalá městská sauna. Na to, co v ní bude dál si současný majitel nechává zpracovávat projekt. Možná i bowling
Bývalá městská sauna. Na to, co v ní bude dál si současný majitel nechává zpracovávat projekt. Možná i bowling | Foto: Martina Machová

Bendl stojí za svým

Petr Bendl si však nadále stojí za tím, že rozhodnutí bylo správné a pro hejtmanství prospěšné. A současné opětovné otevření tématu nemocnic považuje spíš za politický útok před nadcházejícími volbami.

"Středočeský kraj nechtěl na prodeji vydělat. Šlo opravdu spíše o to vyřešit problém menších nemocnic, které se v mnoha případech zadlužovaly, a kraj neměl a nemohl získat prostředky na nezbytné rekonstrukce a investice do nového vybavení," míní exhejtman.

"Nedávno jsem se byl podívat v Hořovicích, v Berouně i v Rakovníku. Tam se na první pohled daří zkvalitňovat zdravotní péči i prostředí pro pacienty," obhajuje záměr.

A nevidí problém ani v neúměrném výdělku v případě privatizace v Brandýse.

"Důležité je, že odprodejem jakékoli části majetku původní nemocnice se nemění nic na závazku zajistit zdravotní péči v nezměněném rozsahu," zdůrazňuje.

Policie vyšetřuje

Přesto privatizaci nemocnic už od loňského léta prověřuje protikorupční policie na základě trestního oznámení Svazu pacientů. Podle jejího mluvčího Romana Skřepka však žádné indicie k tomu, že by byl porušen zákon, dosud nenašla.

Prodej mělnické nemocnice patřil v rámci privatizace k těm komplikovanějším. V prvním kole ji za 103,3 milionů získala společnost Meda, ale nezaplatila ji. V novém výběrovém řízení zvítězila právě Mělnická zdravotní s částkou 81 milionů korun s tím, že do ní bude investovat v následujících dvou letech zmíněných 20 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy