Bémův vliv v Praze slábne. I proto padne Jančík

Adam Junek, Kateřina Eliášová
14. 4. 2010 5:30
Pondělní sněm pražské organizace narýsuje její budoucnost
Pavel Bém a nová šedá eminence Prahy podnikatel Tomáš Hrdlička
Pavel Bém a nová šedá eminence Prahy podnikatel Tomáš Hrdlička | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před čtyřmi lety dovedl pražský primátor Pavel Bém v Praze vyhrát komunální volby s výsledkem, o kterém se jinde ostatním jen zdálo. Tehdy tady získala ODS téměř 55 procent hlasů voličů.

To je ale minulostí. Deník Aktuálně.cz zmapoval rozložení sil v hlavním městě, a to dokládá, že Pavel Bém je v čím dál větší izolaci a svůj vliv ztrácí nejen on, ale i lidé, kteří díky němu drželi v Praze opratě.

"Bémokracie" končí. První vlaštovkou jsou změny v představenstvu Dopravního podniku v hlavním městě a další jsou na cestě.

Na řadě je Jančík

Spolu s Bémem se "do karantény" totiž dostal také kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík a možná i další jména z vedení pražské organizace. Spekuluje se minimálně o poslanci a místopředsedovi ODS v Praze Jiřímu Janečkovi.

Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík
Kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík | Foto: Ludvík Hradilek

Pondělní sněm téměř jistě rozhodne o Jančíkovi. Má skončit ve funkci místopředsedy ODS v Praze, starostou 5. městské části však zůstane. Jančík ale ztrácí i na smíchovské půdě a může tak v politice skončit úplně, když se na podzim neobjeví na kandidátce do komunálních voleb.

Těch, kteří jsou proti tomu řešit změny nyní před volbami, je menšina. "Milan Jančík je kontroverzní, o tom není sporu. Ale personální změny v pražské ODS bychom měli řešit až po sněmovních volbách," myslí si třeba poslanec za Prahu 13 a senátní kandidát Prahy 6 Petr Bratský.

Dopravní podnik teď vedeme "my"

Kdo teď naopak nově získává vliv a předurčuje tak novou podobu pražské ODS, je patrné na příkladu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Do představenstva se dostali muži, kteří od Béma postupně otěže moci přebírají, v čele s prvním místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou.

Neméně důležitou figurou je Bémův první náměstek Rudolf Blažek, který Béma loni na podzim vyzval na souboj o křeslo šéfa pražské ODS. Tehdy prohrál. Teď je čerstvým místopředsedou představenstva Dopravního podniku.

Právě tito dva politici zastupují ty oblasti Prahy, které s největší pravděpodobností pošlou v pondělí Jančíka ke dnu.

Střídání v čele magistrátu

Změny v představenstvu Dopravního podniku nebyly samoúčelné. Do loňského podzimu primátorem ostře kritizovaný šéf společnosti Martin Dvořák je najednou vnímán jako "Bémův muž". A také ztratil část svých dosavadních pravomocí, aby si jej "noví lídři Prahy" mohli lépe hlídat.

Ač Dvořák nikdy skutečným Bémovým koněm nebyl, pojí jej přátelské vztahy s podnikatelem Romanem Janouškem, který měl dlouhá léta blízko k Bémovi. Janouška však v roli hlavní pražské šedé eminence střídá podnikatel a člen ODS Tomáš Hrdlička. Obchodně si oba byznysmeni už příliš nerozumí, nicméně účel světí prostředky a své síly umějí i spojit.

Jejich spojenectví vloni zachránilo v čele pražské ODS Pavla Béma. Totéž spojenectví nyní odstaví starostu Jančíka, který Béma vloni rovněž podržel.

Nejsilnější pražskou skupinou na loňském sněmu byli lidé podporující radního Blažka, kteří ovládali asi 40 procent hlasů. "Janouškovci a Hrdličkovci" se ale spojili a Béma podpořili. Blažek alespoň na oplátku nechal jako místopředsedu pražské ODS zvolit kontroverzního Jančíka, aby bylo dobře vidět, kdo za Bémem stojí.

Janoušek s Hrdličkou po neshodách v byznysu své spojenectví na čas přerušili. Hrdličkovy koně přešli na stranu radního Blažka, čímž se Bém dostal do izolace. O peníze jde ale především a podnikatelé se opět dokážou na věcech, o něž jim jde, dohodnout. Stranění Blažkově křídlu přetrvalo a síla Pavla Béma je v nenávratnu.

Ukázalo se to i při pokusu odvolat z kandidátky Ivana Langera. Pavel Bém a "jeho muž" Tomáš Chalupa Langera podrželi, Blažek, Vodrážka a radní Milan Richter (hlavní Hrdličkův kůň) hlasovali pro jeho odchod.

Co bude s Bémem

Cílem nových pražských bossů je dostat Pavla Béma do sněmovny a tam jej uklidit. V komunálních volbách rozhodně nemá představovat budoucího primátora. Naopak ideálem je z komunální politiky jej zcela odstřihnout.

Horkým kandidátem na nového primátora je podle kuloárů Rudolf Blažek, podporovaný Hrdličkou.

Béma by mohl vystřídat i v čele pražské ODS, a to hned po sněmovních volbách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy