Bém vzkazuje: Být Topolánkem, rezignoval bych

Kateřina Eliášová
25. 10. 2008 20:05
Nechci štěpit ODS, říká 1. místopředseda
Pavel Bém rezonuje. Proti Topolánkovi
Pavel Bém rezonuje. Proti Topolánkovi | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - První místopředseda ODS Pavel Bém se zachoval stejně jako minulý týden, kdy ODS prohrála v krajských volbách. I po porážce ODS ve volbách do senátu  komentuje dramaticky výsledky a mluví o nutných změnách v hlavní vládní straně.

Jestliže minulý týden hovořil o volebním armagedonu, dnes skore voleb shrnuje do slova katastrofa.  

"Je to historicky nejhorší výsledek občanských demokratů v dějinách. Nad Českou republikou vybuchla oranžová socialistická bomba a jediné místo, které na mapě zůstalo modré a uhájilo tak pravicovou politiku, je Praha. Musíme se připravit veřejnosti veřejný pravicový program, který neztratí reformní étos, ale bude schopen sám sebe obhájit. To se nám nepovedlo," řekl v rozhovoru.

 

S Bendlem rezonuji

Proč myslíte, že se to stalo?

Nebyli jsme schopni obhájit dobré reformní kroky, k nimž se vláda odhodlala. A tím druhým důvodem je fakt, že socialisté vedli neférovou a nekorektní kampaň. Postavit si kampaň proti vládě na zdravotnických poplatcích byl sice tah efektivní, ale neférový. S chladnými hlavami teď budeme analyzovat, co se vlastně stalo, a připravovat se na kongres.

Už jste rozhodnut, zda budete kandidovat na předsedu ODS?

Není možné pár minut poté, co jsme konfrontováni s volebními výsledky, abychom říkali v emocích nějaká tvrdá bojovná prohlášení. Mohu jen konstatovat jako první místopředseda, že jsme dopadli jako sedláci u Chlumce, a z té porážky se teď musíme nějak dostat. Ale rovnou říkám, že nechceme dělat nějaké velké koalice se socialisty.

Petr Bendl prohlásil, že když nebudete na kongresu kandidovat na předsedu vy, udělá to on. Už jste domluveni?

Řekl to, co řekl a já s ním hodně rezonuji, hodně jsme spolu mluvili. Beru to jako fakt a čeká nás dnes těžká noc pochopit, strategicky plánovat, abychom neudělali víc škody než užitku. Nikdo z nás nechce štěpení ODS.

Já bych rezignoval

Měl by Mirek Topolánek rezignovat na místo předsedy ODS?

Je to kompetence Mirka Topolánka. Kdybych byl na jeho místě, tak to je krok, který udělám. A s největší pravděpodobností bych se k němu odhodlal už před volbami.

Měl by být kongres ODS dřív než začátkem prosince?

Dostal jsem dnes nějakých dvacet třicet esemesek, které vybízejí k okamžitém svolání mimořádného kongresu. Je to jedno z témat, o kterém se budeme zítra na grémiu bavit.

Není vzkaz jako vzkaz

Nemyslíte, že k tomu, jak říkáte,  oranžovému výbuchu přispělo i to, že ODS začala veřejně ukazovat rozštěpenost?

Můžete mi říct, jak a čím?

Hejtmani vyzývají předsedu k odstoupení. Čestný předseda se zapojí do kampaně, mimo jiné podpoří kandidáta, který poté zaútočí na premiéra. 

Pan prezident prostě přijel podpořit nejen pražské kandidáty ODS, a všechny další, na koncert na Staroměstské náměstí. Nevnímejme to jako vzkaz dovnitř ODS. Přestože chce být nadstranickým prezidentem, tak ještě neztratil nějaké elementární politické cítění. Pokud dával nějaké vzkazy, tak směrem k české veřejnosti.
To, co ukázaly krajské volby před týdnem, že česká veřejnost posílá občanským demokratům vzkaz: „Něco udělejte, protože alespoň část z nás vám nevěří", je významným vzkazem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy