Bém vyzradil řešení sporu o léčebnu v Bohnicích

Eliška Bártová Eliška Bártová
23. 11. 2007 17:45
O rozpočet se podělí stát a Praha
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nečekanou vlnu vášní a otevřených sporů mezi psychiatry vyvolalo červencové rozhodnutí šéfa bohnické psychiatrické léčebny Ivana Davida radikálně omezit tamní krizové centrum.

Po čtyřech měsících přichází rozuzlení - podle zjištění Aktuálně.cz se stát a hlavní město dohodly, že chybějící milióny na provoz dodá Praha.

Zaskočené ministerstvo

Krizové centrum umožňovalo lidem s psychickými problémy kdykoliv během dne i noci přijít poradit se s odborníky. Nemuseli mít přitom strach, že skončí zavřeni na několik měsíců na uzavřeném oddělení léčebny.

"Máme dohodu s ministerstvem zdravotnictví, že od nového roku provoz obnovíme," potvrdil Aktuálně.cz pražský primátor Pavel Bém. "Je to v duchu změn, které chystáme v celé psychiatrii."

Kolik přesně zaplatí město a kolik ministerstvo - a z jakých zdrojů peníze půjdou - zatím nikdo nechce říci.

"Mohu tuto dohodu potvrdit," řekl tiskový mluvčí resortu Tomáš Cikrt. "Ale víc k tomu neřeknu. Byli jsme dohodnutí, že tuto informaci zveřejníme společně až v prosinci. Překvapuje mě, že o tom primátor mluví už teď."

Rychlá pomoc vs. týdny v ústavu

Ve sporu o bohnické centrum nešlo jen o osud jednoho zařízení, ale o princip, zda Česko podporuje komunitní služby, nebo ne. Za zrušení nonstop služeb a linky důvěry, kterých je u nás nedostatek, žádali dokonce někteří lékaři hlavu ředitele Bohnic Ivana Davida.

Krizové centrum poskytovalo ambulantní služby a nonstop linku důvěry, pro akutní případy měli k dispozici 8 lůžek pro krátkodobou hospitalizaci.

Řediteli Davidovi se však nelíbilo, kolik zařízení stojí. Z 5,5 milionového rozpočtu hradily pojišťovny pouze 2 miliony. Zbytek musela doplatit léčebna.

David proto noční provoz centra, linku důvěry i lůžka pro krátký pobyt zrušil. Pacienti tak mohli najít pomoc pouze mezi 8-16 hodinou a jen v pracovní dny.

Škodná v psychiatrii...

"Právě v noci přitom bývá nejvíce akutních případů," říká psychiatr Martin Jarolímek, šéf denního psychiatrického sanatoria Opatov. "Kdy lidé potřebují podporu a být někde na krátkou dobu uloženi. Takováto intervence pomáhá zabránit rozvinutí problému a dlouhodobé hospitalizaci.

Část psychiatrů společně s bývalým ředitelem léčebny Zdeňkem Bašným se proto proti Davidovu rozhodnutí postavila a žádala po ministerstvu jeho odvolání.

"David české psychiatrii škodí," míní Jarolímek. "Je jednoznačným zastáncem institucionální péče, což jde proti trendu, aby se pacienti vraceli do běžného života. Dál trváme na jeho odvolání."

...nebo odpovědný úředník?

Ministerstvo zdravotnictví však tlak na Davidův konec odmítá. "V žádném případě ho odvolávat nebudeme," říká tiskový mluvčí resortu Cikrt.

Podle ministerstva totiž David neudělal žádnou chybu. "Choval se odpovědně," uvedl Cikrt. "Poukázal na to, že pokud magistrát o tuto službu stojí, musí na ní přispívat."

Primátor Pavel Bém
Primátor Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení pražské radnice nakonec na tuto formu přistoupilo a vedení léčebny dosáhlo svého: magistrát bude platit.

"Dohodli jsme se, že co nepokryjí pojišťovny a ministerstvo, dofinancujeme my," prohlásil ve čtvrtek primátor Bém.

Služba navíc?

Podle mluvčí léčebny Dagmar Žaludové považují Bohnice dál krizové centrum za službu navíc.

"Jsme proto rádi, že se město neobrátilo zády, když o tuto službu stojí," řekla Aktuálně.cz. "Pokud ta služba nebude prodělečná, budeme ji rádi provozovat."

V samotném krizovém centru Bémův příslib logicky přivítali. "Byla bych moc ráda, stejně tak naši pacienti," říká psycholožka Aneta Brokešová. "Centrum vždy fungovalo dobře a o jeho služby byl zájem."

O tom, jaký mělo odstavení služby dopad na pacienty však ředitelka Brokešová mluvit nemůže. "Ráda bych vám to řekla, ale máme zakázáno mluvit s novináři," říká. "Vše musí jít přes tiskovou mluvčí."

 

Právě se děje

Další zprávy