Bém už má druhý audit k Opencard. Ukáže ho příští týden

Kateřina Eliášová
16. 12. 2009 14:15
Na Opencard vydělal utajený majitel. Bém přiznal, že je to chyba

Praha - Pražský primátor Pavel Bém už má na stole první část druhého auditu, který má prověřit prodělečný projekt Opencard.

Materiál zpracovala firma e-Fractal, Bémovi jej předala už včera.

"Mohu potvrdit, že materiál jsme předali radnici 15. prosince. Kompletní dokument má být podle smluv hotov 10. ledna," řekl Aktuálně.cz vlastník společnosti Jiří Berger.

Prověrku si primátor zadal koncem listopadu poté, co první audit odhalil ztrátovost Opencard. Praha do projektu investovala téměř 900 milionů korun, nevydělal jí zatím ani korunu.

Podle informací z radnice chce Bém s výsledky prověrky nejprve seznámit členy rady, teprve poté jej ukáže veřejnosti. Rada zasedá mimořádně příští úterý.

"V tuto chvíli bude materiál doplněn a připomínkován všemi zúčastněnými stranami v rámci interního připomínkového řízení. Teprve poté poskytne MHMP první informace médiím," potvrdil ředitel magistrátu Martin Trnka.

Nový audit nemá podle Bergera ověřovat finanční efektivitu Opencard, ale popsat především jeho technologickou stránku. V zadání zakázky nicméně stojí, že se má společnost zaměřit také na rozsah zadaných prací a jejich cenové posouzení, případná bezpečnostní rizika či doporučení pro další rozvoj Opencard.

Radnice za druhý audit zaplatila 1,4 milionu korun.

"Magistrát teď má pět dní na to, aby dokumenty prostudoval a případně doplnil," dodal Berger. "My pracujeme dál, konečné výsledky budou v lednu," uvedl.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy