Bém spustil záchranu Opencard, začal jednat s bankami

Kateřina Eliášová
21. 1. 2010 12:10
Verdikt auditorů: Opencard zachrání jen spojení s bankou

Praha - Pražský primátor Pavel Bém (ODS) se po návratu z Antarktidy pustil do hledání strategického partnera pro projekt Opencard.

Začal jednat hned s několika bankovními domy o tom, jak by společně s městem mohly prodělečnou kartu zachránit a zajistit jí další funkce, které má podle původních plánů plnit.

Spojení s bankou je jediné, co kartu může ještě zachránit. Potvrdili to auditoři, kteří projekt Opencard podrobili kontrole. Bez bankovní licence totiž město nebude moct kartu využívat v takové míře, jak původně radní chtěli.

"Už v tomto týdnu ve středu a poté i příští týden, mám jednání se zástupci českých bankovních ústavů o využití opencard," řekl Aktuálně.cz Bém.

Bez banky to nepůjde

Podle původního plánu měla Opencard sloužit jako klasická elektronická peněženka pro mikroplatby. Zatím je pouze elektronickou jízdenkou a parkovacím čipem.

"Základním předpokladem pro masové zprovoznění elektronické peněženky .. je získání kvalitního partnera zejména z řad finančních institucí, který by do projektu dal své know-how a potřebné investice," napsali do posudku auditoři společnosti Nexia.

Pražští politici by rádi, aby Pražané mohli kartou platit třeba poplatek za odpad a další služby, sloužit by mohla také jako studentský průkaz nebo slevová karta.

Už ne miliony, ale miliardy

Opencard už spolykala téměř 900 milionů korun. Kolik bude stát zavedení dalších, původně plánovaných funkcí karty, magistrát ani auditoři nevědí.

"Náklady na plnohodnotné dobudování systému včetně platebních terminálů lze odhadovat na stovky, spíše miliardy korun," domnívají se auditoři z Nexia.

"Je to zajímavé pro velké banky. O možných aplikacích karty Pražana s nimi ještě budeme muset diskutovat," dodal Bém.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy