Bém: Prahu olympijskou čekají personální změny

Kateřina Eliášová
21. 7. 2008 11:00
Praha ale kandidaturu na letní OH nevzdává
Bém: V příštím dotazníku vychytáme mouchy
Bém: V příštím dotazníku vychytáme mouchy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Primátor Prahy Pavel Bém připustil, že společnost Praha olympijská, propagující kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her, projde transformací a čekají ji personální změny.

Neupřesnil ale, koho se konkrétně mohou týkat.

Na přímou otázku, jestli z vedení společnosti odejde Tomáš Petera, odpověděl, že to zatím není na pořadu dne.

"Začátkem příštího roku dojde k transformaci společnosti Praha olympijská, dojde k personálním změnám. Na ten rok 2020 se budeme chtít připravit s větší intenzitou a větší ambicí a nepochybně se silnějším týmem v zádech," uvedl Bém.

Petera chce pokračovat

Praha v červnu vyslechla verdikt Mezinárodního olympijského výboru, že nepostoupila do užšího výběru měst, které budou olympiádu hostit v roce 2016.

Čtěte více: Naděje na olympiádu v Praze v roce 2016 padla

"Personální věci jsou otázkou zřizovatele, já mám nicméně zájem pokračovat dál," řekl Petera.

Připravované změny taky mohou souviset s volbami nového vedení Českého olympijského výboru, které se uskuteční příští rok.

Z chyb se poučíme

Členové komise Mezinárodního olympijského výboru Praze poslali seznam připomínek k olympijskému dotazníku, ve kterém Praha představila koncept her.

"V některých případech MOV dobře nepochopil možné přidané hodnoty části našich návrhů, například umístění olympijské vesnice do poměrně centrální části Prahy v oblasti Bubnů," prozradil Bém.

Uvedl nicméně, že se bude snažit i nadále zachovat koncept komorních her, tedy jejich provázanost s centrem Prahy.

"Nepochybně pro rok 2020 budeme připravovat s velkou pílí sofistikovanější a rozsáhlejší dotazník, budeme už skutečně hrát o reálný úspěch," řekl primátor.

Analýza dotazníku teď bude de facto jediné, co bude pracovníky Prahy olympijské do konce roku zaměstnávat. Před krajskými volbami Bém nechce lobbovat za olympiádu u krajů, považoval by to za střet zájmů.

Bém: Topolánek mě "natřel"

MOV Praze také vytkl, že podpora české vlády olympijské myšlence nebyla oproti ostatním kandidátům dostatečná.

"Podpora vlády byla označena za jasně nejslabší část, MOV také explicitně zmínil žádost obcí o referendum," řekl Právu místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček.

Praha požadovala po vládě začátkem roku právní garance, které byly nezbytnou podmínkou pro uchazeče o pořádání her. Vláda nakonec garance udělila i přes nesouhlas některých ministrů.

Připomeňte si:
OH v Praze narazily. Není jisté, zda získají garance
Bém vyjednal garance pro OH. Slíbil je Topolánek

"Mirek Topolánek v určitou chvíli vyhodnotil, že se mu bude strašně hodit, když kvůli olympiádě "natře" svého 1. místopředsedu a svým způsobem konkurenta," myslí si Bém.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy