Bém pátrá, komu vydělala Opencard. Audit mu našel hřích

Kateřina Eliášová
27. 1. 2010 17:05
Přečetli jsme všechny audity k projektu Opencard. Našli jsme jednu nezákonnou zakázku

Praha - Pražský primátor Pavel Bém (ODS) se pustil do hledání tajného majitele společnosti Haguess, které město vyplatilo více než 200 milionů za řízení projektu Opencard.

Napsal dopis zástupcům společnosti Haguess. Chce, aby zprůhlednili strukturu firmy. Akcie Haguess drží anonymní majitelé. Spekuluje se, že skutečným vlastníkem je blízký přítel Pavla Béma, podnikatel Roman Janoušek.

"Mohu potvrdit, že společnost obdržela takovou výzvu pana primátora," potvrdil Aktuálně.cz právník Michal Chrůma, který tajného majitele zastupuje.

Město za Opencard zaplatilo téměř 900 milionů korun, karta zatím neplní veškeré požadavky, které by měla.

Kdo drží akcie?

Na posledním jednání valné hromady advokát Chrůma zastupoval majitele, který drží 70 procent všech akcií firmy. Kdo je oním tajemným majitelem, Chrůma odmítá sdělit.

"V tuto chvíli nemohu potvrdit, že já jsem držitel akcií. Vykonával jsem pouze akcionářská práva," uvedl advokát Chrůma.

"Nemohu sdělit jméno majitele, protože nemám jeho svolení," dodal.

Přitom samotný právník figuruje v dozorčí radě společnosti, která získala zakázku v rozporu se zákonem. Ukázal to poslední ze tří auditů projektu, jež má deník Aktuálně.cz všechny k dispozici.

Poslední prověrka společnosti Apogeo označila za protizákonný dodatek ke smlouvě mezi městem a společností MARK/BBDO, která za marketing projektu získala od města téměř 12 milionů korun. A právě v reklamní společnosti Chrůma figuruje.

"Dodatek byl uzavřen v řízení bez uveřejnění, aniž by pro takový postup byly splněny podmínky požadované zákonem," píší auditoři společnosti Apogeo.

Chaos jménem Opencard

Zdvojené zakázky, chaos v řízení, zbytečně vyplacené miliony navíc: tak vidí projekt Opencard trojice auditorských společností, které zakázku na objednávku z pražského magistrátu prověřovali.

"Při řízení projektu se vystřídalo několik společností bez dostatečně definovaných pravidel zodpovědností a jejich předávání či přebírání," píší auditoři společnosti e-Fractal. Toto tvrzení je jedním ze sedmnácti zásadních připomínek, které auditoři označili přímo za rizika celého projektu.

Na celém projektu Opencard spolupracovalo více než 20 firem, z toho osm z nich nemá, stejně jako Haguess, jasnou vlastnickou strukturu.

Všechny tři audity konstatovaly, že zadávání veřejných zakázek probíhalo (s jedinou výše zmíněnou výjimkou) v souladu se zákonem.

Auditoři však poukázali na to, že některé zakázky byly děleny na menší a mnohdy se i opakovaly. Magistrát za podobnou praxi teď čelí statisícové pokutě od antimonoplního úřadu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy