Bém: Opencard bude levnější a Haguess prozradí majitele

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 2. 2010 16:20
Bém se snaží zachránit svou kouzelnou kartu, která stála Prahu už 900 milionů

Praha - Ještě během dneška uzavře ředitel magistrátního úřadu nebo šéf odboru informatiky jménem hlavního města se společností Haguess provozující systém elektronických karet Opencard dodatek ke smlouvě, který zaručí snížení nákladů a poodkryje majetkovou strukturu záhadné firmy Haguess.

Primátor Prahy Pavel Bém to slíbil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Firma Haguess by měla podle Béma poodhalit a změnit majetkovou strukturu 17. února. Její akcie by měly být počínaje tímto dnem vedeny na jméno a ne anonymně, jak je tomu teď.

Nový dodatek by měl také snížit cenu jedné karty z 2300 na 1370 korun za kus, což už je podle pražského primátora standardní cena. V současnosti je vydáno okolo 400 tisíc karet, oněch zbývajících 250 by měl Haguess městu dodat zadarmo. Dodatek ke smlouvě podle Béma rovněž umožní, že s Opencard bude moci zacházet i třetí strana. "To nám dává možnost dívat se na kartu jako na standardní komerční produkt," řekl Bém.

Okolnosti zadání a realizace projektu Opencard, který měl Pražanům zjednodušit život sjednocením mnoha funkcí na jedinou elektronickou kartu (vstupy na výstavby, do bazénu, knihovny, platby parkovného, jízdného apod.), jsou čím dál podivnější.

Není jasné ani komu firma patří, ani proč je projekt tak drahý. Celkem už stál pražskou pokladnu 900 miliónů korun a to ještě právní zástupce Haquessu tvrdí, že Praha provozovateli projektu dluží dalších 150 miliónů korun. Podobné karty již některá města v Česku provozují a to s výrazně nižšími náklady a rozmanitější nabídkou služeb. Všechny ostatní karty, kromě té pražské například umožňují koupit si jízdenku přímo v autobusech, trolejbusech nebo tramvajích. Na pražskou kartu si lze jenom nabít časové kupóny.

Na veřejnost také pronikly spekulace, že anonymní akcie společnosti drží Roman Janoušek, přítel primátora Pavla Béma . To ovšem zpochybňuje Jaroslav Turek, který tvrdí, že drží 100 % akcií na doručitele.

O žádný tunel prý nejde

Případem už se začala zabývat i policie. Mezitím proběhly tři nezávislé audity, které sice neodhalily (kromě uzavření jednoho dodatku smlouvy) porušení zákona, ale všechny tři posudky se shodly na tom, že došlo ke zdvojování zakázek, chaosu v řízení a zbytečnému vyplacení milionů navíc. 

Nevýhodnost stávající smlouvy si uvědomilo vedení města v roce 2008, kdy začaly nabíhat skutečné platby, které ukázaly reálnou cenu ve výši 2300 korun za kus, což prý vedlo magistrát k zadání auditů. Narčení z tunelování se ale primátor Bém brání. „Nešlo o žádný tunel, Praha o žádní peníze nepřišla.

 

Právě se děje

Další zprávy