Bém dnes může padnout. Volí se šéf pražské ODS

Kateřina Eliášová
10. 11. 2009 14:40
Šance jsou vyrovnané. Béma vyzývá jeho náměstek z Rady Rudolf Blažek
Pavel Bém nehraje jen o křeslo šéfa pražské ODS, ale i o primátora a svou politickou budoucnost
Pavel Bém nehraje jen o křeslo šéfa pražské ODS, ale i o primátora a svou politickou budoucnost | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Primátor hlavního města Pavel Bém a loni ještě vyzyvatel Mirka Topolánka v souboji o předsedu ODS obhajuje místo na výsluní politiky.

Pražská organizace ODS volí nového předsedu a proti Bémovi stojí jeho náměstek Rudolf Blažek.

V počtech nominací Blažek nad Bémem vyhrává, neznamená to ale, že by měl automaticky šanci zvítězit.

Bém hraje o víc než jen stranickou funkci. Výsledek voleb předurčí, kdo ma šanci stát se novým primátorem. Volby jsou příští rok na podzim a ODS je v Praze s přehledem nejsilnější stranou. Po minulých volbách dokonce získala nadpoloviční většinu míst v zastupitelstvu.

Bém hraje i o křeslo primátora

Není vyloučeno, že Bém, i když dnes vyhraje, opustí své křeslo primátora už po sněmovních volbách v příštím roce - ve zrušených volbách, které se měly konat na podzim, kandidoval na druhém místě pražské kandidátky. 

Podle zdrojů z pražské ODS to Bém slíbil výměnou za hlasy, které jej udrží v čele pražské ODS. Primátorem by se pak místo Béma stal kompromisní kandidát.

Pokud však Bém prohraje,  ztratí definitivně šanci vrátit se do primátorského křesla. Není vyloučeno, že v případě Bémovy prohry vyvolá pražská ODS výměnu hlavy Prahy ještě před volbami.

Bém se spojil s kontroverzním starostou

Bém se podle informací Hospodářských novin rozhodl vsadit na vítězství i díky spojení s kontroverzním smíchovským starostou Milanem Jančíkem.

Právě hlasy delegátů z pátého pražského obvodu by jej mohly v čele pražské ODS udržet, Jančík by se pak stal místopředsedou.

Klíčové jsou i hlasy z Prahy 10, odkud "pochází" radní pro kulturu Milan Richter, ale hlavně vlivný podnikatel Tomáš Hrdlička, jež podle Hospodářských novin s Bémem o podpoře vyjednává.

Pražští politici odhadují, že v první volbě nezíká potřebnou nadpoloviční většinu ani jeden z kandidátů, rozhodnou pak zákulisní dohody.

Může se změnit i kandidátka

Dnešní volba může taky ovlivnit podobu pražské kandidátky pro nadcházející sněmovní volby.

"Neříkám, jestli se nakonec něco změní, ale chtěl bych to téma určitě otevřít. Záleží ovšem na rozhodnutí kongresu nebo výkonné rady, jestli otevírání kandidátek vůbec umožní," uvedl v rozhovoru pro HN Blažek.

Dosavadní kandidátku téměř zcela ovládli právě Bémovi příznivci, řada dosavadních poslanců se ocitla na nevolitelných místech. Politici, jež znají pražské zákulisí, připouštějí, že i tento fakt sehraje roli v tom, kdo dnes večer zvítězí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy