Bělorusko porušuje lidská práva, varuje kampaň před MS

Gabriela Štěpanyová
6. 5. 2014 12:08
S blížícím se hokejovým šampionátem v Bělorusku upozorňuje Člověk v tísni na místní porušování lidských práv.
Kampaň Fandím lidským právům.
Kampaň Fandím lidským právům. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hokejové mistrovství světa v Bělorusku je nejen divácky atraktivní událostí, ale i příležitostí upozornit na problém porušování lidských práv. Organizace Člověk v tísni rozjela kampaň s názvem Fandím lidským právům, která upozorňuje na totalitní praktiky běloruského režimu.

"Nemáme v úmyslu nikoho od kvalitního hokeje odrazovat. Fanouškům rozdáváme speciálně upravenou fandící plácačku s heslem kampaně a dalšími užitečnými informacemi, kterou mohou fandit přímo na stadionech v Minsku," říká Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni.

Prostřednictvím webových stránek a videospotu chtějí organizátoři poskytnout širší informace nejen příznivcům hokeje. Fandící plácačku s heslem kampaně zašle Člověk v tísni každému poslanci a senátorovi. Fanouškům ji organizace na požádání doručí a dobrovolníci budou plácačky rozdávat také na pražském letišti. "Zájemcům organizace poskytne film Běloruský sen, který lze zapůjčit v rámci projektu 'Promítej i ty'," říká Adéla Pospíchalová z organizace Člověk v tísni.

Podle Rostislava Valvody se bude běloruský režim snažit využít hokejový šampionát k posílení své pozice uvnitř země, stejně jako k vytváření falešného obrazu o Bělorusku v zahraničí. "Nelíbí se nám, že jsou k tomu zneužíváni fanoušci a hosté šampionátu, kterým běloruské úřady budou ukazovat jen pečlivě připravené kulisy, takovou potěmkinovskou vesnici," říká Valvoda.

Neziskovky v Bělorusku jsou cílem policejních razií

V Bělorusku pod vedením prezidenta Alexandra Lukašenka dochází k hrubému porušování lidských práv. Lidskoprávní organizace uvádí, že od roku 1991 zde bylo vězněno téměř dvě stě politických vězňů. V současnosti je jich v tamních žalářích devět. Vězni jsou drženi v nelidských podmínkách a během výslechů pravidelně biti a mučeni.

Existence neziskových organizací je v Bělorusku velmi obtížná. Jakékoliv shromáždění od počtu tří lidí musí mít úřední povolení, které je velmi těžké získat. Organizace jsou pod dohledem policejních složek a častým cílem policejních razií. Stát kontroluje většinu médií a několik nezávislých periodik je pod stálým tlakem úřadů. V minulém roce policie zatkla dvacet pět novinářů, protože psali o protirežimních protestech.

Organizace Člověk v tísni se v Bělorusku zaměřuje na podporu nezávislých občanských iniciativ mladých lidí a na pomoc rodinám politických vězňů. "V minulém roce jsme podpořili deset rodin politických vězňů a také sedm veřejných kampaní běloruských iniciativ, které upozorňovaly na problémy spojené s ekologií, alternativní dopravou ve městě, nezávislou literární kritikou, předsudky vůči homosexuálům a podobně," dodává Adéla Pospíchalová.

 

Právě se děje

Další zprávy