Bělobrádek: BIS nežádala utajení zakázky k dálničním známkám, nechce ani data z kamer

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2020 16:00
Civilní kontrarozvědka nepožadovala utajení celé zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Po zasedání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby to řekl její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Tajná služba podle něj ani neplánuje využívat informace z kamer o průjezdu aut, byť jí to zákony umožňují. Podobně mluvil ve sněmovně také premiér Andrej Babiš.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Státní fond dopravní dopravní infrastruktury (SFDI) v polovině ledna oznámil, že dodavatelem a provozovatelem IT systému bude společnost Asseco Central Europe. Zakázka vyvolala vlnu kritiku z řad odborníků, opozice a následně i premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla předražená. Vadil jim i způsob výběru dodavatele, který byl kompletně v tajném režimu bez soutěže. Zakázka stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO), jeho nástupce Karel Havlíček (za ANO) se s dodavatelem domluvil na jejím zrušení bez sankcí pro stát.

Kvůli informacím, že tajný režim zakázky byl požadavkem tajných služeb, se nyní sešla komise pro kontrolu BIS, která přizvala ředitele kontrarozvědky Michala Koudelku. "BIS nepožadovala, aby byla ukryta celá zakázka, ani to nedoporučovala," řekl ve sněmovně Bělobrádek. Už vůbec pak podle něj není pravda, že by kontrarozvědka mluvila do výběru dodavatele.

Komise také konstatovala, že požadavky BIS v souvislosti se systémem byly v souladu se zákonem. "Je třeba odmítnout, že by BIS požadovala něco nad zákon, že by zákon porušovala, nebo na základě jejích požadavků nebo požadavků jiných tajných služeb byl systém prodražen," dodal Bělobrádek.

V novém systému budou všechna vozidla zaznamenána a spárována. BIS však podle Bělobrádka nechce data od příštího roku využívat, i když jí to umožňují doprovodné změny schválené společně s novelou zákona o pozemních komunikacích. "Přestože zákonné možnosti jsou, tak BIS zatím nechce těchto možností využívat," řekl.

Fond dopravy zakázku manipuloval, říká Profant

Místopředseda komise pro kontrolu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Ondřej Profant (Piráti) na Twitteru ocenil, že BIS poslance informovala. "Potvrzuje se, že SFDI zcela úmyslně zakázku manipuloval. Ještě horší a nebezpečnější je, že následně to ministerstvo dopravy hodilo právě na naše zpravodajské služby, čímž ohrozilo bezpečnost této země," napsal.

Bělobrádek odmítl i to, že BIS nyní neplatí za dálniční známky. Výjimka se kontrarozvědky i dalších institucí včetně třeba složek integrovaného záchranného systému bude týkat od příštího ledna, kdy začnou fungovat známky elektronicky, vysvětlil. "Mohlo by dojít k prolomení u krycích SPZ," řekl Bělobrádek.

Babiš: Kamerami stát lidi "špiclovat" nebude

Také premiér Andrej Babiš (ANO) se při sněmovních interpelacích na dotaz Stanislava Blahy (ODS) ohradil proti informaci, že budoucí systém kamer bude sloužit i pro "špiclování" lidí. Zároveň ale uvedl, že bezpečnostní sbory určité požadavky na informační systém v souladu se zákonem předložily.

"Stát určitě své občany nešpicluje. Není pro to nejmenší důvod. Kamery mají jedinou funkcionalitu, a to zaznamenat auto, které nemá dálniční známku. Auto je hlášeno policii a policie koná," uvedl premiér.

Současně ale řekl, že bezpečnost lidí je jednou z priorit a bezpečnostní složky jisté požadavky na systém měly například kvůli tomu, aby bylo možné zabránit případným teroristickým útokům. Bezpečnostní systém není špiclování našich občanů, prohlásil Babiš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sevilla bez Vaclíka zvládla zápas s Levante

Fotbalisté Sevilly vyhráli své druhé utkání španělské ligy v sezoně nad Levante 1:0. Tomáš Vaclík zůstal stejně jako v prvním zápase na lavičce.

Sevilla, která vynechala úvodní dvě kola kvůli pozdní dohrávce evropských soutěží z minulé sezony, byla v celém utkání aktivnější. Branku se jí podařilo vstřelit až v 67. minutě, kvůli předcházejícímu faulu ale nebyla videorozhodčím uznána. Vítěz Evropské ligy strhl vedení na svoji stranu až v nastaveném čase, kdy se po centru do vápna trefil Júsuf En-Nesjrí.

I přes převahu proti oslabenému Cádizu, který téměř celý druhý poločas hrál v deseti a posledních dvacet minut po dalším vyloučení dokonce v devíti hráčích, nezvládlo Bilbao získat body proti nováčkovi soutěže. Utkání rozhodla vlastní branka Unaie Lópeze z 57. minuty.

Španělská fotbalová liga - 4. kolo:

Bilbao - Cádiz 0:1 (57. vlastní López), FC Sevilla - Levante 1:0 (90.+2 En Nesirí).

1. Getafe 3 2 1 0 4:0 7
2. Valencie 4 2 1 1 7:5 7
3. Real Madrid 3 2 1 0 4:2 7
4. Villarreal 4 2 1 1 6:7 7
5. FC Sevilla 2 2 0 0 4:1 6
6. Betis Sevilla 4 2 0 2 5:6 6
7. Cádiz 4 2 0 2 4:5 6
8. Granada 3 2 0 1 5:7 6
9. San Sebastian 4 1 2 1 4:2 5
10. Vigo 3 1 2 0 3:2 5
11. Atlético Madrid 2 1 1 0 6:1 4
12. FC Barcelona 1 1 0 0 4:0 3
13. Levante 3 1 0 2 5:6 3
14. Pamplona 3 1 0 2 3:4 3
15. Bilbao 3 1 0 2 2:4 3
Huesca 4 0 3 1 2:4 3
17. Elche 2 1 0 1 1:3 3
18. Valladolid 4 0 2 2 2:5 2
19. Eibar 4 0 1 3 2:5 1
20. Alavés 4 0 1 3 2:6 1
Další zprávy