Lidé běželi za oběti totality i umučené politické vězně. Šéf pražského ANO za Babiše

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
15. 5. 2023 17:11
Sportovci se o víkendu v Praze a Uherském Hradišti postavili na start charitativního Běhu pro Paměť národa, jehož cílem bylo připomenout osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a ostatních bojovníků za svobodu. Mezi běžci se objevil i předseda pražského ANO Ondřej Prokop. Na startovním čísle měl, že běží za Andreje Babiše, tedy šéfa hnutí.
Ondřej Prokop. Záběr z volebního štábu hnutí ANO v Praze. 24. 9. 2022
Ondřej Prokop. Záběr z volebního štábu hnutí ANO v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Libor Fojtík / HN

Cílem každoroční charitativní akce Paměti národa, kterou spravuje Post Bellum, je získání prostředků na natočení příběhů pamětníků, kteří v minulém století bojovali za svobodu. Letos bylo možné podpořit i Ukrajinu, a to zaškrtnutím startovního čísla "Běžím za Ukrajinu". Celá částka za registraci potom automaticky putovala na sbírku, kterou organizace Paměť národa založila. Benefice se v průběhu května konají v desítce měst.

Účastníci si mohli před startem sobotního závodu na dres napsat, na čí počest poběží. Na hrudích sportovců se objevovalo například jméno bývalého prezidenta a disidenta Václava Havla, po vykonstruovaném procesu popravené Milady Horákové, ale i dalších politických vězňů, kteří za minulého režimu bojovali za demokracii, za což strávili roky ve vězení, či je zločinný režim odsoudil k smrti. 

Mezi běžci se objevil i předseda pražského ANO Ondřej Prokop. Ten se letos rozhodl běžet za šéfa strany Andreje Babiše. "Chtěl jsem svým činem upozornit na Babišovu kauzu, která připomíná některé politické procesy z období minulého režimu," vysvětlil politik své rozhodnutí s odkazem na kauzu padesátimilionové dotace na areál Čapí hnízdo. V ní soud zatím nepravomocně rozhodl, že Babiš trestný čin nespáchal. Státní zástupce se ale proti rozsudku odvolal. 

Na otázku, s jakým konkrétním politickým procesem lze Babišův soud přirovnat, však Prokop odpovědět nedokázal. "Upřímně žádný konkrétní nemám na mysli," řekl. 

Zákaz běhu na počest příslušníků StB neplánujeme, říká Kroupa

Na nápis na startovním čísle politika reagovala Paměť národa na sociálních sítích. "Svoboda dává prostor i takovému drzému chování. Běh Paměti národa je ale otevřen opravdu všem," uvedla organizace.

Prokop vyjádření pořadatelů považuje za zvláštní. "Žádná pravidla na to, za koho může člověk běžet, stanovena nebyla. Někteří lidé běželi za fotbalisty, jiní třeba za hokejisty. Nevidím proto důvod, proč by to někdo řešil," řekl. 

Prokopův dres zarazil i ředitele Post Bellum a vedoucího projektu Paměti národa Mikuláše Kroupu. "Chtěli jsme na příští ročník vydat satirické doporučení, že by si lidé neměli na startovní čísla psát příslušníky StB. Nakonec jsme od toho upustili. Pro mnoho lidí je akce srdeční záležitostí. Běží za své - mnohdy již zesnulé - blízké, kteří byli komunismem těžce postiženi. Je drzé, když pak někdo závodí z pocty pro udavače," podotkl Kroupa.

Vedoucí Paměti národa naráží na skutečnost, že Babiš je evidován ve svazcích předlistopadové Státní bezpečnosti jako její agent. 

Série Běhů pro Paměť národa odstartovala na začátku května v Plzni. V Praze se běžci vydali na trať v oboře Hvězda. Letos byla na výběr desetikilometrová, pětikilometrová a kilometrová trasa a štafeta. Svou účastí sportovci podpoří rozšíření jedné z největších sbírek vyprávění pamětníků na světě. Ve svém archivu má Paměť národa uloženo přes 13 tisíc příběhů osob, které prožily důležité momenty 20. i 21. století

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy