Baxter dokončil vakcínu proti chřipce, Česko ji nechce

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 8. 2009 15:39
Společnost vyrobila vakcínu během 12 týdnů od chvíle, kdy získala kmen viru A/H1N1

Praha - Americká společnost Baxter, která má svůj výrobní závod také v Bohumile na Kolínsku, vyvinula vakcínu proti prasečí chřipce a začala ji nabízet.

Stalo se tak den poté, co ministryně zdravotnictví Dana Jurásková oznámila, že i Česko vakcíny proti viru A/H1N1 nakoupí. Předeslala ale, že to bude u některé ze dvou dalších zahraničních firem. Očkovací látku od společnosti Baxter ministerstvo nechce.

"Koupíme vakcínu bezpečnou a registrovanou evropskou autoritou. Od výrobce, který se ve smlouvě zaváže mimo jiné k tomu, že ponese odpovědnost za vakcínu i případné její vedlejší účinky. To ale Baxter nezaručil," řekla Jurásková.

V Česku se podle ministerstva nemusí tak jako ve Spojených státech nebo ve Velké Británii riskovat s neschválenou látkou, protože lidé v tuzemsku se nepotýkají s natolik vysokým počtem případů prasečí chřipky, ani s takovým množstvím jejích obětí. "My jsme naštěstí v jiné situaci," řekl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

 

První lidé by se mohli v Česku nechat očkovat na přelomu listopadu a prosince.

Sklady pro veškeré zásoby léků a vakcín by měly najít kraje. Ty budou také zcela zodpovědné za to, jak se v Česku podaří pandemii prasečí chřipky zvládnout.

Baxter se brání, Česku prý vakcínu nenabízel

Společnost Baxter se ale proti výroku ministryně ohradil. "Naše společnost neusiluje o to, aby mohla v současné době České republice vakcíny proti viru A/H1N1 dodávat," rozeslala novinářům mluvčí společnosti Jana Čechová.

Firma na to podle ní nemá ani kapacity, protože už zabezpečuje vakcíny pro pětici jiných zemí včetně Velké Británie, Irska a Nového Zélandu. Tyto státy si u Baxteru objednaly na osmdesát milionů dávek. České republice to společnost údajně oznámila už před několika týdny.

"Spolupráci v budoucnu se přesto nebráníme," podotkla Jana Čechová.

Pokud jde o bezpečnost a registraci očkovací látky, společnost Baxter se podle Čechové chystá na klinické testy na dospělých, starších lidech a dětech tento měsíc. Modelová vakcína CELVAPAN, která firmě při vývoji nové látky sloužila, ale licenci má. Zkušenosti s ní jsou podle Čechové dobré.

Česko hlásí 27 nových případů

Doposud lékaři v Česku oficiálně potvrdili 162 případů prasečí chřipky. Za poslední dva dny se virem A/H1N1 nakazilo 27 lidí.

"Většinou se jedná se o lidi, kteří přicestovali ze zemí s výskytem chřipky, to znamená z Velké Británie, Španělska, Řecka, Malty a Francie," upřesnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Téměř všichni se z chřipky zotavují v domácí izolaci a bez antivirotické léčby, tedy bez polykání léku Tamiflu. Lékaři nehlásí žádné závažnější komplikace.

Nejčernější scénář pandemického plánu počítá s tím, že v Česku onemocní až 30 procent populace, tedy asi tři miliony lidí. Kolem 45 tisíc si s komplikacemi poleží v nemocnici. Asi 12 tisíc z nich chorobě podlehne.

 

Právě se děje

Další zprávy