Šéfové TOP 09 a zelených se sešli. Bavili jsme se o holkách, pivu a Šumavě, tvrdí Kalousek

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
4. 3. 2017 16:51
Předsedové TOP 09 a zelených Miroslav Kalousek a Matěj Stropnický se v posledních týdnech několikrát sešli. Naposledy kvůli Šumavě. Kalousek schůzku vysvětluje tím, že zeleným na zákonu záleželo. Zelení ovšem brali společná setkání jako neformální a opatrný průzkum situace a možného budoucího vztahu mezi oběma stranami. Minulý týden vedení zelených tuto "sondáž" ukončilo. Podle Kalouska jsou programové rozdíly mezi oběma partajemi příliš velké.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a šéf zelených Matěj Stropnický si v něčem rozumějí, společný program pro nadcházející parlamentní volby by však dohromady nedali. V posledních týdnech se nicméně několikrát sešli a bavili se třeba o životním prostředí, jehož ochranu podle nich vidí zelení i TOP 09 často podobně.

Například na poslední schůzce debatovali o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou tento týden Poslanecká sněmovna schválila 117 hlasy. "Podporovali jsme návrh ministra Richarda Brabce. Na novele zeleným záleželo, tak se s námi o tom bavili. Těžko se o tom mohli bavit s ODS nebo komunisty, kteří byli proti," popsal Aktuálně.cz obsah schůzky Kalousek.

Zelení ovšem brali společná setkání jako neformální a opatrný průzkum situace a možného budoucího vztahu mezi oběma stranami. Minulý týden vedení strany tuto "sondáž" ukončilo. Sice spolu s TOP 09 kritizují ANO Andreje Babiše, mají i podobný náhled na životní prostředí, Evropu nebo uprchlíky, ale nedokázali by se dohodnout třeba na sociálních dávkách či daních. Matěj Stropnický proto ani nechce říci, co si od diskusí s TOP 09 sliboval. "Formální jednání jsme nevedli, a tím pádem k tomu nemám komentář," uvedl předseda zelených. 

Rozdíly jsou příliš velké

Větší předvolební spolupráci Kalousek ani Stropnický neočekávají a neplánují. Rozdíly mezi programem pravicové a levicové strany jsou podle Kalouska příliš velké.

"Běžně se scházím se všemi lidmi na politické scéně. Nikdy jsem nevedl s předsedou Strany zelených diskusi o společné kandidátce," řekl Kalousek. "Bavili jsme se o holkách, pivě a o národních parcích," dodal, aby zdůraznil, že o spojení se zelenými neuvažoval. Se Stropnickým se schází tehdy, když dojde na téma, které podporují obě strany. "A bavíme se o možné spolupráci v některých oblastech, jako je třeba ochrana národních parků a podobně," upřesnil předseda TOP 09.  

Právě výrazná rozdílnost Kalouska a Stropnického činí jejich vzájemná setkání pozoruhodná. Například velká část pražské TOP 09 bývalého náměstka hlavního města Matěje Stropnického kritizuje dokonce podobně často jako primátorku Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO Andreje Babiše. A předseda zelených jim výtky oplácí. Zelení a TOP 09 navíc zčásti, což předsedové připustili, usilují o stejné voliče, takže si budou před parlamentními volbami konkurovat.

Obě strany v minulých několika týdnech a měsících hledaly kvůli zmíněným podzimním volbám partnery. TOP 09 chtěla například slučovat pravici, ale velké stany jako ODS nebo lidovci Kalouskův návrh odmítli. Zelení chtějí oslovit aktivisty.

Piráti podle předsedy Ivana Bartoše jednali s několika zástupci větších politických stran, ale nakonec se rozhodli jít do voleb samostatně. Jejich kandidátky však budou otevřené pro případné angažmá zajímavých osobností či třeba starostů z regionů.

Jsem připraven dělat kompromisy, ale neumím politicky obchodovat, radikalismus je nálepka, tvrdí nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy