Bauhaus dal cihlu k cihle, teď dá Svěrákovi 200 tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 2. 2010 13:35
Spor kutilského obchodu se Zdeňkem Svěrákem o zneužití písně se vleče už šest let
Populární herec se s Bauhausem soudí už roky.
Populární herec se s Bauhausem soudí už roky. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Společnost Bauhaus, která provozuje síť hobbymarketů, se musí omluvit herci a scenáristovi Zdeňku Svěrákovi za to, že před lety použila bez svolení část jeho textu.

Navíc mu musí zaplatit odškodné 200 tisíc korun, rozhodl brněnský krajský soud roky trvající spor.

Bauhaus v září 2004 použil část textu písně Dej cihlu k cihle (Dělání) z pohádky Princové jsou na draka k podpoře prodeje míchačky stavebních hmot.

Na nejméně 211 reklamních plochách společnosti se tehdy objevil slogan "upeč...třeba zeď". V původní písni se přitom objevuje verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".

Zástupci společnosti se od začátku brání, že slogan použitý na reklamě nesplňuje znaky autorského díla týkajícího se části Svěrákova textu písně. Tvrdili, že smysl i dopad užitého spojení je zcela bez souvislostí a naprosto odlišný od znění písně a významu jejího textu.

Soud ovšem jejich argumenty neuznal. "Firma porušila Svěrákova autorská práva," řekl ČTK k verdiktu soudce Miloš Holeček.

Ten rozhodl, že společnost musí kromě odškodného zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany.

Soudy Svěrákovi odškodné 200 tisíc přiřkly už dříve, ale Nejvyšší soud rozsudky v červnu 2007 zrušil. Proti dnešnímu verdiktu se Bauhaus může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 23 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 43 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 1 hodinou

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy