Baťovu rehabilitaci soud projedná v červnu

Tomáš Fránek
15. 5. 2007 17:40
Žalobci navrhli obnovit jeho proces

Brno - Po téměř šedesáti letech znovu získává Baťova rodina naději, že se dočká rehabilitace jednoho ze svých nejvýznamějších členů - Jana Antonína Bati. Ten byl po druhé světové válce odsouzen za kolaboraci k patnácti letům vězení.

Městské státní zastupitelství po více než půldruhém roce, kdy případ prošetřovalo, poslalo soudu návrh na obnovu řízení.

Vyhovělo tak žádosti Tomáše Bati, který nový proces a očištění svého strýce požádal v roce 2005. Předložil nové důkazy, které mají dosvědčit, že proces před národním soudem byl zmanipulovaný.

A Městský soud v praze už rozhodl, že o obnově procesu rozhodne 25. června ve veřejném zasedání. Pokud návrh přijme, bude zrušen původní trest a bude celý případ posuzovat znovu..

Kdo byl J. A. Baťa
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kdo byl J. A. Baťa

  • Jan Antonín Baťa byl mladším bratrem Tomáše Bati. Narodil se v roce 1898 z druhého manželství Antonína Bati staršího. Ještě před svou tragickou smrtí v troskách letadla 12. července 1932 ho Tomáš Baťa pověřil řízením svého podniku.
  • Janu Antonínu Baťovi se podařilo pokračovat v expanzi firmy, zvyšovat odbyt i počty zaměstnanců.
  • Zasloužil se také o rozvoj Zlína. V době jeho vedení byl ve Zlíně založen Studijní ústav, Škola umění a byly zde pořádány rozsáhlé přehlídky moderního umění -Zlínské salony. Za jeho éry vyrostla ve Zlíně 21. budova, tehdy druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě.
  • Jan byl po obsazení země fašisty krátce zadržen gestapem a pak se mu podařilo dostat se do zahraničí.
  • Chtěl se usadit ve Spojených státech, ale když mu americké úřady odmítly prodloužit vízum, přesunul sídlo své firmy do Brazílie. Tehdy se dostal na černou listinu Spojenců - to znamenalo, že s ním nikdo nesmí obchodovat.
  • V roce 1947 byl v Praze v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení za kolaboraci, v té době už však žil v Brazílii. Tři roky před svou smrtí v roce 1965 se vzdal akciového podílu ve firmě ve prospěch Tomáše Bati.

"Pan Tomáš Baťa se vedle svých jiných aktivit v České republice dlouhodobě snaží o očištění jména a cti svého nevlastního strýce a potažmo i celé rodiny Baťů, na které dosud lpí skvrna v podobě nespravedlivého odsouzení Jana A. Bati mimořádným lidovým soudem v Praze v roce 1947," uvedla právní kancelář, která Tomáše Baťu v Česku zastupuje v době, kdy podal podnět ke znovuotevření procesu.

Nové důkazy přesvědčily

Nové důkazy jsou právě hlavním důvodem, proč státní zastupitelství obnovu procesu navrhlo. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil  mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka.

Žádost o obnovu procesu už jednou posuzoval Nejvyšší soud, v roce 1994 ji ale zamítl.

Znovuotevření procesu uvítal zlínský hejtman Libor Lukáš. "Je to výborná zpráva, doufám, že tak konečně podaří očistit jméno Jana Antonína Bati a černá skrvna na české historii zmizí," řekl deníku Aktuálně.cz

Jen morální gesto

Jde o morální gesto, na základě znovuotevření procesu nevznikají Baťům žádné majetkové nároky. Ještě před Baťovým odsouzením byl totiž koncern znárodněn.

Proces, ve kterém byl Jan Antonín Baťa odsouzen a který se opíral o Benešovy dekrety, se konal v roce 1947.  Soudní jednání připravoval fanatický komunista Bedřich Pokorný, který v jednom z dochovaných dopisů tvrdí, že k procesu získal souhlas prezidenta Edvarda Beneše.

Baťa byl v nepřítomnosti odsouzen, že za války nepodpořil Benešovu exilovou vládu. Obvinění, podle kterého s nacisty plánoval vystěhování Čechů do Patagonie, byl zproštěn.

Zbavte nás nespravedlivé skvrny

O obnovu procesu se kromě Tomáše Bati snaží také dcera Jana Antonína Bati.

Edita Baťová ve svém prohlášení na konci minulého roku uvedla, že její otec během války "finančně podporoval exilovou vládu prezidenta Edvarda Beneše".

To podle ní dokázaly i archivy. "Jan Baťa byl osobně pod pseudonymem a skrze Světovou organizaci Baťa největším přispěvatelem československého protinacistického odboje," uvedla dcera podnikatele.

 

Právě se děje

Další zprávy