Bátora odchází z ministerstva, nechce ohrozit Dobeše

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 10. 2011 16:12
Kontroverzní úředník poděkoval Klausovi a Dobešovi za podporu, nyní chce do politiky
Ladislav Bátora.
Ladislav Bátora. | Foto: Iniciativa D.O.S.T

Praha - Kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora se vzdal funkce zástupce vrchního kabinetu. Z úřadu úplně odejde.

Svůj krok vysvětlil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu po tlaku koaličních partnerů uložil ministr Josef Dobeš (VV). A svými výroky proto nechce šéfa resortu ohrožovat.

"Ti, kteří po mém odchodu dnem i nocí bezmála tři čtvrti roku prahli a volali, mohou začít slavit," uvedl odcházející úředník a naznačil, že může stát u zrodu nové politické strany.

V prohlášení Bátora poděkoval za podporu nejen Dobešovi, ale i prezidentovi Václavu Klausovi. Cítí se mu prý zavázán.

Byli to podle něj právě oni dva, kteří se jej v "období tzv. bátoriády" důsledně a kvalifikovaně zastávali.

Já a rasista? Jen mě chtěli poškodit

Bátora své rozhodnutí vysvětlil ve zhruba půlhodinovém vystoupení před novináři, které věnoval převážně výčtu kauz spojených se svou osobou.

Ohradil se proti nařčením z extremismu, rasismu a antisemitismu. Směřovala podle něj k tomu, aby ho poškodila, a byla nepravdivá.

Důvodem útoků byl podle Bátory jeho odmítavý postoj k multikulturalismu, který se podle něj stává státní doktrínou.

Další pohnutkou pak byly obavy části politického spektra z toho, že Bátora a jeho blízcí spolupracovníci mohou vytvořit nový silný politický subjekt na pravici potom, co prezidentovi Klausovi skončí mandát. Takové spekulace počítají například i s účastí strany Suverenita Jany Bobošíkové v takovém spojenectví, poznamenal Bátora.

Po přečtení prohlášení sál opustil. Další podrobnosti nechtěl sdělovat, s novináři už nemluvil.

Ministr Dobeš by se měl k situaci podle mluvčí vyjádřit v pondělí na tiskové konferenci. Do té doby nebude záležitost nijak komentovat.

Kalousek: Úředník svolává tiskovku? Absurdní

Na ministerstvu Bátora působil od února, jako zástupce šéfa ministrova kabinetu měl od tohoto týdne nového nadřízeného.

"Už jen to, že subalterní úředník uspořádá tiskovou konferenci, že odchází z ministerstva, je absurdní," komentoval Bátorův odchod ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík k tomu dodává, že je odpovědností ministra Dobeše, že si takového člověka na úřadě držel tak dlouho. "Bátora se politicky angažoval celou dobu a jediný, kdo to neviděl, byl ministr školství. A je to jeho odpovědnost, že připustil extremismus na svém ministerstvu a tím ho zviditelnil," řekl Aktuálně.cz.

Takhle se demonstrovalo pro i proti Bátorovi:

Bátoru si do úřadu přivedl ministr školství, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany Bátory na ministerstvu školství se ihned zvedla vlna kritiky. Protestovali proti němu politici i neziskové organizace.

Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T. Když pak Bátora urazil na Facebooku předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády.

Dobeš se za svého úředníka vždy postavil, Bátory se zastal i prezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy