Baťa už není nacistický zrádce. Žalobci jej očistili

Tomáš Fránek
15. 11. 2007 22:20
Stalo se tak 60 let od odsuzujícího rozsudku

Zlín - Žalobci po šedesáti letech očistili jméno zlínského podnikatele Jana Antonína Bati.

Ten dostal v roce 1947 v nepřítomnosti 15 let vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům.

Městský soud v Praze letos rozsudek zrušil a žalobci nyní dospěli k závěru, že je J. A. Baťa nevinný.

"Nebyl spáchán žádný trestný čin, věc byla bez dalších opatření založena," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Rozhodnutí státních zástupců je pravomocné.

Kdo byl J.A. Baťa

  • Jan Antonín Baťa byl mladším bratrem Tomáše Bati. Narodil se v roce 1898 z druhého manželství Antonína Bati staršího. Ještě před svou tragickou smrtí v troskách letadla 12. července 1932 ho Tomáš Baťa pověřil řízením svého podniku.
  • Janu Antonínu Baťovi se podařilo pokračovat v expanzi firmy, zvyšovat odbyt i počty zaměstnanců.
  • Zasloužil se také o rozvoj Zlína. V době jeho vedení byl ve Zlíně založen Studijní ústav, Škola umění a byly zde pořádány rozsáhlé přehlídky moderního umění -Zlínské salony. Za jeho éry vyrostla ve Zlíně 21. budova, tehdy druhý nejvyšší mrakodrap v Evropě.
  • Jan byl po obsazení země fašisty krátce zadržen gestapem a pak se mu podařilo dostat se do zahraničí.
  • Chtěl se usadit ve Spojených státech, ale když mu americké úřady odmítly prodloužit vízum, přesunul sídlo své firmy do Brazílie. Tehdy se dostal na černou listinu Spojenců - to znamenalo, že s ním nikdo nesmí obchodovat.
  • V roce 1947 byl v Praze v nepřítomnosti odsouzen k patnácti letům vězení, v té době už však žil v Brazílii. Tři roky před svou smrtí v roce 1965 se vzdal akciového podílu ve firmě ve prospěch Tomáše Bati

O rehabilitaci Jana Antonína Bati usilovala jeho rodina žijící v Brazílii i jeho synovec Tomáš Baťa. Vnučka J. A. Bati Dolores Bata Arambasic byla zprávou velmi překvapena. "Čekali jsme to, ale ne tak brzy. Jako rodina se teď musíme poradit a uvidíme, co bude dál," reagovala.

"Žádný Baťa nezradil svou československou krev," uvedl hned po červnovém rozhodnutí soudu Tomáš Baťa. "Můj strýc byl statečný vlastenec, který podporoval československou exilovou vládu, protifašistický odboj a nikdy se, stejně jako žádný člen rodiny, nezpronevěřil zásadám poctivého a statečného Čecha," reagoval  dnes Tomáš Baťa na rozhodnutí žalobců.

Čtěte více:

Státní zástupkyně u soudu předložila dopisy a dokumenty, které potvrzují, že filiálky firmy Baťa po celém světě posílaly československému odboji desítky tisíc dolarů.

Soud dostal i notářsky ověřené výpovědi židovských zaměstnanců firmy, které Jan Antonín Baťa zachránil před transporty do koncentračních táborů.

Soud dostal i notářsky ověřené výpovědi židovských zaměstnanců firmy, které Baťa zachránil před transporty do koncentračních táborů.

Soud posuzoval i dokumenty z doby, která předcházela odsouzení Jana Antonína Bati. Ten si například československým úřadům stěžoval, že nebyl vyslechnut a nemohl se osobně obhájit.

I váleční zločinci, jako byl například K.H. Frank, takovou možnost po válce měli. "Nikdy jsem neudělal nic proti národu. Mým cílem je vrátit se do Zlína a sloužit národu," uvedl Jan Antonín Baťa v jednom ze svých dopisů československým úřadům s tím, že hlavním cílem celého procesu bylo získat jeho majetek, v té době největší ve střední Evropě.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy