Bašta ODS padla. I v Liberci budou rozhodovat komunisté

Martina Machová Martina Machová
26. 11. 2008 12:45
Liberecká ČSSD zveřejnila jejich vzájemnou dohodu o spolupráci

Liberec - Také v Libereckém kraji opřou sociální demokraté svou vládu o komunisty. Ve středu dopoledne představili vzájemnou dohodu o spolupráci, včetně společných programových priorit.

Komunisté se podle ní zavazují podpořit menšinovou vládu ČSSD doplněnou jednotlivci dalších stran, které ve volbách uspěly. Sami ale v úzkém vedení hejtmanství neusednou.

Region, ve kterém až dosud suverénně vedli občanští demokraté, se stane celkem šestým krajem, kde se na vedení hejtmaství budou podílet komunisté, byť jen nepřímo.

„Požádali jsme o podporu napříč politickým spektrem a získali jsme ji od KSČM a jedinců z řad Strany pro otevřenou společnost. Jejich program je v mnohých bodech našemu podobný, jiný důvod v tom není," uvedl kandidát na hejtmana ČSSD Stanislav Eichler.

Podobné je to na Vysočině, v Plzeňském a Středočeském kraji. V Karlovarském a Moravskoslezském kraji uzavřela ČSSD s komunisty koalici a KSČM tam má své lidi v krajské radě.

Sami komunisté o posty v radě údajně nežádali. „Držíme takzvané zlaté hlasy, které nám dokáží dostatečně zajistit prosazování našeho programu," řekla již dříve Aktuálně.cz krajská předsedkyně komunistů Dana Lysáková.

Bez komunistů neprosadí ČSSD nic

Komunisté tak budou ovládat kraj svými osmi hlasy z pozadí. Bez jejich souhlasu totiž sociální demokraté nemají šanci cokoli prosadit. Ve volbách do pětačtyřicetičlenného zastupitelstva získali jen patnáct mandátů.

Sociální demokraté také zveřejnili jména většiny radních. Sami si ponechají sedm míst včetně hejtmana. Oranžovou vládu doplní na Lidie Vajnerová, která se do zastupitelstva probojovala na kandidátce regionální Strany pro otevřenou společnost. Připadne jí druhý nejvyšší post v regionu - statutární zástupce hejtmana.

„Bez ohledu na stranickou příslušnost jsme vybírali podle kompetentnosti. Paní Vajnerová je zkušená manažerka," vysvětloval volbu Eichler.

Stále zahalena tajemstvím ovšem zůstává osoba devátého radního.

„Jeho jméno zveřejníme až v pátek před zastupitelstvem. Zatím mohu jen říci, že máme tři kandidáty, jeden je ze sociální demokracie a dva z jiných stran," nechtěl více konkretizovat Eichler. 

V kuloárech se nejčastěji mluví o spolustraníkovi Lidie Vajnerové Jaromíru Dvořákovi nebo kandidátovi Starostů pro Liberecký kraj Pavlu Žurovi. Se Starosty jako s politickým hnutím přitom ČSSD již oficiální jednání ukončila vzájemnou nedohodou.     

S kým vládne ČSSD v krajích. Podívejte se na grafiku

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy