Bary v centru Prahy zavřou v deset, plánuje radnice

ČTK ČTK
22. 1. 2014 15:30
Na nadměrný hluk v nočních hodinách si stěžují místní obyvatelé.
3-2-1.... Šťastný a veselý!
3-2-1.... Šťastný a veselý! | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Praha 1 chce připravit vyhlášku, která by umožnila omezit otevírací hodiny barů a restaurací v centru metropole. Důvodem je hluk, na který si opakovaně stěžují stovky místních obyvatel. S informací přišel radní městské části Ivan Solil (ČSSD).

Solil by chtěl, aby otevírací doba končila v oblasti Starého Města v deset večer. Kvůli hluku obyvatelé centra sepsali petici. Vyhlášku by muselo schválit hlavní město.

"Situaci na Starém Městě považuji za neúnosnou. V rámci našich možností proto chystáme pro rok 2014 několik nových opatření. Cílem není zavedení takových represí, které by vedly k likvidaci podniků, nýbrž nalezení kompromisů mezi noční zábavou a právem na klidný spánek občanů Prahy 1," poznamenal Solil.

Zvukové senzory a omezení otevírací doby

Praha 1 nebude podle Solila například povolovat umístění restaurační předzahrádky podnikům, se kterými jsou kvůli hluku problémy. Již dříve zástupci radnice schválili obměnění a doplnění kamerového systému. Rozšířen by měl být také o zvukové senzory.

Systém by měl být schopen zjistit například rušení nočního klidu, sprejery nebo peroucí se lidi. Proti záměru radnice protestovala především Strana zelených, obává se zásahů do soukromí.

Dalším opatřením je vyhláška omezující otevírací dobu. Městu její zavedení podle Solila umožňují nálezy Ústavního soudu, podle kterých prý jsou obce "oprávněny upravovat provozní dobu hostinských zařízení v souvislosti s ochranou veřejného pořádku".

Obyvatelům centra města znepříjemňují život především větší skupiny převážně mladých turistů, kteří přecházejí z podniku do podniku a cestou se vydatně posilňují alkoholem. Problémy nastávají především v jarních a letních měsících.

Podle Prahy 1 jsou problémy se soukromými podniky. Zařízení, které jsou v pronájmu městské části, již mají stanovenu zavírací dobu na 22:00. Solil poznamenal, že o problému s radnicí jednali pouze majitelé klubu Roxy, kteří si pořídili vlastní ochranku hlídající pořádek v klubu i před ním.

Největší problémy radnice vidí v oblasti od Dvořákova nábřeží až po Celetnou ulici, mimo jiné v ulicích Dlouhá, Haštalská, Masná nebo V Kolkovně. "Stalo se nám, ne naší vinou, že na jedné ulici je čtyřicet barů," poznamenal Solil.

Praha 1 chce připravit návrh vyhlášky, který pak pošle hlavnímu městu. Schválit by ji muselo zastupitelstvo hlavního města.

Radnici k vytvoření vyhlášky vyzvali obyvatelé v petici, kterou podepsalo více než tři sta lidí.

"Hlavní problémy, které nás jako obyvatele Prahy 1 trápí, jsou hlučné provozovny s otevírací dobou do ranních hodin, ale také opilí turisté a s tím spojený fenomén v podobě alkoholových průvodů Pub Crawl. V Praze 1 bydlíme, vychováváme naše děti a chceme tu zůstat bydlet i nadále, klidný spánek nám však už roky chybí," uvedli podle opoziční zastupitelsky Kateřiny Klasnové (VV) iniciátoři petice v průvodním dopise.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy