Krajské volby nedopadnou pro Piráty tak tragicky, věří po debaklu Gregorová

ČTK ČTK
15. 6. 2024 15:02
Piráti budou muset dojednat a představit změny, které povedou ke změnám struktury ve vedení kampaní, ale i vnitřního fungování strany. Mělo by jít hlavně o zefektivnění a možná i zúžení týmů, které se vnějším obrazem strany zabývají. Před zasedáním republikového výboru strany to v sobotu řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová
Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová | Foto: Václav Vašků

Podle něj by republikový výbor neměl řešit téma eurokomisaře. Piráti na tuto pozici znovu nominovali Marcela Kolaju, který ve víkendových volbách neuspěl. Podle nich stále zůstává hlavním kandidátem strany na tento post, výsledek ale bude záviset na jednání uvnitř koalice. Ve víkendových eurovolbách Piráti ze tří dosavadních křesel v Evropském parlamentu obhájili jediné.

Podle znovuzvolené europoslankyně za Piráty Markéty Gregorové měla strana v kampani k volbám do Evropského parlamentu některé mezery a strana nebyla schopná efektivně komunikovat, co Piráti nabízejí. "Budeme se snažit být vidět. Podle statistik víme, že mnoho našich voličů nepřišlo k volbám, tedy se je budeme snažit motivovat. Je možné, že i tento debakl je zmotivuje. Krajské volby tedy nebudou vypadat tak tragicky," dodala.

S tím souhlasil také ministr zahraničí Jan Lipavský. Konkrétní chyby v kampani ale komentovat nechtěl. Lipavský byl součástí volebního spotu stranického kolegy Mikuláše Ferjenčíka, který jej tvořil nezávisle na oficiální kampani strany. Za to Ferjenčíka někteří straničtí kolegové kritizovali. "Kampaň musí být vidět. Na druhou stranu si myslím, že je v pořádku, když jednotliví kandidáti se snaží zaujmout a propagovat se. I o tom povedeme v sobotu debatu, abychom si upřesnili některá pravidla," uvedl Lipavský. Ferjenčík kandidoval do Evropského parlamentu z 12. místa kandidátky, ve volbách skončil jako pátý.

Republikový výbor byl svolaný na základě návrhu náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Iniciativu podpořil potřebný počet členů výboru včetně například Lipavského či místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové. Představení pirátských lídrů do krajských voleb, naplánované na neděli, nemůže být podle Hřiba prvním mediálním výstupem Pirátů v tomto týdnu. Piráti už od pondělí na stranickém fóru řeší, zda kvůli výsledkům voleb nesvolat nejvyšší orgán strany, kterým je celostátní fórum. Vzhledem ke lhůtám by se ale jednání konalo pravděpodobně až na podzim.

 

Právě se děje

Další zprávy