Bartoš nadále vévodí pirátské straně. A zároveň vyjádřil sympatie ke STAN

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 11. 1. 2020 19:25
Piráti si na svém celostátním fóru v Ostravě opět zvolili za předsedu strany Ivana Bartoše. Do druhého kola hlasování společně s ním postoupil i místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal, který ale z boje odstoupil. Bartoš získal 606 z 653 hlasujících, Pikal 376. Třetímu Mikuláši Ferjenčíkovi dalo hlas 261 Pirátů. Piráti si zvolili i první místopředsedkyni, bude jí znovu Olga Richterová.
Ivan Bartoš obhájil post předsedy Pirátů, 11. 1. 2020
Ivan Bartoš obhájil post předsedy Pirátů, 11. 1. 2020 | Foto: Jiří Zerzoň

"Děkuju všem za podporu a společně ty vize, které tady zaznívají, prostě naplníme a těch cílů a výzev v následujících letech dosáhneme. Bude to fajn, stále víc a víc porosteme. Myslím, že společně nakonec společnost změníme. Ve svobodnou, digitálně propojenou, kde jsou lidé k sobě navzájem ohleduplní a která má potenciál růst. Díky vám všem," prohlásil po zvolení Bartoš, vedle kterého stáli dva poražení protikandidáti - Vojtěch Pikal a Mikuláš Ferjenčík.

Zatímco na Ferjenčíkovi bylo znát z výsledku zklamání, Pikal Aktuálně.cz přiznal, že tak dobrý výsledek nečekal. Postoupil do druhého kola, kde se mohl s Bartošem utkat o vítězství, místo toho z něj ale odstoupil.

"Chtěl bych hrozně poděkovat za podporu, kterou jsem dostal. Nicméně Ivan získal daleko více hlasů a je to jednoznačný rozdíl třídy. Takže já bych vám chtěl ušetřit jedno hlasování a v tuto chvíli odstupuji," pronášel Pikal a sál reagoval nesouhlasem. Pikal ale své rozhodnutí nezměnil. "Odstupuji a utkám se se všemi velmi rád ve volbě o místopředsednické posty," avizoval. Později byl skutečně zvolen řadovým místopředsedou.

Piráti a Starostové se k sobě přibližují

Pokud někdo čekal, že na pirátském setkání uslyší věty o Andreji Babišovi, jeho hnutí ANO či dalších stranách, byl by zklamaný. Piráti o jiných stranách a politicích téměř vůbec nemluvili. A také téměř žádné politiky na své celostátní fórum nepozvali. Jednou z mála výjimek byl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Ten sice nebyl přítomen osobně, ale nahrál vzkaz, ze kterého bylo patrné, že jeho STAN se "přibližuje" Pirátům. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se takovým námluvám nijak nebrání, naopak na dotaz Aktuálně.cz uvedl, že také on cítí větší blízkost ke Starostům a nezávislým, než třeba k ODS, TOP nebo KDU-ČSL.

"Jediná, skutečně liberální středová strana v České republice, je hnutí STAN. Ostatní strany jsou spíše ke konzervativní části politického kompasu nebo směrem k autoritářským typům stran. Takže STAN je nám politicky nejbližší politický partner," řekl Bartoš a vyjádřil distanc od KSČM, SPD nebo hnutí ANO, v případě, že by do vlády nominovalo politiky podezřelé z trestné činnosti.

Na doplňující dotaz, jak vidí Piráti spolupráci s ODS, KDU-ČSL nebo TOP 09, Bartoš odpověděl, že záleží na lidech. "Například v Ostravě spolupracujeme s primátorem Tomášem Macurou z hnutí ANO, byť ho moc nechápeme, že je v ANO. V Brně spolupracujeme s ODS, v Praze spolupracujeme s koalicí STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Když se domluvíme, jsou dodržena pravidla a dělá se transparentní a zodpovědná politika, kde podaná ruka platí, tak jsme ochotni spolupracovat. A má to výsledky," sdělil Bartoš. 

Čtyřicet procent občanů je ve složité životní situaci, tvrdil Bartoš

Před volbou předsedy měl každý z kandidátů pět minut na svůj proslov. Začínal Bartoš, po kterém mluvil Ferjenčík a nakonec Pikal. Zatímco první dva jmenovaní mluvili především o programu, Pikal pojal projev spíše osobně a "vnitrostranicky". Zaměřil se na to, co a jak by chtěl změnit k lepšímu ve vnitřním fungování strany. 

Bartoš ve svém kandidátském projevu avizoval, že jeho cílem je účast Pirátů ve vládě po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. "Nové předsednictvo bude připravovat Pirátskou stranu na sněmovní volby v roce 2021 s jasným cílem být v budoucí vládě této země. Chceme budovat skutečně svobodnou, vzdělanou a nejen digitálně propojenou společnost, založenou na vzájemné důvěře," sdělil Bartoš účastníkům celostátního fóra v Ostravě.

Pokud jde o problémy České republiky, jmenoval především zdravotnictví, životní prostředí, vzdělání, exekuce a bydlení. "Lékařská péče musí být dostupná, Česko se nesmí dostat do momentu, kdy bude nedostatek lékařů. Nutně potřebujeme řešit situaci naší krajiny. Je až smutné, jak nešetrně se chováme k naší vodě a lesům, pojďme konečně vnímat toto největší bohatství České republiky a začněme dělat opatření, která pocítí i naše děti," uvedl Bartoš a následně vzpomněl vzdělávání.

"Je třeba zajistit dobře zaplacené a motivované učitele a s tím související kvalitní a pestrou paletu vzdělávání. Pokulháváme v digitalizaci, občan by se měl v následujících letech stát díky nám váženým klientem státu, nikoliv jeho digitálním otrokem. Co mě velmi trápí, téměř čtyřicet procent lidí v České republice žije ve složité životní situaci. My se musíme zaměřit a konečně vyřešit problémy exekucí, kterých je v České republice téměř jeden milion," pokračoval Bartoš.

"Velkým tématem České republiky je také bydlení, každý rok sto tisíc lidí hledá dostupné bydlení. Musíme se také zaměřit na daňovou agendu, zdanění práce máme jedno z nejvyšších v Evropě," stěžoval si Bartoš.

O vzdělávání mluvil hodně také další kandidát na předsedu Mikuláš Ferjenčík, prohlásil, že se uchází o vedení strany, protože "chce přitáhnout pozornost k pěti zásadním tématům". Mezi nimi jmenoval také vzdělání, když prohlásil, že Česko by se mělo stát místo "montovny mozkovnou".

"Fungování našeho hospodářství, fungování našeho daňového systému, udržitelnost sociálního systému, modernizace školství, záchrana zdravotnictví a především řešení úzce propojených problémů narůstajícího sucha, umírajících lesů, znečistění a budoucnost energetiky," jmenoval jednotlivá témata.

Ferjenčík by legalizoval konopí, Pikal chce mnohem víc členů

Ferjenčík mluvil také o tom, co Piráti ve sněmovně prosadili. "Prosadili jsme registr smluv pro ČEZ, posílili jsme přístup k informacím, zajistili jsme nárok na minimální rodičovskou, zlepšili jsme podmínky pro domácí vaření piva, zlepšili jsme podmínky hráčům pokeru nebo jsme například omezili kumulaci funkcí politiků," podotkl Ferjenčík, který je místopředsedou rozpočtového výboru.

Na celostátním fóru mluvil také o reformě zdanění. "Je třeba snížit zdanění práce o 12 tisíc korun pro všechny zaměstnance, aby každý člověk, který chodí do práce, zaplatil na daních o tisícovku měsíčně méně," uvedl s tím, že peníze by šlo získat legalizací konopím. "Pojďme ho konečně legalizovat a peníze, které z toho budou, dejme třeba do důchodového systému nebo modernizace země," prohlásil za velkého potlesku přítomných. 

Třetí kandidát, Vojtěch Pikal, začal svůj projev osobní vzpomínkou na své začátky ve straně a končil nutností vylepšit fungování strany a získat mnohem více členů. 

"Upravoval jsem Wikipedii, vedl jsem oddíl, věšel ptačí budky, dělal táborového vedoucího, pořádal hry, vyprávěl příběhy, zakládal spolky. Byl jsem činorodý, snažil jsem se lidem kolem sebe udělat svět trošku lepším, barevnějším," popisoval s tím, že všechny tyto své hodnoty mohl uplatnit v Pirátské straně. 

"Když jsem vstupoval do strany, tak nýmand jako já mohl přijít a jako nečlen a nováček předsedat celostátnímu fóru. Bylo nás necelých 200 a měli jsme osm desetin procenta hlasů voličů. Cílem nebylo vyhrát a převzít vládu, ale přinést naše témata a prosadit náš program. Říkali jsme si, že když to někdo prosadí za nás, můžeme se rozpustit. Dnes už víme, že kvalitně náš program nikdo jiný neprosadí," sdělil Pikal a uslyšel velmi dlouhý potlesk přítomných.

Podle jeho slov je současných tisíc členů Pirátské strany strašně málo. "Potřebujeme více aktivních lidí, kteří se chtějí zapojit a chtějí věci zlepšovat," uvedl Pikal.

První místopředsedkyní zůstane Richterová

Po volbě předsedy si Piráti kromě jiného zvolili první místopředsedkyní znovu poslankyni Olgu Richterovou. Zvítězila ve druhém kole volby a podpořilo ji 288 z  564 hlasujících. Za ní skončil se 160 hlasy Vojtěch Pikal, který před druhým kolem volby vyzval Piráty, aby hlasovali právě pro Richterovou.

Zvolená první místopředsedkyně za to po zveřejnění výsledků poděkovala. "Není tolik politických stran, kde by přímo někdo řekl 'nevolte mě'. To je něco výjimečného," řekla.

Richterová by se jako první místopředsedkyně i nadále chtěla zasadit o propojování strany. "Stejně tak jsem jedním z nositelů takového rozvojového programu Pirátů, hodně se snažíme vzdělávat naše lidi, jak v těch odborných tématech, tak ve věcech lídrovství," jmenovala své cíle.

Domnívá se, že je nutné řešit sociální problémy i skutečnost, že struktura české ekonomiky není do budoucna udržitelná. "Strukturální proměna ekonomiky je ve skutečnosti jedním z největších témat pro ten příští rok, na tom budeme pracovat," řekla Richterová.

Pikal se následně stal dalším místopředsedou strany, svůj dosavadní post obhájil i Radek Holomčík. Čtveřici místopředsedů doplnil ostravský zastupitel a vedoucí administrativního odboru strany Martin Kučera. 

 

Právě se děje

Další zprávy