Bartík musí složit zálohu na soudního znalce, který prověří Zemanův zdravotní stav

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 4. 9. 2019 15:45
Neúspěšným pokusem o smír Městský soud v Brně zahájil projednávání žaloby prezidentské kanceláře na bývalého radního městské části Brno-střed Svatopluka Bartíka (za Žít Brno). Bartík před dvěma lety napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Hrad tvrzení odmítl a od Bartíka žádá žalobou omluvu a pět milionů korun. Soud jednání odročil a vyzval Bartíka, aby složil zálohu na soudního znalce z oboru zdravotnictví a onkologie.
Bývalý radní Brna-střed Svatopluk Bartík.
Bývalý radní Brna-střed Svatopluk Bartík. | Foto: ČTK

Bartík již v úterý na Facebooku vyzval své podporovatele, aby mu na soudní spor s prezidentskou kanceláří přispěli. "U soudu se Zemanem nebudu totiž obhajovat jen svoje právo, ale i právo kohokoliv jiného na to, abychom před volbami mohli znát, jak je na tom skutečně člověk, který se u voličů v přímé volbě uchází o nejodpovědnější pracovní pozici v tomto státě," napsal. Veškeré vybrané finanční prostředky podle svých slov použije na pokrytí nákladů právního zastupování.

Brněnský politik je přesvědčen, že prezident o svém zdraví nemluví pravdu a že veřejnost si zaslouží ji znát. "O svém zdraví vysloveně lže, viditelně zdravotně chátrá, delší dobu se neukazuje na veřejnosti, slibuje zveřejnění vlastní zdravotní dokumentace, aniž by tak pak učinil, a pořád o svém zdravotním stavu melduje, a to i když není tázán, a pak, když tázán je, tak věcně nijak neodpoví," napsal o prezidentovi Bartík.

Ve středu ráno pak na Facebooku oznámil, že se mu sešly příspěvky ve výši, která stačí na více než 14 hodin práce jeho advokáta.

Bartík se omluvil za formu, na obsahu trvá

Soudce Radek Malenovský se stranami projednal možný smír ještě před přednesením žaloby. Kdyby žalobce upustil od peněžní satisfakce a přijal omluvu, žalovaný by to zvážil. Zemanův advokát Marek Nespala vyjednal s Hradem pro případ smíru snížení požadavku z pěti milionů na čtyři miliony. "Omluva prostě nestačí. Je to recidivista v oblasti fake news a asi si zde vsadil na to, že volby dopadnou jinak. Můj klient je rozhodnutý vysoudit pro veřejně prospěšné účely co nejvyšší částku," uvedl Nespala.

Podle něj stále není jasné, odkud Bartík informaci vzal. Bartík chce svůj zdroj chránit. "Je to maximálně důvěryhodný zdroj, vyplývá to z jeho funkce a práce. Myslím si ale, že podle rozhodování soudce bude pro jednu nebo druhou stranu jednoduché vyhrát, nebo prohrát," řekl Bartík. Peníze za znalce uhradí, aby mohl prezident předstoupit před lékaře a projít vyšetřením, které ukáže pravdu o jeho zdravotním stavu.

Bartík snížení požadované částky z pěti milionů na čtyři pro případ smíru označil za nepřijatelné. Omluvil se však za formu, jíž tvrzení zveřejnil. "Forma nebyla z hlediska důstojnosti a lidskosti zcela v pořádku, mrzí mě to a omlouvám se. Nikoliv však za informaci samotnou," uvedl Bartík. Podle Nespaly je to sice vstřícný krok, ve věci ale nejde o formu, nýbrž o obsah. Informaci označil za lživou a dehonestující.

Soudce četl titulky různých článků o zdraví prezidenta a pouštěl videa s prezidentem i s lékaři, kteří po zveřejnění Bartíkova tvrzení promluvili o Zemanových nemocech jako cukrovka, ale rakovinu odmítli.

Bartíkův advokát Pavel Uhl prohlásil, že dva ze tří lékařů se nevyjádřili k předmětu sporu a třetí onkolog uvedl, že hodnotil jen předloženou dokumentaci, což Uhl označil za nevěrohodné. Nespala řekl, že uvede-li Bartík svůj zdroj informací, bude možné lékaře prezidenta zbavit mlčenlivosti.

Advokát Nespala novinářům ještě před začátkem soudu řekl, že "věštba" mluvila o tom, že měl prezident zemřít do tří až sedmi měsíců, což se nestalo. Proto předpokládá, že Bartík za tvrzení, u kterého neuvedl zdroj, dostane trest. Případná vysouzená částka by podle Nespaly posloužila na dobročinné účely.

Trestní oznámení pro pomluvu policie odložila

Soud obdržel žalobu v listopadu 2017. Věc ale na žádost Hradu přerušil, dokud se nevyřeší trestní oznámení pro podezření z pomluvy. Policie věc loni v prosinci odložila. Prezidentská kancelář si na to neúspěšně stěžovala u dozorujícího státního zástupce. Na prezidentův podnět podal proti rozhodnutí státního zástupce stížnost k Nejvyššímu soudu bývalý ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Nejvyšší soud ale stížnost zamítl jako nepřípustnou.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Tehdy to zdůvodnil tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom Zeman je. Později informace z internetu stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu na Zemana i na svoji osobu. Zeman byl v té době prezidentem a ve volbách obhájil mandát.

 

Právě se děje

Další zprávy