Bárta se má omluvit Bendovi za "slavného kmotra"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 10. 2011 17:08
Šéf poslanců VV má za výroky v televizní debatě kromě toho zaplatit Bendovi 100 tisíc
Vít Bárta (VV) se má podle soudu omluvit také prostřednictvím médií.
Vít Bárta (VV) se má podle soudu omluvit také prostřednictvím médií. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Exministr dopravy a předseda poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta se má omluvit šéfovi teplické ČSSD Petru Bendovi za to, že jej v televizní debatě označil za "slavného kmotra".

Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze mu také má zaplatit sto tisíc a zveřejnit v médiích omluvu.

Bárta označil Bendu za slavného kmotra, který řídí vedení ústeckého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), podezřelého z krytí nelegální činnosti firem. Podle Bendy šlo o lež.

Soud ve čtvrtek jeho žalobě vyhověl. Pravdivost Bártových výroků se podle soudu neprokázala a šlo o "hluboký a vážný" zásah do Bendových osobnostních práv.

Bývalý ministr má omluvu zaslat písemně Bendovi, dále ji má nechat otisknout v denících Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo a Hospodářské noviny. O zveřejnění má požádat i Českou televizi (ČT) a televizi Nova.

Rozhodnutí není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Bártův obhájce: Výroky jste překroutili

Bártův právník Petr Šurka novinářům řekl, že se závěry městského soudu nesouhlasí a že počítá s odvoláním. Bendův právní zástupce Pavel Hrtús byl s rozsudkem ve vztahu k Bártovi spokojen, u zamítavého verdiktu v případě ministerstva dopravy chce počkat na písemné odůvodnění.

Šurka také uvedl, že Benda je vysoce aktivní politik a podnikatel, a musí tak snášet vyšší míru kritiky než běžný občan. Žaloba prý výroky jeho klienta překroutila.

Označení kmotr podle něho použil jako první moderátor televizního pořadu Václav Moravec, Bárta prý ani netvrdil, že Benda řídí ŘSD, ale že se mu smějí podřízení, že tomu tak je. Právník také namítal, že slovo kmotr Bárta nepoužil ve smyslu, jaký mu přičítá Benda, tedy jako kriminální a mafiánské autority.

Bárta v lednových Otázkách Václava Moravce uvedl, že z výsledků auditu ministerstva dopravy vyplývá, že někteří manažeři ŘSD kryjí nelegální činnost stavebních firem.

Petr Benda.
Petr Benda. | Foto: Ludvík Hradilek

To se podle jeho tehdejších slov týkalo nejvíc Ústeckého kraje, kde prý bylo navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" - podnikatel Patrik Oulický a Benda.

Poté podle Bendy tvrzení zopakoval v ČT a Nově a dodal, že "konkrétní manažeři čerpají určité benefity" pocházející z okruhu Bendy a Oulického.

Bártův právník Oldřich Chudoba na počátku soudního jednání označil Bendovu žalobu za neodůvodněnou, výroky prý byly neurčité a nemohly šéfa teplických sociálních demokratů poškodit.

Výraz kmotr podle právního zástupce v souvislosti s Bendou nepoužil poprvé Bárta, ale již předtím jej takto nazvala média.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy