Bárta nekandiduje na hejtmana. Můj čas nepřišel, tvrdí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 8. 2012 13:43
VV vyšlou do senátu 7 kandidátů, například režiséra Olmera nebo spisovatelku Procházkovou
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters | Foto: Reuters

Praha - Vít Bárta nekandiduje za Věci Veřejné (VV) v podzimních volbách na post hejtmana v Plzeňském kraji.

Ačkoli dříve avizoval, že má o funkci zájem, nakonec svůj názor změnil.

Důvodem je odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), řekl serveru iDNES. Na Plzeňsku tak VV nebudou kandidovat vůbec.

Věci veřejné v úterý představily všechny své kandidáty, které vyšlou do voleb a Bártovo jméno mezi nimi chybí. "Nejsem sběratel židlí, nemyslím, že by poslanec měl být zároveň hejtmanem," vysvětlil serveru Bárta. "Můj čas ještě nepřišel," dodal na tiskové konferenci VV.

"Chtěl jsem kandidovat, abych v rámci kampaně poukázal na to, jak v praxi funguje kmotrovský systém ve vysoké politice. Vždyť přes exministra Pospíšila získával kmotr Jurečko svůj vliv na resort spravedlnosti, další ministerstva i státní či státní a polostátní firmy, byť to oba svorně popírali," vysvětlil Bárta serveru důvod, proč původně kandidaturu zvažoval.

Tím, že byl Pospíšil odvolán, se však podle něj situace změnila.

"Nebudu v tuto chvíli zastiňovat bitvy Lenky Procházkové proti církevním restitucím," vysvětlil ČTK Bárta. 

Neformální lídr VV chce na podzim otevřít svou poslaneckou kancelář na Plzeňsku a začít zveřejňovat informace o údajných plzeňských kauzách. 

Do senátu míří Olmer či Procházková

Do senátu vyšlou VV celkem sedm kandidátů. Je mezi nimi právě i spisovatelka a kritička současné podoby církevních restitucí Lenka Procházková nebo režisér Vít Olmer. 

"Říká se, že nic na světě není definitivní. To se týká i mého rozhodnutí z roku 1990, kdy jsem si říkala, že nikdy v životě nevstoupím do profesionální politiky," řekla na tiskové konferenci v pražském sídle VV Procházková.

Za jeden z hlavních důvodů svého vstupu do politiky uvedla nesouhlas s podobou církevních restitucí.

V litoměřickém obvodu se o místo v Senátu bude ucházet místopředseda strany Tomáš Jarolím, jeho soupeřem zde bude například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Dalšími senátními kandidáty VV budou Věra Ježková v Sokolově, Alice Čečilová v Benešově, Josef Suchý z Chomutova a lékař a poslanec VV Jiří Štětina v Náchodě.

Hejtmankou chce být statkářka Havránková

VV představily v úterý i všechny krajské kandidáty. V Královéhradeckém kraji se o hejtmanskou funkci utká statkářka Ludmila Havránková známá letitým sporem o pozemky nutné k dostavbě dálnice D11. Kandidátku uzavírá.

Na Královéhradecku jde do voleb z prvního místa dopravní inženýr Vítězslav Janků, za ním je herečka Simona Chytrová, manželka Víta Olmera. V Jihočeském kraji bude kandidovat ekonom Jiří Lexa a hokejový trenér Karel Pražák.

Na Ústecku se chce o post hejtmana utkat Jarolím, spolu s ním například poslanec David Kádner. V Karlovarském kraji bude kandidovat šéfka regionální organizace VV Soňa Riedlová-Puškašová.

Předseda strany Radek John v úterý na tiskové konferenci ocenil, že strana dokázala získat na své kandidátky nové lidi přes turbulence, které VV v poslední době postihly.

Strana opustila vládní koalici poté, co z ní odešlo několik významných členů a založilo vlastní politické uskupení LIDEM.

Preference VV také poznamenaly soudy v kauzách údajného uplácení někdejšího předsedy poslaneckého klubu Víta Bárty nebo poslance Otto Chaloupky.

 

Právě se děje

Další zprávy