Barbora Snopková je venku z vězení. Podmínečně

ves
4. 8. 2008 15:32
Snopková byla odsouzena za vytunelování firmy Liberta
O chovance se budou starat psychologové, pedagogové a vychovatelé. Ostrahu zajistí vězeňská služba.
O chovance se budou starat psychologové, pedagogové a vychovatelé. Ostrahu zajistí vězeňská služba. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Svoboda a Snopková

  • Jedna z nejvlivnějších dvojic tuzemské politiky z konce devadesátých let.
  • Ivo Svoboda byl ministrem financí Zemanovy vlády, který nastartoval privatizaci velkých bank, a současně byl i místopředsedou vládní sociální demokracie.
  • Měl na starosti stranické financování a sháněl miliony do tehdy prázdné pokladny Lidového domu.
  • Z jejich éry pocházejí největší veřejně známé machinace s financováním ČSSD.
  • Snopková byla Svobodovou poradkyní, ale v nerozlučném tandemu však vždy hrála prim právě ona.

Praha - Někdejší poradkyně bývalého ministra financí Iva Svobody Barbora Snopková opustila vězeňskou celu.

O jejím podmínečném propuštění rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6, potvrdil Aktuálně.cz její obhájce Jaroslav Ortman.

"Je to pravda. Paní Snopková už je tři dny na svobodě. Soud vyhověl naší žádosti o podmínečné propuštění," řekl. "Jedním z hlavních důvodů bylo bezpochyby vzorné chování paní Snopkové," dodal.

Snopková byla před třemi lety odsouzena za vytunelování mělnické firmy Liberta, kde se vyráběly dětské kočárky.

Ve stejné souvislosti byl odsouzen i exministr financí Svoboda, který si trest za mřížemi dosud odpykává. I u něj ale existuje možnosti brzkého propuštění na podmínku.

"Lhůta v jeho případě končí někdy v září, říjnu. Doufám, že v listopadu by i on mohl být na svobodě," naznačil advokát Ortman.

Co se stalo v Libertě?

Před deseti lety přišli do mělnické Liberty podle svých slov firmu zachránit, vzali si úvěr v bance, ale podle soudu peníze použili na úhradu jiné své firmy.

Kromě toho vyváděli z Liberty další peníze pro své firmy.

Soud je za to poslal do vězení na pět let. Oba navíc musí zaplati dvě stě tisíc korun pokuty. Snopková si tak odpykala asi polovinu trestu.

Svoboda ani jeho pravá ruka Snopková se nikdy k vytunelování firma nepřiznali a trvají na tom, že nic protizákonného neudělali.

Svoboda byl prvním "porevolučním" ministrem vlády, který skončil za mřížemi. Do svého kabinetu si jej vybral premiér Miloš Zeman. Kromě státní pokladny spravoval Svoboda spolu se Snopkovou i stranickou pokladnu ČSSD.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy