Velká šance na oddlužení: Poslanci schválili změnu insolvencí, přehlasovali Senát

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 22. 1. 2019 18:46
Po mnoha měsíčních debatách politiků schválila Poslanecká sněmovna způsob, jakým budou mít dlužníci možnost dostat se ze svých dluhů a zároveň alespoň částečně uspokojit věřitele. Poslanci už návrh jednou schválili, senátoři jim ho ale v prosinci vrátili a představili svoji verzi. Ve sněmovně s ní ale v úterý neuspěli.
Málokterý zákon prošel ve sněmovně tak důkladnou debatou jako novela insolvenčního zákona, kterou v úterý schválili poslanci
Málokterý zákon prošel ve sněmovně tak důkladnou debatou jako novela insolvenčního zákona, kterou v úterý schválili poslanci | Foto: Ludvík Hradilek

Desítky a stovky tisíc lidí, kteří mají na krku těžko splatitelné dluhy, už vědí, jak se budou moci těchto dluhů zbavit. Poslanecká sněmovna v úterý odpoledne schválila způsob oddlužení, který prosazovali poslanci. Podle hlasovacího protokolu zvedla ruku pro drtivá většina sněmovny, konkrétně 181 poslanců.  Připomínky senátorů většina poslanců odmítla, pro jich bylo jen 62, jak ukazuje hlasování jednotlivých zákonodárců.

"Měli jsme obavu, že kdyby prošla senátní verze, lidé by si mysleli, že dluhy se nemají platit," prohlásil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Postoj ANO byl klíčový, na úterním jednání klubu ještě seděl šéf dobročinné organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a přesvědčoval poslance, aby podpořili senátní verzi. Podle Pánka i mnoha dalších, kteří pracují s dlužníky, by senátní verze dala šanci na oddlužení ještě většímu počtu lidí.

Hlavním obhájcem poslanecké verze, která navazovala na vládní návrh, byl ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek. "Jednoznačně preferuji poslaneckou verzi, protože je výhodná pro věřitele i dlužníky. Pokud by byla schválena senátní, mohla by nastat situace, že přes pětileté oddlužení by věřitelé nemuseli dostat ani korunu. To není dostatečně motivující a výhodné," tvrdil Kněžínek.

Všichni zákonodárci se ale shodují, že poslanecká verze novely pomůže oproti současnému stavu mnohým lidem, kteří zatím nemají šanci se dluhů zbavit. Nově se budou moci přihlásit do systému, na jehož konci nemusí mít po pěti letech ani korunu dluhů. Podmínkou takového oddlužení je, že po celých pět let se budou za dohledu insolvenčního správce snažit své závazky maximálně splácet a budou žít jen za minimum peněz na živobytí. V případě seniorů a některých dalších skupin občanů jde o lhůtu tří let. Nemusí přitom splatit 30 procent dluhů, rozhodující bude jejich vůle dluhy opravdu splácet.

Dále by měli splnit podmínku, o kterou se poslanci se senátory přetahovali. Poslanci setrvali na tom, že po pětileté lhůtě zasedne soud a řekne, jestli si konkrétní osoba úplné oddlužení zaslouží, nebo ne. Proti takto podmíněnému ustanovení hlasoval v prosinci Senát.

"Představa, že dlužník bude žít pět let na hranici bídy, aby se poté dozvěděl, že to bylo všechno zbytečné a dluhy mu zůstávají, dělá z oddlužení jen hypotetickou možnost," přidal se k senátorům i předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. I on, stejně jako další příznivci senátní verze úprav, ale hlasoval po odmítnutí senátní verze pro poslaneckou verzi.

Detailní pohled na projednávání této velmi významné změny zákona ukazuje, že se jí politici věnovali skutečně důkladně. Na úplném začátku byla přitom iniciativa dnes už bývalého ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikána. Tuto iniciativu po něm převzal jeho nástupce Kněžínek, ovšem s tím, že výrazně do konečné podoby mluvili i poslanci.

Návrh obdrželi poslanci v lednu 2018. První čtení proběhlo o dva měsíce později. Druhé čtení bylo na programu 3. října a třetí na konci října. Následně návrh putoval do Senátu, odkud se vrátil s připomínkami. Po úterní debatě ale bylo o osudu novely definitivně rozhodnuto. Teď je na řadě prezident republiky, který se zatím nikde nevyjádřil, že by měl k této změně zákona připomínky.

Video: Jako dlužník jste lůzr, nemáte na nic, zásadními viníky jsou politici, říká Biben

Lidé s obrovskými dluhy se cítí jako pod lavinou, už nemají chuť s tím něco dělat, nemají víru, upozorňuje redaktor Aktuálně.cz Martin Biben. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy