Banga rezignoval kvůli nezájmu vlády o situaci Romů

Domácí Domácí
12. 6. 2013 19:00
Patrik Banga, člen Rady vlády pro romskou menšinu, se setkával s nezájmem politiků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Patrik Banga rezignoval na post člena Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

V dopise, ve kterém to oznámil premiérovi Petru Nečasovi, jako důvod uvedl, že Radu jako poradní orgán nebere nikdo vážně.

"Názory a doporučení poradního orgánu, jehož jsem byl členem, nejsou brány v potaz a zejména z posledních setkání bez Vaší přítomnosti a přítomnosti jednotlivých ministrů jsem dostal dojem, že se jedná více o společenské setkání, než schůzi poradního orgánu," napsal v dopise adresovaném premiérovi Patrik Banga.

"Pokud má poradní orgán Vlády ČR spolupracovat s Vládou, je potřeba s členy na všech úrovních jednat jako s partnery, a to se podle mého názoru neděje".

"Přeji Vám v budoucnu dostatek mlčících členů, kteří budou nadále rádi, že si mohou říci svůj názor, který však smete z jednacích stolů oficiální závěr jednání,"uvedl dále.

Zároveň však podotkl, že pokud bude mít v budoucnu poradní orgán pozici, ze které bude skutečně možné něco řešit, rád se toho zůčastní a bude pracovat na všem, co je potřeba.

Občanští členové Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny museli již dříve zrušit termín květnového zasedání kvůli nepřítomnosti premiéra a ministrů.

Na programu přitom například bylo projednávání situace romských obyvatel v lokalitě Přednádraží v Ostravě.

Od poloviny roku 2012 nebyl na zasedání Rady přítomen ani jeden z vládních představitelů, uvedl server Romea.cz

"Rada bez účasti předsedy a samotných ministrů ztrácí svůj význam a je jasným signálem toho, že není situace Romů v ČR pro vládu důležitá a nezaslouží si její pozornost," publikoval server.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy