Balvín o řediteli NG nerozhodl, s Fajtem bude jednat

ČTK ČTK
2. 8. 2013 15:05
Balvín si nechá předložit Fajtovu koncepci vedení galerie.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr kultury Jiří Balvín o řediteli Národní galerie v Praze zatím nerozhodl.

S designovaným ředitelem Jiřím Fajtem se po pátečním jednání setká ještě v příštích dnech, nechá si předložit jeho koncepci vedení NG. Po společné schůzce to její aktéři řekli novinářům.

Ministr Balvín doplnil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele Národní galerie v Praze, tedy 1. září.

Zda ponechá ve funkci Fajta, jehož jmenovala Balvínova předchůdkyně Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) v demisi, nebo bude vybírat jiného kandidáta ve výběrovém řízení, není zřejmé. Je však málo pravděpodobné, že lze takový konkurz uskutečnit ve zmíněném termínu. Fajt ale uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.

Po čtvrtečním odvolání nastupujícího ředitele Národního divadla Jana Buriana se zdálo, že také v případě NG bude Balvín požadovat otevřené výběrové řízení. Jeho absencí původně argumentoval při odvolání Buriana.

Po bouřlivé reakci na svůj krok ze strany odborníků, umělců i politiků po intervenci předsedy vlády Buriana znovu do funkce jmenoval a v případě Národní galerie si zatím bere čas na rozmyšlenou.

Fajt v příštích dnech představí Balvínovi svou koncepci vedení a rozvoje NG, která je modifikovanou verzí jeho práce, s níž zvítězil v dřívějším výběrovém řízené na toto místo. Fajt se totiž zúčastnil již dvou konkurzů na generálního ředitele NG v letech 2010 a 2011.

Navzdory varování odborníků

V dubnu 2010 jej výběrová komise doporučila do čela NG jmenovat, exministr úřednické vlády Václav Riedlbauch ale nechal definitivní rozhodnutí o nástupci Milana Knížáka na dalším ministrovi, kterému jen doporučil trojici finalistů.

Bývalý ministr Jiří Besser (TOP 09) ale vyhlásil nové výběrové řízení, z něhož vzešel ekonom Vladimír Rösel. Letos jej z funkce odvolala ministryně Hanáková, která pak Fajta navzdory varování odborníků jmenovala v době, kdy už byla koaliční vláda v demisi.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy