Balvín o řediteli NG nerozhodl, s Fajtem bude jednat

ČTK ČTK
2. 8. 2013 15:05
Balvín si nechá předložit Fajtovu koncepci vedení galerie.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr kultury Jiří Balvín o řediteli Národní galerie v Praze zatím nerozhodl.

S designovaným ředitelem Jiřím Fajtem se po pátečním jednání setká ještě v příštích dnech, nechá si předložit jeho koncepci vedení NG. Po společné schůzce to její aktéři řekli novinářům.

Ministr Balvín doplnil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele Národní galerie v Praze, tedy 1. září.

Zda ponechá ve funkci Fajta, jehož jmenovala Balvínova předchůdkyně Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) v demisi, nebo bude vybírat jiného kandidáta ve výběrovém řízení, není zřejmé. Je však málo pravděpodobné, že lze takový konkurz uskutečnit ve zmíněném termínu. Fajt ale uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.

Po čtvrtečním odvolání nastupujícího ředitele Národního divadla Jana Buriana se zdálo, že také v případě NG bude Balvín požadovat otevřené výběrové řízení. Jeho absencí původně argumentoval při odvolání Buriana.

Po bouřlivé reakci na svůj krok ze strany odborníků, umělců i politiků po intervenci předsedy vlády Buriana znovu do funkce jmenoval a v případě Národní galerie si zatím bere čas na rozmyšlenou.

Fajt v příštích dnech představí Balvínovi svou koncepci vedení a rozvoje NG, která je modifikovanou verzí jeho práce, s níž zvítězil v dřívějším výběrovém řízené na toto místo. Fajt se totiž zúčastnil již dvou konkurzů na generálního ředitele NG v letech 2010 a 2011.

Navzdory varování odborníků

V dubnu 2010 jej výběrová komise doporučila do čela NG jmenovat, exministr úřednické vlády Václav Riedlbauch ale nechal definitivní rozhodnutí o nástupci Milana Knížáka na dalším ministrovi, kterému jen doporučil trojici finalistů.

Bývalý ministr Jiří Besser (TOP 09) ale vyhlásil nové výběrové řízení, z něhož vzešel ekonom Vladimír Rösel. Letos jej z funkce odvolala ministryně Hanáková, která pak Fajta navzdory varování odborníků jmenovala v době, kdy už byla koaliční vláda v demisi.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šest let za ovlivňování tendrů Středočeského kraje.

Další zprávy