Bakala zažaloval poslaneckou sněmovnu

Zpravodajská směna
3. 2. 2010 15:54
Miliardářův právník požaduje kroky vlády za protiústavní
Obrana v podání Zdeňka Bakaly - žaloba vlády
Obrana v podání Zdeňka Bakaly - žaloba vlády | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Právníci Zdeňka Bakaly podali ústavní stížnost na usnesení Poslanecké sněmovny ve sporu, který se týká zrušení předkupního práva pro nájemníky bývalých bytů společnosti OKD na Ostravsku.

Bakalova společnost RPG Byty, která vlastní, pronajímá a spravuje asi 45 000 těchto bytů, ve čtvrtek uspořádá tiskovou konferenci, kde svůj postup hodlá vysvětlit.

Nájemníci požadovali předkupní právo na byty, které miliardář Zdeněk Bakala získal v rámci privatizace. Za obyvatele se postavila ČSSD.

S kauzou až do Štrasburku

Na popud Lubomíra Zaorálka poslanci vládě doporučili podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti nakládat s bývalými byty OKD. Na tento návrh pak soud kývnul. 

Bakala se ale rozhodl bránit a najal si kanadského právníka Roberta Amsterdama.Ten má za to, že parlament překročil veškeré své pravomoci, když se vměšoval do rozhodování soudů.

"Jistěže plánujeme dojít až k (Evropskému) soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ale nejdříve musíme vyčerpat veškeré vnitrostátní možnosti. Proto je naším cílem mimo jiné Ústavní soud. To, co poslanci udělali, ostatně moc ústavní není," zmínil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz Amsterdam.

Podle ČTK Bakalovu firmu ve sporu zastupuje i právník a někdejší místopředseda vlády Jan Kalvoda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy