Bakala patří zavřít, prohlásil Zeman. Je to podle něj největší podvodník po Koženém

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2016 16:15
Během diskuse se středoškoláky se prezident Miloš Zeman znovu opřel do podnikatele Zdeňka Bakaly. V souvislosti s OKD očekává podání trestního oznámení. "Po odchodu Viktora Koženého jsem se domníval, že tuneláři v České republice skončili, a vidím, že tady bohužel minimálně jeden ještě zůstal," prohlásil Zeman na návštěvě Olomouckého kraje. Jen o den dříve přitom před stíhaným hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD) vyzdvihoval presumpci neviny.
Miloš Zeman na besedě se studenty v Hranicích.
Miloš Zeman na besedě se studenty v Hranicích. | Foto: ČTK

Hranice (Přerovsko) - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek před studenty Střední průmyslové školy v Hranicích na Přerovsku opět kritizoval podnikatele Zdeňka Bakalu v souvislosti se situací v OKD. Prohlásil, že "patří zavřít". Čeká prý na to, až na Bakalu bude podáno trestní oznámení.

Zeman Bakalu kritizoval v souvislosti s dotazem na situaci v OKD. "Domnívám se, že je třeba zavřít Zdeňka Bakalu. Po Viktoru Koženém je to podle mého názoru největší podvodník v českém podnikání," uvedl Zeman.

Je nevyhnutelné, že OKD nebude schopná splatit svoje závazky, s koncem těžby v jejích dolech se ale stejně brzy počítalo, říká Zuzana Kubátová.
17:37
Je nevyhnutelné, že OKD nebude schopná splatit svoje závazky, s koncem těžby v jejích dolech se ale stejně brzy počítalo, říká Zuzana Kubátová. | Video: Daniela Drtinová

Prezident své tvrzení ilustroval na propadající se ceně akcií OKD, respektive NWR. "Já jen čekám a doufám, že k tomu dojde, dokonce si myslím, že už k tomu došlo, až na Zdeňka Bakalu bude podáno trestní oznámení za vytunelování OKD. Po odchodu Viktora Koženého jsem se domníval, že tuneláři v České republice skončili, a vidím, že tady bohužel minimálně jeden ještě zůstal," uvedl prezident.

V přítomnosti stíhaného hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) v korupční kauze Zeman přitom o den dříve vyzdvihoval presumpci neviny a kritizoval předčasné soudy politiků i novinářů.

Zdeněk Bakala Zemanova slova komentovat nechce. "Pan Bakala se k výrokům současné hlavy státu zásadně nebude vyjadřovat," uvedl Bakalův mediální zástupce Vladimír Bystrov.

Mluvil o sexu i o marihuaně

Na setkání se studenty při Zemanově návštěvě v Olomouckém kraji padly kromě dotazů na OKD i otázky na legalizaci marihuany či první prezidentův vztah s dívkou. Diskuse se zúčastnilo zhruba 300 studentů z nejnižších ročníků.

Prezident však studenty dnes většinou bavil. Přiznal například, že svou první slečnu měl v 17 letech, kdy se léčil v lázních se srdeční vadou. "Tuto vadu jsem léčil sexuálním stykem," uvedl Zeman. Popisoval i své zkušenosti s marihuanou, kterou prý zkusil jednou před 40 lety. "Pustil jsem si k tomu dlouhohrající desku, ale marihuana na mě nezapůsobila ani negativně, ani pozitivně. Ani jsem nezvracel, ani jsem nebyl v rauši. Má manželka mi nedávno dala marihuanovou tresť, kterou jsem si mazal bolavý palec. Palec bolí dál," uvedl Zeman.

Studentům se svěřil, že chtěl být hajným a skončil na střední ekonomické škole, kde se naučil psát na stroji. Vzpomněl při tom, že vrcholem techniky bylo tehdy logaritmické pravítko. "Nedávejte se na politiku, dělejte radši něco užitečného," vzkázal studentům.

Zeman pokračuje v třídenní návštěvě Olomouckého kraje, která končí v pátek. Ve čtvrtek má v plánu ještě diskusi s obyvateli Hranic na Masarykově náměstí, poté vyrazí na Libavou, kde jej čeká setkání s obyvateli tří nově vzniklých obcí. Návštěvu v regionu ukončí v pátek vysazením památného stromu v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Ještě před tím si naplánoval setkání s obyvateli Kojetína na Přerovsku.

Pozn. red.: Zdeněk Bakala vlastní vydavatelství Economia, které vydává server Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 42 minutami

V části Čech se bude v noci a v sobotu při dešti tvořit ledovka

V části Čech se bude v noci a sobotu tvořit při mrznoucím dešti ledovka, varují meteorologové. Upozornění na ledovku se týká Prahy, Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a dále částí Libereckého kraje (Českolipsko, Novoborsko) a Vysočiny (Pacovsko, Pelhřimovsko) a platí od sobotních 1:00 do 14:00. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. 

Další zprávy