Bagrista ustoupil, nálezné za poklad si rozdělí s exradním a úředníky. Jinak bych nedostal nic, říká

Marek Pokorný Kateřina Frouzová Marek Pokorný, Kateřina Frouzová
26. 3. 2017 7:02
Po tříleté bitvě končí boj o to, komu patří nálezné z tzv. modřanského pokladu. Ten v březnu 2014 nečekaně vyrýpl při bourání starého viničního domku bagrista Miloš Závora. Jenže o poklad se kromě něj nečekaně přihlásili místostarosta radnice Prahy 12 a dva úředníci, kteří v době nálezu byli poblíž. Pražský magistrát proto kvůli nejasnostem, kdo ho skutečně objevil, odmítl vyplatit nálezné. Až před dvěma týdny uvedená čtveřice sepsala prohlášení o tom, že jsou společnými nálezci a rada zřejmě na jednom z příštích jednání vyplacení nálezného schválí. "Cítím se podveden, ale jinak bych nic nedostal," říká bagrista, který od počátku tvrdil, že je jediným nálezcem.
V pokladu bylo nalezeno 351 zlatých mincí, 417 stříbrných a několik stříbrných šperků.
V pokladu bylo nalezeno 351 zlatých mincí, 417 stříbrných a několik stříbrných šperků. | Foto: www.praha12.cz

Praha - Takřka dva miliony korun nálezného za tzv. modřanský poklad, který při demolici starého viničního altánu v pražských Modřanech vyrýpl ze země bagrista Miloš Závora, si nakonec rozdělí čtyři lidé. Každý z nich tak dostane 456 tisíc korun.

Končí tak tříleté spory o to, kdo skutečně objevil nádobu obsahující 351 zlatých a 417 stříbrných mincí a několik stříbrných šperků.

Čtveřice se totiž počátkem března dohodla, že si odměnu za nález rozdělí rovným dílem. "Odbor památkové péče magistrátu obdržel 7. března prohlášení spolunálezců tzv. modřanského pokladu, ze kterého vyplývá, že mezi nimi došlo ke shodě a všichni jsou společnými nálezci náhodného archeologického nálezu," uvedla předsedkyně Kontrolního výboru zastupitelstva Jaroslava Janderová. Podle ní tak již nic nebrání tomu, aby rada města rozhodla o vyplacení nálezného.

Je divné, že tam zrovna korzovalo tolik lidí…

Případ přitom od počátku obestírají pochybnosti, jak to s nálezem bylo. Jediná věc je jistá: Ukrytou sklenici obsahující přes šest kilogramů mincí - nejstarší pochází z roku 1771, ta nejmladší z roku 1937 - vyhrabal počátkem března 2014 bagrista Závora. 

Jenže o nálezné, které dosahuje takřka dvou milionů korun - podle hmotnosti drahých kovů - se přihlásil nejen Závora, ale i tehdejší místostarosta Prahy 12 za ODS Jiří Fremr, vedoucí oddělení investic Prahy 12 Daniela Černá a technik z oddělení investic Zdeněk Šulc. Bagrista podal žádost o nálezné už v březnu 2014, zbývající trojice až v červnu stejného roku. Nálezné mělo vyplatit město, jehož muzeu poklad připadl.

Kvůli nejasnostem, jak to s nálezem bylo, rada několikrát odložila rozhodnutí o vyplacení nálezného. A případ několikrát řešil i Kontrolní výbor zastupitelstva. "Je to strašně divné, že tam korzuje tolik lidí zrovna v okamžiku, když se najde poklad," uvedl například zastupitel a člen kontrolního výboru zastupitelstva Patrik Nacher (ANO), který poukázal na to, že zatímco bagrista se o nálezné přihlásil okamžitě, úředníci a politik až po více než čtvrt roce.

Starosta Prahy 12 Petr Prchal při prohlídce pokladu.
Starosta Prahy 12 Petr Prchal při prohlídce pokladu. | Foto: www.praha12.cz

Že jsem podepsal? Jinak bych nic nedostal

Závora nakonec ustoupil - poté, co dostal dopis z magistrátu, kde se dočetl, že nikdo nedostane nic, když se nálezci nejsou schopní dohodnout. A aby vůbec něco dostal, přistoupil nakonec na dohodu. "Cítím se podveden, ale jinak bych nic nedostal," říká.

"Nikdy se s tím nesmířím. Dva z žadatelů o nálezné poklad tehdy neviděli. Připadá mi to nespravedlivé, protože kdybych u toho nebyl a poklad nevykopal, nedostal by nikdo nic. A já, který jsem ho našel a vykopal, dostanu čtvrtinu a oni dostanou tři čtvrtiny, přestože poklad nenašli," dodal bagrista.

Kdyby na něj nezařvali, zasypal by to

Úředníci a politik ale trvali na tom, že u nálezu byli také. Ti byli na stavbě v areálu Modřanského vinohradu na kontrolním dni, stáli v jedné skupince nedaleko bagru. Daniela Černá už před dvěma lety vyprávěla, jak zahlédla sprchu mincí a mávala na všechny kolem, aby na objev upozornila a zastavila bagr.

Nádoba, v níž byly mince ukryty.
Nádoba, v níž byly mince ukryty. | Foto: www.praha12.cz

Zlato a stříbro se prý tehdy zalesklo ve slunci a dlouho se sypalo z čerstvě vyrubané díry. Svědci v tu chvíli stáli, překvapeně koukali. Probírali se z šoku. "Každý si může říkat, co chce, ale pravda je ta, že nebýt toho, že jsme na pana bagristu začali křičet, aby přestal bagrovat, tak by to hned zahrabal, protože on sám na to neviděl," popisoval událost bývalý místostarosta Fremr.

"Kdyby tam nebyli, tak ten bagrista to zasype a jede dál, sám by to nikdy nenašel," souhlasil starosta městské části Petr Prchal (TOP 09).

Koukám kam hrabu

 "Je jasné, že jako strojník bagru koukám, kde hrabu lžící, a nemohl jsem to nevidět. Viděl jsem poklad, když jsem lžíci zvedl. Oni stáli dvacet metrů opodál, takže kdo by to měl vidět lépe než já?" reaguje Závora, který i přes podepsanou dohodu nadále stojí za tím, že poklad tehdy zahlédl jako první.

Rada hlavního města tak nyní po podepsané dohodě na jednom ze svých nejbližších jednání nejspíš vyplacení nálezného v domluveném poměru odsouhlasí. Byť většina radních má i nadále pochybnosti, jak to ve skutečnosti celé proběhlo.

"Myslím si, že hlavní díl patří tomu, kdo to ze země vykopal. A že všichni žadatelé byli na místě přítomni, mi přijde jako až moc velká náhoda. Ale nemohu to rozporovat, protože jsem u toho nebyl," uvedl jeden z radních Daniel Hodek. Sám ale zřejmě návrh na rozdělení nálezného schválí, protože jinak by případ řešil soud, který by se dlouho vlekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy