Badatelé ukázali další dokument, že Kundera měl udávat

Michal Pavec
14. 10. 2008 21:00
Nikoho jsem neudal, opakuje autor. Přátelé mu věří

Praha -  Ústav pro studium totalitních režimů nesouhlasí s obviňováním, že jejich bádání není seriózní, a ukázal další dokument, který má spisovatele Milana Kunderu usvědčit z udání protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka.

Jedná se o osobní list příslušníka SNB, který psal záznam o celém případu, píše server ČT24. "Dokumenty se našly v archivu bezpečnostních složek ve spise Miroslava Dvořáčka a jsou originálně podepsané policistou, který v tu dobu sloužil," řekl tiskový mluvčí ústavu Jiří Reichl.

"Ukazuje, že pan Rosický je skutečně osoba, která byla zaměstnancem národní bezpečnosti a skutečně pracovala na obvodním velitelství," potvrdil podle serveru Rosického identitu badatel Vojtěch Ripka.

Nicméně v Rádiu Impuls připustil, že důkazy proti spisovateli nejsou absolutní, dokud se nepodaří získat pamětníky - "a to se bohužel podařit nemůže". Podle něj chybí například policejní protokol.

Archiv bezpečnostních složek, který je ústavu podřízen, zároveň vyloučil, že dokument, z něhož vycházejí informace o údajném udání, by mohl být podvrh. Nehodlá se ale vyjadřovat k hodnověrnosti a interpretaci údajů.

Klíčový by ještě mohl být soudní spis z líčení s Dvořáčkem, který se má nacházet v Národním archivu. Zatím si ho ale nikdo nevyžádal, řadu dokladů navíc zničily povodně v roce 2002, dodává ČT 24.

Kundera nadále trvá na své nevině a kauzu označuje za "atentát na autora", který byl vyvolán okamžiku se startem knižního veletrhu ve Frankfurtu. S tím druhým nesouhlasí větší část kulturní veřejnosti, jinak je ale spíše na jeho straně. Vyslovuje mu podporu stejně jako jeho přátelé a pochybuje o pravosti dokumentů.

Jsem zaskočen

Kunderu nařčení přimělo k tomu, aby po mnoha letech mediálního mlčení promluvil se sdělovacími prostředky. Agentuře ČTK telefonicky sdělil, že v 50. letech nikoho neudal. Údaje, které vydal Ústav pro studium totalitních režimů, pak označil za lživé.

Policejní fotografie agenta Miroslava Dvořáčka
Policejní fotografie agenta Miroslava Dvořáčka | Foto: Archiv bezpečnostních složek

"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," sdělil Kundera ČTK. Jak vznikl spis poukazující na jeho udání, Kundera netuší.

Agent skončil v lágru

Případ Kunderova údajného udavačství rozvířil týdeník Respekt, který ve svém pondělním vydání přinesl informaci, že tehdejší student FAMU Milan Kundera nahlásil na policii agenta Miroslava Dvořáčka.

Agenta vyslaného z Německa pak bezpečnost zadržela a soud jej poslal na 22 let do komunistických lágrů. Původně mu dokonce hrozil trest smrti.

Nově zveřejněné skutečnosti, které dnes předal médiím Ústav pro studium totalitních režimů, velmi podrobně popisují Dvořáčkovy aktivity na československém území. Do Čech se přesouval z Německa, kam v roce 1948 emigroval.

Jeho úkolem, který dostal od svého nadřízeného, generála Františka Moravce, bylo kontaktovat v Praze ředitele Chemapolu, inženýra Václavíka, získat ho pro poskytování informací z oboru chemického průmyslu a domluvit s ním způsob předávání zpráv.

Při druhém pokusu o navázání kontaktu s Václavíkem ale doplatil na to, že si uschoval kufr na koleji Kolonka u své kamarádky Ivy Militké.

Studentka se svěřila svému známému, studentu Miroslavu Dlaskovi. Ten o pobytu Dvořáčka pak údajně řekl Kunderovi, který měl podle tvrzení Respektu o "pohybu podezřelé osoby" neprodleně informovat komunistickou policii.

Když se Dvořáček večer vracel na kolej pro své zavadlo, čekala už na něj bezpečnost.

Hlavní podezřelý? Kamarádka

Agent sice nedostal trest smrti, jak požadoval prokurátor, ale 22 let těžkého žaláře, pokutu 10 tisíc korun, byl zbaven občanských práv na deset let a propadl mu veškerý majetek.

Dvořáček po nastoupení trestu prošel několika věznicemi a roku 1952 se dostal do jednoho z nejtvrdších táborů Vojna u Příbrami, kde vězni pracovali v otřesných podmínkách. Na svobodu se dostal až téměř po čtrnácti letech na konci roku 1963.

O pět let později emigroval do Švédska, kde žije dodnes. Vždy se domníval, že ho policii udala kamarádka Militká.

Manželka Miroslava Dlaska, která Dvořáčka ukrývala, ale badatelům řekla, že až na sklonku života jí muž prozradil jméno Kundery - jako jediného člověka, kterému se o úkrytu západního agenta tehdy svěřil.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy