Badatelé ukázali další dokument, že Kundera měl udávat

Michal Pavec
14. 10. 2008 21:00
Nikoho jsem neudal, opakuje autor. Přátelé mu věří

Praha -  Ústav pro studium totalitních režimů nesouhlasí s obviňováním, že jejich bádání není seriózní, a ukázal další dokument, který má spisovatele Milana Kunderu usvědčit z udání protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka.

Jedná se o osobní list příslušníka SNB, který psal záznam o celém případu, píše server ČT24. "Dokumenty se našly v archivu bezpečnostních složek ve spise Miroslava Dvořáčka a jsou originálně podepsané policistou, který v tu dobu sloužil," řekl tiskový mluvčí ústavu Jiří Reichl.

"Ukazuje, že pan Rosický je skutečně osoba, která byla zaměstnancem národní bezpečnosti a skutečně pracovala na obvodním velitelství," potvrdil podle serveru Rosického identitu badatel Vojtěch Ripka.

Nicméně v Rádiu Impuls připustil, že důkazy proti spisovateli nejsou absolutní, dokud se nepodaří získat pamětníky - "a to se bohužel podařit nemůže". Podle něj chybí například policejní protokol.

Archiv bezpečnostních složek, který je ústavu podřízen, zároveň vyloučil, že dokument, z něhož vycházejí informace o údajném udání, by mohl být podvrh. Nehodlá se ale vyjadřovat k hodnověrnosti a interpretaci údajů.

Klíčový by ještě mohl být soudní spis z líčení s Dvořáčkem, který se má nacházet v Národním archivu. Zatím si ho ale nikdo nevyžádal, řadu dokladů navíc zničily povodně v roce 2002, dodává ČT 24.

Kundera nadále trvá na své nevině a kauzu označuje za "atentát na autora", který byl vyvolán okamžiku se startem knižního veletrhu ve Frankfurtu. S tím druhým nesouhlasí větší část kulturní veřejnosti, jinak je ale spíše na jeho straně. Vyslovuje mu podporu stejně jako jeho přátelé a pochybuje o pravosti dokumentů.

Jsem zaskočen

Kunderu nařčení přimělo k tomu, aby po mnoha letech mediálního mlčení promluvil se sdělovacími prostředky. Agentuře ČTK telefonicky sdělil, že v 50. letech nikoho neudal. Údaje, které vydal Ústav pro studium totalitních režimů, pak označil za lživé.

Policejní fotografie agenta Miroslava Dvořáčka
Policejní fotografie agenta Miroslava Dvořáčka | Foto: Archiv bezpečnostních složek

"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," sdělil Kundera ČTK. Jak vznikl spis poukazující na jeho udání, Kundera netuší.

Agent skončil v lágru

Případ Kunderova údajného udavačství rozvířil týdeník Respekt, který ve svém pondělním vydání přinesl informaci, že tehdejší student FAMU Milan Kundera nahlásil na policii agenta Miroslava Dvořáčka.

Agenta vyslaného z Německa pak bezpečnost zadržela a soud jej poslal na 22 let do komunistických lágrů. Původně mu dokonce hrozil trest smrti.

Nově zveřejněné skutečnosti, které dnes předal médiím Ústav pro studium totalitních režimů, velmi podrobně popisují Dvořáčkovy aktivity na československém území. Do Čech se přesouval z Německa, kam v roce 1948 emigroval.

Jeho úkolem, který dostal od svého nadřízeného, generála Františka Moravce, bylo kontaktovat v Praze ředitele Chemapolu, inženýra Václavíka, získat ho pro poskytování informací z oboru chemického průmyslu a domluvit s ním způsob předávání zpráv.

Při druhém pokusu o navázání kontaktu s Václavíkem ale doplatil na to, že si uschoval kufr na koleji Kolonka u své kamarádky Ivy Militké.

Studentka se svěřila svému známému, studentu Miroslavu Dlaskovi. Ten o pobytu Dvořáčka pak údajně řekl Kunderovi, který měl podle tvrzení Respektu o "pohybu podezřelé osoby" neprodleně informovat komunistickou policii.

Když se Dvořáček večer vracel na kolej pro své zavadlo, čekala už na něj bezpečnost.

Hlavní podezřelý? Kamarádka

Agent sice nedostal trest smrti, jak požadoval prokurátor, ale 22 let těžkého žaláře, pokutu 10 tisíc korun, byl zbaven občanských práv na deset let a propadl mu veškerý majetek.

Dvořáček po nastoupení trestu prošel několika věznicemi a roku 1952 se dostal do jednoho z nejtvrdších táborů Vojna u Příbrami, kde vězni pracovali v otřesných podmínkách. Na svobodu se dostal až téměř po čtrnácti letech na konci roku 1963.

O pět let později emigroval do Švédska, kde žije dodnes. Vždy se domníval, že ho policii udala kamarádka Militká.

Manželka Miroslava Dlaska, která Dvořáčka ukrývala, ale badatelům řekla, že až na sklonku života jí muž prozradil jméno Kundery - jako jediného člověka, kterému se o úkrytu západního agenta tehdy svěřil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Biden ujistil Putina, že USA a spojenci zareagují na případnou vojenskou eskalaci mezi Ruskem a Ukrajinou tvrdými ekonomickými opatřeními

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy