Babišův náměstek: Hazard nemá být normálním lidem na očích. Zrušení zákazu heren u škol mě zlobí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 4. 2016 10:24
Od příštího roku se výrazně změní pravidla hazardu v Česku. Ministerstvu financí se podařilo "vykázat" automaty z restaurací jen do specializovaných heren a kasin. Na druhou stranu ale poslanci zrušili automatický zákaz heren v blízkosti škol nebo nemocnic. Jak se díky čerstvě přijatému zákonu změní hazard v Česku, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
Foto: Vojtěch Marek

Co říkáte na to, že poslanci nečekaně zrušili automatický zákaz heren a kasin v blízkosti škol, nemocnic nebo kostelů? Nově je tam budou obce moci povolit, když budou chtít.

Je to škoda a zlobí mě to. Ustanovení, že vedle školy nebo školky nesmí být herna, by podle mě mělo být přímo v zákoně. Samozřejmě je tu argument, že to bude v kompetenci obcí a ty je tam nemusí povolit. Ale já si myslím, že herna vedle školy by neměla být v žádné obci.

Zákonodárci také odmítli váš návrh, aby herny zmizely z autobusových a vlakových nádraží. Proč jsou právě nádraží problém?

Jde nám o to, aby herny nebyly moc na očích. Nádraží jsou mnohdy nejfrekventovanější místo v obci. Chceme, aby do herny a kasina mohl jít ten, kdo po tom nějakým způsobem baží. Ale aby člověk, který o to nestojí, to neměl na očích.

Naopak prošel konec automatů v restauracích nebo na benzinových pumpách...

To je velký krok. Když děti a mladiství vidí automaty v restauraci, vyvolává to v nich dojem, že je hraní normální. Teď odtud automaty zmizí a do heren mladistvé nepustí. Takže s nimi nepřijdou vůbec do styku.

Máte nějaké odhady, jak se kvůli zákonu sníží počet heren v Česku?

To jsme podrobně analyzovali. V současné době je v Česku do dvou tisíc takzvaných zvláštních provozních režimů - to jsou restaurace a benzinky. Ty všechny skončí, jakmile jim doběhnou platné licence. Dále tu máme 4900 heren a 500 kasin. Nová pravidla nesplňuje většina z nich. Celkem tedy máme kolem 7400 povolení a odhadujeme, že kolem 6200 z toho skončí. Půjde to postupně, jak budou končit současná povolení. Už v letech 2017 a 2018 budeme svědky velmi velkého poklesu heren.

V Česku by tedy mělo zbýt do 1500 heren a kasin. To je hodně optimistický odhad…

Samozřejmě se může stát, že herna, která nemá minimálních 15 přístrojů, si prostě nějaké dokoupí a bude fungovat dál. Ale nebude to tak jednoduché, protože se zároveň zvýší daň na 35 % a ještě stoupne poplatek za den a přístroj minimálně na stokorunu.

Ministerstvo chce v příštím roce zavést informační systém, který bude sledovat, jak se ve které herně hraje. Jak to bude fungovat?

Provozovatelé už nyní mají vlastní informační systémy, do kterých jim modernější přístroje posílají data. Zákon počítá s tím, že všechny typy přístrojů budou připojeny dálkovým systémem a my si z toho budeme brát data, která nás zajímají.

Jak se ta data budou posílat? V reálném čase jako u elektronické evidence tržeb?

Ne, to určitě ne. Budeme chtít agregovaná data vždy za jeden den. Ale budou podrobná - budeme si to moci rozebrat až na úroveň jednotlivé hry.

Změny v hazardu

Rejstřík hráčů

Kdo si od příštího roku bude chtít zahrát v herně nebo na internetu, musí se zaregistrovat ve zvláštním rejstříku. Systém bude například sledovat, zda hráč nepobírá sociální dávky nebo není v insolvenci či zda mu hru nezakázal soud.

Rozhodnou obce

Ministerstvo financí bude firmám nově udělovat pouze obecné povolení. O tom, kde konkrétně se může otevřít herna, už budou vždy rozhodovat samotné obce. Zákon navíc výslovně stanoví, že automaty nesmějí být v sousedství škol, zdravotnických zařízení či nádraží.

On-line sázení

Nově budou moci o licence na on-line herny žádat i zahraniční firmy. Ty až dosud nabízely hazard na webech ilegálně. Stát tím podle odhadů přišel až o miliardu korun na daních. Nelegální provozovatelům bude možné zablokovat platby nebo přístup na jejich stránky.

Co to bude znamenat pro hráče? Už dříve jste oznámili, že se budou muset přihlásit do registru hráčů…

Počítáme s tím, že informační systém bude napojený také na systémy ministerstva spravedlnosti a ministerstva práce a sociálních věcí. Díky tomu zajistíme, aby přístup k hazardu neměli lidé, kteří mají soudem udělený zákaz, jsou v insolvenci nebo pobírají dávky v hmotné nouzi.

A v praxi to bude vypadat jak? Dostanou hráči nějakou speciální kartu?

Vy se zaregistrujete buď u ministerstva financí, nebo u provozovatele - musí být jasné, že je vám více než 18 let, jste občan země a podobně. Jestli dostanete speciální kartu, nebo se pak budete prokazovat občanským průkazem či nějakým kódem, to se ještě řeší. Když pak přijdete do kasina nebo herny, obsluha nejdříve zkontroluje, zda splňujete podmínky pro vstup. Pak lidově řečeno do automatu strčíte nějakou kartu, on zkontroluje, zda jste registrovaní a zda nejste na seznamu hráčů bez povolení hrát. A podle toho vám hru buď umožní, nebo ne.

Počítá se také s tím, že hráči si v systému budou moci nastavit sebeomezující opatření. Třeba, že nechtějí prohrát víc než svoji výplatu. Data se ale posílají jenom jednou za den, takže jak se tomu zabrání?

Když prohraje víc než svoji výplatu, tak příště už prostě hrát nebude. Je ale možné si tyto částky nastavit u každého provozovatele různě, takže jejich dodržování by měl sledovat právě provozovatel. My to pouze kontrolujeme. Pokud zjistíme, že provozovatel umožňuje hrát navzdory těm omezujícím opatřením, tak se u něj zaměříme na nápravu.

Budu se muset registrovat, i když budu chtít hrát na internetu? A platí to i pro kurzové sázky, třeba na sportovní zápasy?

Ano, platí to i pro internet a kurzové sázky. Na internetu chceme zavést přihlašování přes bankovní účet. My potřebujeme vědět, kdo se skutečně registruje. A u bankovních účtů můžeme využít toho, že při jeho založení se musíte dostavit osobně a předložit občanský průkaz, takže je jasné, že je vám více než 18 let a podobně.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy