Babišova poradce odvolali z dozorčí rady Českých drah

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 10. 2014 17:06
Ekonoma Michala Zdeňka nahradil advokát Jan Hart. Rozhodl o tom Řídicí výbor Českých drah.
České dráhy. Ilustrační foto.
České dráhy. Ilustrační foto. | Foto: České dráhy

Praha - Řídicí výbor Českých drah ve čtvrtek odvolal z dozorčí rady státního podniku ekonoma Michala Zdeňka, který patří do týmu poradců ministra financí Andreje Babiše.

Na Zdeňkovo místo byl jmenován advokát Jan Hart z kanceláře Hart Legal. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil místopředseda řídicího výboru a náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký.

"České dráhy považuji za významnou společnost a rád jim budu napomocen svými zkušenostmi z právního poradenství v oblasti řízení společnosti, smluvního a finančního práva," řekl Aktuálně.cz Jan Hart po svém jmenování.

Odvolaný ekonom Michal Zdeněk je v současné době ještě členem dozorčí rady ČD Cargo. Z ní ho může odvolat jen představenstvo.

Náměstek Rudolecký rovněž potvrdil další novinku: České dráhy rozšíří představenstvo. Místo dosavadních tří členů jich bude pět. Zbývající dva členové budou dovoleni na zasedání dozorčí rady za dva týdny.

Skončí šéf Českých drah?

Zatím není jisté, zda změny v dozorčí radě a rozšíření představenstva podniku mají znamenat první konkrétní kroky, které mohou vést až k odvolání ředitele Českých drah Daniela Kuruzce. O jeho konci se spekuluje od léta, mimo jiné i kvůli napjatým vztahům s ministrem dopravy Antonínem Prachařem (ANO).

Ministr v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil, že se mu práce Kuruzce příliš nelíbí. "Já jsem s panem Kuruczem měl rozhovor, požádal jsem ho o vysvětlení tří základních věcí, které zatím nebyly splněny. Jednou z těch důležitých je strategie ČD, jak se budou vypořádávat se snížením ratingů agentury Moody’s, která proběhla v březnu, ale do dnešního dne nebyl žádný takový materiál předložen dozorčí radě," uvedl Prachař v rozhovoru začátkem září.

Pro Prachaře je spíš než současná personální obměna v dozorčí radě (nemusí nutně způsobit výrazný posun sil v kontrolním orgánu) důležitější druhá změna: rozšíření členů představenstva.

Může totiž oslabit vliv předsedy představenstva a generálního ředitele Kurucze, který až dosud při hlasování o klíčových záležitostech vždy našel mezi dvěma kolegy minimálně jednoho spojence. Nyní hrozí, že se naopak vždy najde trojice, která jeho rozhodnutí přehlasuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy