Babišův ministr podporuje vyhlášení parku Křivoklátsko

Pavel Baroch
15. 2. 2014 11:00
Česko má přece jen nakročeno k vyhlášení pátého národního parku.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky. | Foto: ČTK

Praha - Česko má přece jen nakročeno k vyhlášení pátého národního parku. K plánům na jeho vznik v křivoklátských lesích ve středních Čechách se přihlásil nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko podporuji," sdělil Brabec deníku Insider. Zároveň naznačil, že se ale vyhlášení této přírodní rezervace může protáhnout. Proti je totiž nadále středočeský krajský úřad, ministerstvo zemědělství a také část obyvatel v regionu.

Na ministerstvu už jeden návrh zákona o Národním parku Křivoklátsko leží. Připravil ho Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa z ODS, ale nikdy ho neposlal do vlády ani do Parlamentu.

Začínáme od nuly

Richard Brabec tak bude muset začínat téměř od nuly, byť má k dispozici vědecké podklady o unikátnosti přírody v okolí Berounky.

Profesionální ochranáři už před lety napsali, že Křivoklátsko patří mezi klenoty českého přírodního dědictví, a uvedli, že národní park by podle nich přitáhl do regionu nové investice a zvýšil by se i zájem turistů.

S tím se původně ztotožnil i Středočeský kraj v éře hejtmana Davida Ratha. Tehdy politici vznik parku podporovali, ale nynější hejtman Josef Řihák už prohlašuje, že ochrana křivoklátské přírody je dostatečná a národní park není potřeba.

„Křivoklátsko je kromě CHKO také biosférickou rezervací UNESCO, ptačí oblastí evropské soustavy Natura 2000 a v nejcennějších částech je též chráněno soustavou maloplošných chráněných území. Další zvýšení ochrany je tudíž podle nás zcela nadbytečné," řekl Řihák.

Lovy se zbraní

Podobně se zatím k plánům na vyhlášení křivoklátského národního parku staví i ministerstvo zemědělství.

Foto: Pavel Baroch

Největší překážkou jsou však zatím myslivci, respektive právo myslivosti. Státní podnik Lesy ČR totiž vlastní na Křivoklátsku deset honiteb. Většinu pronajímá za několik milionů korun. Další peníze dostává od lovců, kteří platí za odstřel zvěře - za jeden kus se účtují desítky tisíc korun.

Po založení národního parku by však vznikla na jeho území jedna velká honitba, kterou bude spravovat vedení parku. Komerční lov tam zákon zakazuje, takže státní lesy by o příjmy z odstřelů přišly.

Součástí parku má být jediná obec - Karlova Ves. Její starostka Iveta Kohoutová odhaduje, že v současnosti je většina ze 120 obyvatel proti parku. Na Křivoklátsku před časem dokonce vznikla proti parku petice. Podepsalo ji několik tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 42 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy