Babišův ministr podporuje vyhlášení parku Křivoklátsko

Pavel Baroch
15. 2. 2014 11:00
Česko má přece jen nakročeno k vyhlášení pátého národního parku.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky. | Foto: ČTK

Praha - Česko má přece jen nakročeno k vyhlášení pátého národního parku. K plánům na jeho vznik v křivoklátských lesích ve středních Čechách se přihlásil nový ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko podporuji," sdělil Brabec deníku Insider. Zároveň naznačil, že se ale vyhlášení této přírodní rezervace může protáhnout. Proti je totiž nadále středočeský krajský úřad, ministerstvo zemědělství a také část obyvatel v regionu.

Na ministerstvu už jeden návrh zákona o Národním parku Křivoklátsko leží. Připravil ho Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa z ODS, ale nikdy ho neposlal do vlády ani do Parlamentu.

Začínáme od nuly

Richard Brabec tak bude muset začínat téměř od nuly, byť má k dispozici vědecké podklady o unikátnosti přírody v okolí Berounky.

Profesionální ochranáři už před lety napsali, že Křivoklátsko patří mezi klenoty českého přírodního dědictví, a uvedli, že národní park by podle nich přitáhl do regionu nové investice a zvýšil by se i zájem turistů.

S tím se původně ztotožnil i Středočeský kraj v éře hejtmana Davida Ratha. Tehdy politici vznik parku podporovali, ale nynější hejtman Josef Řihák už prohlašuje, že ochrana křivoklátské přírody je dostatečná a národní park není potřeba.

„Křivoklátsko je kromě CHKO také biosférickou rezervací UNESCO, ptačí oblastí evropské soustavy Natura 2000 a v nejcennějších částech je též chráněno soustavou maloplošných chráněných území. Další zvýšení ochrany je tudíž podle nás zcela nadbytečné," řekl Řihák.

Lovy se zbraní

Podobně se zatím k plánům na vyhlášení křivoklátského národního parku staví i ministerstvo zemědělství.

Foto: Pavel Baroch

Největší překážkou jsou však zatím myslivci, respektive právo myslivosti. Státní podnik Lesy ČR totiž vlastní na Křivoklátsku deset honiteb. Většinu pronajímá za několik milionů korun. Další peníze dostává od lovců, kteří platí za odstřel zvěře - za jeden kus se účtují desítky tisíc korun.

Po založení národního parku by však vznikla na jeho území jedna velká honitba, kterou bude spravovat vedení parku. Komerční lov tam zákon zakazuje, takže státní lesy by o příjmy z odstřelů přišly.

Součástí parku má být jediná obec - Karlova Ves. Její starostka Iveta Kohoutová odhaduje, že v současnosti je většina ze 120 obyvatel proti parku. Na Křivoklátsku před časem dokonce vznikla proti parku petice. Podepsalo ji několik tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy