Babišův advokát se vzdal obhajoby jeho syna. Zabránil tak, aby ho soud odvolal

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 12. 2018 9:54
Advokát Michael Bartončík předešel tomu, aby jej soud kvůli střetu zájmů odvolal z kauzy Čapí hnízdo, kde zastupoval jak Andreje Babiše staršího, tak jeho syna. Poté, co na jeho možný střet zájmů upozornil deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, sám oznámil, že se obhajoby Babiše juniora vzdává.
Fotografie Andreje Babiše ml. z jeho pobytu na Krymu, které uveřejnil server Novinky.cz a jež sdílel na své facebookové stránce premiér Andrej Babiš.
Fotografie Andreje Babiše ml. z jeho pobytu na Krymu, které uveřejnil server Novinky.cz a jež sdílel na své facebookové stránce premiér Andrej Babiš. | Foto: Facebook Andreje Babiše

"Byla nám doručena dohoda o skončení obhajoby od stávajícího obhájce Andreje Babiše mladšího současně s novou plnou mocí prokazující zastoupení jmenovaného odlišným obhájcem," uvedl mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Sám Bartončík okolnosti svého kroku nechce komentovat. "K tomu se nebudu vyjadřovat," reagoval a zavěsil telefon.

To, že advokát zastupuje více obviněných v jedné kauze - a nemusí to být jen členové jedné rodiny - není výjimečné. Jenže musí důsledně dbát na to, aby zájmy všech obviněných byly shodné. A to je v případě Babiše juniora a jeho otce problém.

Ukázalo se to poté, co televize Seznam zveřejnila, že Andrej Babiš mladší pobýval po svém obvinění loni na podzim na Krymu: podle jeho vlastních slov ale nedobrovolně, odvezl jej tam prý na přání otce a za použití výhrůžek Petr Protopopov. A poté, co to jeho otec v médiích odmítl a uvedl, že má syn schizofrenii, Babiš junior poslal e-mail, v němž obvinil svého otce ze lži a oznámil, že chce vypovídat na policii. Pak se ale odmlčel.

Předběhl nás, připouštějí žalobci

O vyloučení obhájce může rozhodnout pouze soud - a to buď na základě vlastní úvahy, či po podání podnětu od státního zástupce. Samo zastupitelství se přitom chystalo, že podnět soudu podá. Ale Bartončík je svým krokem předešel.

"Tím, že sám udělal uvedený krok, tato varianta z naší strany odpadla," připustil Cimbala.

Pokud by přitom soud rozhodl o odvolání Bartončíka, ten by již nemohl zastupovat nikoho v dané kauze. To, že má informace od těch, které dříve zastupoval, by totiž mohlo zvýhodnit toho, pro něhož by dál pracoval. V tomto případě tedy Babiše staršího.

Bývalý vrchní státní zástupce v Praze a nyní advokát Stanislav Mečl soudí, že Bartončík udělal tento krok včas. "Pokud ještě neproběhly výslechy Andreje Babiše mladšího a další úkony, které se jej týkají, tak ten střet zájmů nutně nemusel nastat," uvedl Mečl.

"Běžely vůči němu jen ty úkony, se kterými se seznámí všichni obhájci," dodal Mečl s tím, že nový advokát může zvolit i jinou taktiku obhajoby a například se Babiše juniora snažit přesvědčit, aby přijel v kauze Čapí hnízdo do Česka vypovídat.

Kdo nově Andreje Babiše juniora hájí, nechce státní zastupitelství sdělit. "Je ryze záležitostí obviněných a jejich obhájců, do jaké míry uvedou tyto informace ve veřejnou známost. Pro účely trestního řízení je rozhodující existence obhájce, nikoliv jeho samotné jméno," uvedl Cimbala.

Vyšetřování má skončit do konce roku

Babiš junior je nyní podle dostupných údajů ve Švýcarsku. Právo uvedlo, že státní zástupce již koncem listopadu požádal švýcarské orgány o přezkoumání jeho zdravotního stavu. Tamní znalci by měli přezkoumat, zda je jeho zdravotní stav opravdu tak špatný, že se nemůže účastnit vyšetřování.

Policie má případ na pokyn státního zástupce uzavřít do konce roku a navrhnout, zda podá obžalobu. Je však pravděpodobné, že státní zástupce Jaroslav Šaroch termín policii opět posune a případ rozdělí na dvě části, aby jej urychlil.

Případ Babiše juniora a případně dalších obviněných, kvůli nimž se vyšetřování protahuje, tak může vyloučit do samostatného řízení. Nový advokát Babiše juniora navíc musí dostat čas, aby se s kauzou seznámil a probral s Babišem juniorem další postup.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy