Babišovu vládu nepodpoříme, ani když bude zpráva k Čapímu hnízdu příznivá, vzkazují strany

Tuzemské úřady už mají k dispozici zprávu OLAF k Čapímu hnízdu. Ani kdyby evropský úřad neshledal pochybení, Babišovi to v povolebním vyjednávání nejspíš nepomůže.
Na vybudování ekofarmy Čapí hnízdo přispěla 50 miliony korun EU. Jestli dotace byla v souladu s pravidly, prověřoval evropský úřad OLAF. Výsledek jeho šetření zatím české úřady tají.
Na vybudování ekofarmy Čapí hnízdo přispěla 50 miliony korun EU. Jestli dotace byla v souladu s pravidly, prověřoval evropský úřad OLAF. Výsledek jeho šetření zatím české úřady tají. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ať už obsahuje zpráva OLAF o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo cokoli, neusnadní vládě premiéra Andreje Babiše získání důvěry v Poslanecké sněmovně. Pravicové opoziční strany jako ODS, TOP 09, lidovci nebo starostové nechtějí kabinet ANO podpořit ani v případě, že dokument OLAF nenajde v kauze Farmy Čapí hnízdo žádný problém.

"Neznám obsah zprávy OLAF, ale její vyznění nic nemění na tom, že vládu ANO nepodpoříme," odmítl na dotaz Aktuálně.cz šéf ODS Petr Fiala, že by případný pro Babiše příznivý verdikt OLAF zásadněji ovlivnil dosud odmítavé stanovisko druhé nejsilnější parlamentní strany.

Obdobně se na případné pozitivní zjištění OLAF nehodlají ohlížet ani piráti. "Výsledek OLAF nás v tomto ohledu nijak neovlivní. Do vlády s ANO vstupovat nehodláme, ani ji nepodpoříme, ani ji nebudeme při volbě tolerovat odchodem ze sálu," zopakoval šéf pirátů Ivan Bartoš.

Neústupný zůstává i nejmenší poslanecký klub Starostů a nezávislých.  "Pokud by zpráva OLAF konstatovala, že Andreje Babiše a jeho spolupracovníky policie obvinila neoprávněně, s StB nespolupracoval, jeho podnikání je křišťálově čisté, až příkladné, že nemá ve své minulosti věci, pro které by byl vydíratelný, pak bychom se mohli o změně našeho postoje bavit," konstatoval předseda poslaneckého klubu starostů Jan Farský.

Vzhledem k tomu, že se zpráva nevěnuje Babišově podnikatelské minulosti ani jeho případné spolupráci s komunistickou tajnou policií, nelze očekávat, že by ve STAN otočili.

Podobně reagoval na otázky Aktuálně.cz i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Také podle něj je Babiš spojený s více problémy a vyřešení jednoho mu neusnadní cestu ve vládě. "Jasně jsme deklarovali, že vládu premiéra Babiše nepodpoříme. Těch důvodů je více. Podle nás Babiš není vhodný kandidát na premiéra, má i jiné kauzy a je v obrovském střetu zájmů, protože kumuluje politickou, mediální a ekonomickou moc," vysvětloval Pospíšil.

Levice: Naše podmínky trvají

Změnit stávající postoj ke spolupráci s hnutím ANO se nechystají ani bývalí koaliční partneři. "Naše podmínka, kterou jsme slíbili voličům, trvá. Vládu s ANO jsme na rozdíl od jiných nikdy neodmítli. Nebudeme ve vládě s obviněným," upozornil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

A na původních podmínkách pro případnou ochotu k účasti ve vládě trvá bez ohledu na výsledek šetření OLAF i sociální demokracie. "Klíčový je nadále programový průnik i čistý štít jakéhokoliv člena vlády," zopakoval šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka

Jedinou stranou, která by k pro premiéra příznivému výsledku OLAF přihlédla, je KSČM. "Je to jistě jeden z důležitých argumentů. Neříkám jediný, ale svůj význam má," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

"Problém trestního stíhání člověka, který má ambici být premiérem, je vážný. A když se to téma posune tím či oním směrem, může to pochopitelně mít viditelný vliv na naše rozhodování. Ale OLAF pro nás není jediným faktorem," dodal Dolejš. Jediná SPD na dotaz Aktuálně.cz nereagovala.

Na vydání nebude mít OLAF vliv

Vliv na rozhodování většiny poslanců nebude mít zpráva OLAF ani u hlasování o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pro to, aby premiér stanul před soudem, budou starostové, sociální demokraté, ODS, TOP 09 i piráti. "Česká policie požádala o vydání, už podruhé ve stejném případu. Nemám důvod měnit postoj," zdůvodnil šéf klubu STAN Jan Farský. "Věc by měla být řádně prošetřena českými vyšetřovateli," souhlasí Chvojka.

Pro Babišovo vydání budou znovu, bez ohledu na zprávu evropského úřadu proti podvodům, nejspíš i komunisté. "V září jsme hlasovali pro vydání. Pokud by OLAF nepřišel s nějakými závěry, které by v podstatě vyvracely podezření policie, tak se nic moc nezmění. OLAF prošetřuje dotaci, a nikoliv meritum trestního činu," potvrdil Jiří Dolejš. 

 

Právě se děje

Další zprávy