Babišovo ministerstvo může blokovat stránky s nelegálním hazardem, rozhodl Ústavní soud

Jakub Zelenka Jan Úšela Jakub Zelenka, Jan Úšela
22. 2. 2017 9:19
Ministerstvo financí může blokovat nelegální hazardní stránky. Ústavní soud zamítl návrh 21 senátorů, kteří chtěli zrušit část zákona umožňující úředníkům zamezit přístup k některým webům. Senátoři ve stížnosti argumentovali tím, že zákon porušuje zákaz cenzury. Stejně tak se proti němu postavili odborníci. Ti varovali, že přístupu na nelegální stránku půjde velmi snadno obejít.
Foto: Thinkstock

Praha - Ústavní soud ve středu zamítl ústavní stížnost skupiny 21 senátorů na část zákona o hazardních hrách, který je účinný od letošního ledna. Zmiňovaný zákon z dílny ministerstva financí kritizovala řada odborníků. Vadil jim především paragraf, který umožňuje od začátku roku úředníkům blokovat přístup na nelegální sázkové a hazardní stránky.

Právně na to si senátoři stěžovali, protože zmiňovanou pasáž považovali za cenzorní zásah do internetu. Internetovým firmám na čele se Seznamem vedle možné cenzury vadily i vysoké náklady, které podle nich blokace vybraných webů přinese.

I přes kritické výtky ovšem ústavní soudci rozhodli, že "cenzorní paragraf" hazardního zákona je právně v pořádku a ústavní stížnost tak zamítli.

"Přezkoumávaná ustanovení zákona nemají nic společného s cenzurou. Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou, úpravu," uvedl ústavní soudce Jaromír Jirsa, který o usnesení Ústavního soudu informoval veřejnost. Podle Jirsy mají navíc firmy, jejichž stránky mají být blokovány, dostatek prostředků, aby se proti takovému rozhodnutí mohly bránit.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má problematiku hazardu na starosti, rozhodnutí Ústavního soudu přivítal. "Ustanovení o blokaci ilegálních sázkových webů je podle mě přiměřené, nesmí se však zneužívat. Musíme se teď zaměřit na to, aby novelu nikdo nezneužil," varuje zastánce novely Závodský.

Ještě před jednáním soudu zahájilo ministerstvo financí první správní řízení s firmou Lottoland. Ta se tak může stát první společností na prvním státním "blacklistu".

Třeba právník Zdeněk Kučera, který se zúčastnil středeční veřejné debaty o verdiktu Ústavního soudu, se ovšem zakládání podobných seznamů zakázaných firem bojí. "Možnost rozhodovat o blokaci stránek ve správním řízení ministerstva podle mě otevírá Pandořinu skříňku. Nyní se bavíme o blokaci ilegálních sázkových webů. Ve světě jsou ovšem tendence podobné regulace rozšířit i na jiné subjekty, třeba kvůli autorským právům," míní Kučera, podle něhož tak Ústavní soud ukázal českým státním úřadům, jak se pouštět do vytváření dalších podobných "blacklistů".

Podle mnohých odborníků navíc žádná z metod blokace ilegálních webů není stoprocentně spolehlivá. V první polovině ledna vydal úřad Andreje Babiše (ANO) metodické pokyny, které povolují využít i levnější variantu blokace zakázaných stránek. Podle ministerstva tak internetovým poskytovatelům nevzniknou vysoké náklady a nezdraží ani připojení k internetu, jak mnohé webové firmy varovaly.

Kritici ovšem upozorňují, že měkčí varianta blokace lze snáze obejít a je tedy bezzubá. Úřad Andreje Babiše (ANO) upozorňuje, že podobná právní úprava o blokování webů funguje v 18 z 27 zemí Evropské unie.

Zástupci iniciativy "Přichází cenzor",  mezi něž se řadil třeba vyhledávač Seznam.cz, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nebo také Svaz průmyslu a dopravy, upozornili na to, že s kritizovanou pasáží zákona přišlo sdružení českých sázkových kanceláří APKURS. Za tím stojí loterijní firmy Fortuna, Chance a Tipsport.

"Návrh zákona, který jsme předložili, je zpracován na základě jejich doporučení. Nejde ale o nic nestandardního," přiznává Babiš.

Jeho náměstek Závodský se nyní ostře vymezil proti měsíce probíhající kritice zákona ze strany internetových firem. Ministerstvo financí prý vypořádalo všechny oficiální připomínky internetových provozovatelů. "Není to tak, že bychom se nesnažili o co největší diskuzi," hájí svůj úřad Závodský. "Přitom jsme museli poslouchat ty nejsprostější nadávky typu, že chceme z Česka udělat Severní Koreu. Internetové profesní organizace zkrátka se svými připomínkami zaspaly a zapomněly přijít s kulturně vyspělou argumentací," uzavírá Babišův náměstek.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 46 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy