Babišovo ministerstvo může blokovat stránky s nelegálním hazardem, rozhodl Ústavní soud

Jakub Zelenka Jan Úšela Jakub Zelenka, Jan Úšela
22. 2. 2017 9:19
Ministerstvo financí může blokovat nelegální hazardní stránky. Ústavní soud zamítl návrh 21 senátorů, kteří chtěli zrušit část zákona umožňující úředníkům zamezit přístup k některým webům. Senátoři ve stížnosti argumentovali tím, že zákon porušuje zákaz cenzury. Stejně tak se proti němu postavili odborníci. Ti varovali, že přístupu na nelegální stránku půjde velmi snadno obejít.
Foto: Thinkstock

Praha - Ústavní soud ve středu zamítl ústavní stížnost skupiny 21 senátorů na část zákona o hazardních hrách, který je účinný od letošního ledna. Zmiňovaný zákon z dílny ministerstva financí kritizovala řada odborníků. Vadil jim především paragraf, který umožňuje od začátku roku úředníkům blokovat přístup na nelegální sázkové a hazardní stránky.

Právně na to si senátoři stěžovali, protože zmiňovanou pasáž považovali za cenzorní zásah do internetu. Internetovým firmám na čele se Seznamem vedle možné cenzury vadily i vysoké náklady, které podle nich blokace vybraných webů přinese.

I přes kritické výtky ovšem ústavní soudci rozhodli, že "cenzorní paragraf" hazardního zákona je právně v pořádku a ústavní stížnost tak zamítli.

"Přezkoumávaná ustanovení zákona nemají nic společného s cenzurou. Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou, úpravu," uvedl ústavní soudce Jaromír Jirsa, který o usnesení Ústavního soudu informoval veřejnost. Podle Jirsy mají navíc firmy, jejichž stránky mají být blokovány, dostatek prostředků, aby se proti takovému rozhodnutí mohly bránit.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má problematiku hazardu na starosti, rozhodnutí Ústavního soudu přivítal. "Ustanovení o blokaci ilegálních sázkových webů je podle mě přiměřené, nesmí se však zneužívat. Musíme se teď zaměřit na to, aby novelu nikdo nezneužil," varuje zastánce novely Závodský.

Ještě před jednáním soudu zahájilo ministerstvo financí první správní řízení s firmou Lottoland. Ta se tak může stát první společností na prvním státním "blacklistu".

Třeba právník Zdeněk Kučera, který se zúčastnil středeční veřejné debaty o verdiktu Ústavního soudu, se ovšem zakládání podobných seznamů zakázaných firem bojí. "Možnost rozhodovat o blokaci stránek ve správním řízení ministerstva podle mě otevírá Pandořinu skříňku. Nyní se bavíme o blokaci ilegálních sázkových webů. Ve světě jsou ovšem tendence podobné regulace rozšířit i na jiné subjekty, třeba kvůli autorským právům," míní Kučera, podle něhož tak Ústavní soud ukázal českým státním úřadům, jak se pouštět do vytváření dalších podobných "blacklistů".

Podle mnohých odborníků navíc žádná z metod blokace ilegálních webů není stoprocentně spolehlivá. V první polovině ledna vydal úřad Andreje Babiše (ANO) metodické pokyny, které povolují využít i levnější variantu blokace zakázaných stránek. Podle ministerstva tak internetovým poskytovatelům nevzniknou vysoké náklady a nezdraží ani připojení k internetu, jak mnohé webové firmy varovaly.

Kritici ovšem upozorňují, že měkčí varianta blokace lze snáze obejít a je tedy bezzubá. Úřad Andreje Babiše (ANO) upozorňuje, že podobná právní úprava o blokování webů funguje v 18 z 27 zemí Evropské unie.

Zástupci iniciativy "Přichází cenzor",  mezi něž se řadil třeba vyhledávač Seznam.cz, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nebo také Svaz průmyslu a dopravy, upozornili na to, že s kritizovanou pasáží zákona přišlo sdružení českých sázkových kanceláří APKURS. Za tím stojí loterijní firmy Fortuna, Chance a Tipsport.

"Návrh zákona, který jsme předložili, je zpracován na základě jejich doporučení. Nejde ale o nic nestandardního," přiznává Babiš.

Jeho náměstek Závodský se nyní ostře vymezil proti měsíce probíhající kritice zákona ze strany internetových firem. Ministerstvo financí prý vypořádalo všechny oficiální připomínky internetových provozovatelů. "Není to tak, že bychom se nesnažili o co největší diskuzi," hájí svůj úřad Závodský. "Přitom jsme museli poslouchat ty nejsprostější nadávky typu, že chceme z Česka udělat Severní Koreu. Internetové profesní organizace zkrátka se svými připomínkami zaspaly a zapomněly přijít s kulturně vyspělou argumentací," uzavírá Babišův náměstek.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy