Jsme příliš přísní, zjistilo Babišovo ministerstvo. Začne promíjet pokuty za banální chyby

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 3. 3. 2017 18:14
Ministr financí Andrej Babiš chce v pondělí představit nová pravidla pro pokuty za chyby v kontrolních hlášeních. Doposud platilo, že desetitisícové tresty dostávali i ti podnikatelé, kteří se ničeho nedopustili, jen nestihli včas podat finanční správě třeba jen doplňující vysvětlení.
Foto: Jan Langer

Praha - Podnikatel Hynek Brýdl z Lanškrouna odeslal v červnu kontrolní hlášení včas. Po pár dnech však dostal výzvu z finančního úřadu, aby lépe ozřejmil fakturu za vodu. Brýdl prokázal, že doklad je v pořádku, a byl přesvědčený, že má vše splněno. V tu chvíli ještě netušil, že kvůli dvoudenní prodlevě v podání vysvětlení dostane za pár týdnů pokutu třicet tisíc korun.

Není jediný takto potrestaný podnikatel. Kontrolní hlášení odesílají plátci daně z přidané hodnoty už rok buď každý měsíc, nebo čtvrtletně. Od září začaly finanční úřady vyměřovat pokuty za chyby nebo prodlevy v odeslání. Z 2035 pokut za 89 milionů korun jich vloni bylo 1600 právě v nejvyšší padesátitisícové sazbě. Ministerstvo financí chce nyní podobně přísné pokuty promíjet.

Poté, co nesmyslně vysoké tresty popsaly Hospodářské noviny, slíbili ministr financí Andrej Babiš a šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček zavést mírnější pravidla. "Představí rozšíření metodiky k prominutí pokut za nepodání kontrolního hlášení," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

"Když se třeba účetní zpozdí s reakcí na výzvu k odstranění nesrovnalostí v kontrolním hlášení a potvrdí již podané údaje, bude jí jedna pokuta v kalendářním roce ve výši třiceti tisíc prominuta," upřesnil ministr Andrej Babiš. 

Pokutovaní podnikatelé se přitom ničeho nedopustili. Jsou v pozici žáka, po kterém učitel něco nemůže přečíst v písemce z matematiky. Když si to nechá od žáka vysvětlit a ukáže se, že ten má vše dobře, dá mu stejně pětku za to, že žák nejasnost vysvětlil pozdě.

"Nepřizpůsobiví" v jednom pytli se zapomnětlivými

Postup finanční správy kritizuje i vládní KDU-ČSL. "Problém vidíme v tom, že v současné chvíli není rozhodující, zda se v kontrolním hlášení podnikatel dopustil chyby, nebo ne. I v případě, že má pouze opravit své kontrolní hlášení nebo potvrdit jeho správnost a o jeden den se zpozdí, i tak bude potrestán sankcí 30 tisíc korun," řekl ekonomický expert KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

KDU-ČSL říká, že zbytečnou tvrdostí se nezlepšuje výběr daní. Jde naopak o trest po podnikatele. "Ministerstvo financí má nápravu ve svých rukou. Zároveň toto téma otevřu na rozpočtovém výboru, na koaliční radě, případně budu interpelovat ministra financí. Pokud žádný z těchto kroků nebude úspěšný, navrhnu novelu příslušného zákona," dodal Klaška.

Pokud finanční správa skutečně zmírní podmínky pro pokutování za drobná opomenutí, bude to podle jejího bývalého šéfa a současného daňové experta ve společnosti Apogeo Jiřího Žežulky cesta k tomu, jak rozlišit skutečné podvodníky od lidí, kteří třeba jen něco přehlédli ve svých hlášeních. "Tento přístup může ke zlepšení výběru daní přispět mnohem lépe než házení "nepřizpůsobivých" a "zapomnětlivých" do jednoho pytle," řekl Žežulka.

Finanční správa přitom ještě nedávno trvala na tom, že nemá jinou možnost, než rozdávat pro mnohé drobné živnostníky likvidační tresty. "Každá chyba má stanovenou výši pokuty, úředník nemá rozhodovací pravomoc," uvedla dříve mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

 

Právě se děje

Další zprávy