Babiš chce určovat ceny léků. Doktoři souhlasí, Němeček ne

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 9. 2014 5:29
Posledních šest let měli ceny přípravků na starosti farmaceuti ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Ceny léků by mohlo určovat ministerstvo financí. Navrhují to Babišovi úředníci.
Ceny léků by mohlo určovat ministerstvo financí. Navrhují to Babišovi úředníci. | Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Babišovo ministerstvo chystá revoluci v lékové politice. Samo chce určovat, kolik bude která pilulka stát. Posledních šest let měli ceny přípravků na starosti farmaceuti ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

"Jednáme s ministerstvem zdravotnictví o tom, aby se nám vrátila cenotvorba léků i zdravotnických prostředků. Domníváme se, že budeme v této oblasti efektivnější," potvrdil ředitel odboru cenové politiky ministerstva financí Pavel Maštálka.

Lékový ústav, který měl posledních šest let ceny pilulek na starosti, by se měl soustředit na zcela jiné věci: bedlivěji sledovat bezpečnost léků či jejich nežádoucí účinky. Měl by také zvýšit frekvenci kontrol českých lékáren.

"Žádné další podrobnosti o tom, jak by měl převod proběhnout, vám ale prozatím neřekneme. Je to jen jeden z možných trendů. Schůzka, na které bychom měli řešit podrobnosti, k tomu navíc bude až ve středu," doplnil náměstek ministra financí Martin Pros.

Ceny letěly až o 60 procent dolů

Odborná veřejnost se kvůli tomu okamžitě rozdělila do dvou nesmiřitelných táborů.

Podle České lékařské komory budou léky u Babiše v dobrých rukou. "Sami jsme nedávno zasílali na ministerstvo zdravotnictví podobný podnět. Kompetence lékového ústavu by se měly rozdělit – maximální ceny léků by mělo stanovit ministerstvo financí, naopak o sumě, kterou z ceny proplácí pojišťovny, by mělo rozhodovat ministerstvo zdravotnictví,“ řekl šéf komory Milan Kubek. Lékový ústav by měl i podle něj zabezpečit hlavně kontrolu medikamentů na českém trhu.

Ceny léků

Jak se ceny léků určovaly v minulosti?
Do konce roku 2007 určovala ceny pilulek takzvaná léková komise. Tedy skupina lidí, kteří zasedali na ministerstvu financí. Přesně daná pravidla, jak by měla cena vzniknout, ale neexistovala. O tom, jakou část ceny proplatí lidem pojišťovna, se zase rozhodovalo na ministerstvu zdravotnictví.

Jak se ceny léků určují dnes?
Podle zákona platného od 1. ledna 2008. Ceny i úhrady stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, revizi provádí každé tři roky. Cena se určuje jako průměr tří nejnižších cen daného léku v Evropě. Pokud se výrobci stanovená cena nelíbí, může se odvolat k ministerstvu zdravotnictví. To musí rozhodnout do 30 dnů, v komplikovaných případech do 60 dnů.

Odborníci na lékovou politiku naopak upozorňují, že jen díky lékovému ústavu se ceny českých pilulek za posledních šest let snížily. V některých případech dokonce až o šedesát procent.

"Jsem poslední z těch, kdo by vyjádřil úplnou spokojenost s tím, jak lékový ústav pracuje. Jistá zásluha se mu ale upřít nedá. Ceny léků se za dobu, kdy má regulaci na starosti právě on, propastně snížily," upozorňuje například Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Jasná pravidla

Dolů podle něj letěly nejen ceny běžných přípravků na bolest či vysoký krevní tlak, ale také nejdražších biologických léků. "Například krabička jednoho z nejmenovaných biologických léků, který se používá u pacientů s revmatoidní artritidou, stála ještě v roce 2008 neuvěřitelných 17 315 korun. Dnes za ni platíme rovných 12 tisíc. Jde přitom o jeden z nejužívanějších medikamentů, loni se ho tady prodalo kolem 800 milionů kusů,“ uvádí Suchopár.

Ceny spadly hlavně proto, že lékový ústav přebral před šesti lety cenotvorbu i s novými pravidly. Ta nastavilo podle požadavků Evropské unie ministerstvo zdravotnictví. Ceny léků se určují ve správních řízeních, každé rozhodnutí musí být vysvětleno a zdokumentováno. Ceny se navíc určují tak, aby se léky neprodávaly dráž, než kolik je průměr tří nejnižších cen v Evropě. Jestli tomu tak skutečně je, musí ústav zkontrolovat každé tři roky. Stanoví to zákon o léčivech.

"Pokud by tedy chtělo ministerstvo financí agendu skutečně převzít, klidně ať to udělá. Mělo by to ale převzít se vším všudy a pokračovat v rámci nastavených pravidel," nabádá Suchopár.

Němeček je proti

Česko by se podle něj rozhodně nemělo vracet ke způsobům, jaké tady panovaly před rokem 2008. Tehdy měla cenotvorbu na starosti léková komise, která seděla právě na ministerstvu financí. Jak vznikaly částky, které výrobcům za léky přiznávala, ale nikdy nikdo nevysvětloval.

Ze stejného důvodu se nápad nelíbí ani ministerstvu zdravotnictví. "Jsem rozhodně proti. O ceny léků ať se i nadále stará lékový ústav," reaguje šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Také jemu se po nástupu na ministerstvo práce lékového ústavu nelíbila. Vinu ale neviděl na straně systému, špatně podle něj pracovalo předchozí vedení ústavu. Bývalého ředitele Pavla Březovského proto Němeček odvolal a místo něj do čela dosadil Zdeňka Blahutu - dřív vedoucího lékárníka nemocniční lékárny Městské nemocnice Ostrava.

 

Právě se děje

Další zprávy