Zeman za to nemůže, dostal od tajných služeb jiné informace než my, říká o novičoku Babiš

Ondřej Houska ČTK Ondřej Houska, ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2018 18:07
Podle Andreje Babiše došlo k nedorozumění na úrovni tajných služeb.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Economia

Praha - Podle premiéra v demisi Andreje Babiše dostal prezident Miloš Zeman o výrobě a skladování nervového jedu novičok v Česku odlišné informace než on a ministryně obrany Karla Šlechtová. Babiš pro Aktuálně.cz řekl, že nejspíš došlo k nedorozumění na úrovni služeb, takže Zeman "za to ani nemůže".

"Problémem je to, že zpravodajské služby poskytly mně, paní Šlechtové a ostatním členům vlády jisté informace, které jsou v režimu utajení, a jiná naše služba poskytla nějakou jinou informaci panu prezidentovi," řekl Aktuálně.cz Babiš.

"Myslím si, že je to spíš nedorozumění, protože novičok je látka, která se skládá asi z 10 různých substancí, které mají různá čísla, a to, co se našlo ve Velké Británii, se u nás skutečně nevyrábělo ani netestovalo, podle těch informací, které jsme dostali my. Takže tam pravděpodobně došlo k nějakém nedorozumění na úrovni našich služeb," dodal.

Na dotaz, zda není chyba, že prezident informaci vyzradil dříve, než ji konzultoval s ostatními členy vlády odpověděl: "To není o vyjasnění s námi, ale o tom, že nějaká zpravodajská služba mu dala jinou informaci, než jsme měli my. Takže on za to podle mě ani nemůže."

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběla nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok. Civilní Bezpečnostní informační služba (BIS) podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Zeman řekl, že se přiklání k názoru vojenských zpravodajců.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl, že kontrarozvědka není v pozici jako prezident, aby mohla otevřeně říci, co v její zprávě je a čím do ní přispěly jaké organizace. "Součástí těch mnoha materiálů, které jsme shromáždili, abychom tu zprávu mohli pro pana prezidenta vypracovat, bylo samozřejmě i vyjádření Vojenského zpravodajství," řekl k údajnému rozporu názorů tajných služeb. S dotazem, zda by prezident mohl disponovat nějakou samostatnou zprávou od Vojenského zpravodajství, odkázal na ministerstvo obrany.

Ze zjištění tajné služby podle Zemana vyplývá, že v listopadu minulého roku byl ve Výzkumném vojenském ústavu v Brně testován nervově-paralytický jed označovaný jako A230. Česká armádní tajná služba tuto látku explicitně podle prezidenta označila za novičok, zatímco BIS, odborníci na jadernou bezpečnost či armádu tvrdí, že novičok, kterým byl otráven Skripal, je až jed s označením A234.

Jed novičok použili dosud neznámí útočníci v březnu k útoku na ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii. Británie obvinila z útoku Rusko. Moskva obvinění odmítla a tvrdila, že jed mohl pocházet z jiných zemí, například z Česka. Rusko dnes s poukazem na Zemanova slova oznámilo, že český prezident vyvrátil tvrzení britských vyšetřovatelů.

Ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že nervově paralytické látky se v Česku syntetizují v mikroskopickém množství kvůli protichemické obraně. Látka se ihned po provedení potřebných měření likviduje a nikde se neskladuje. Možnost úniku látky ministerstvo vyloučilo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy