Agrofert se bude moci dál ucházet o veřejné zakázky. Babiše zachránily hlasy ČSSD

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
Aktualizováno 4. 3. 2016 14:47
Ministr financí Andrej Babiš v pátek přestál důležité hlasování, které mohlo omezit byznys jeho holdingu Agrofert. Sněmovna odmítla návrh poslance Martina Plíška z TOP 09, aby se firmy, v nichž vlastní člen vlády alespoň deset procent, nemohly hlásit do veřejných soutěží. Babiše zachránily hlasy sociálních demokratů. Zákon jako celek Sněmovna schválit nestihla kvůli přestávce, kterou si vzala ODS, hlasovat se tak bude ve středu.
Foto: Economia

Praha - Ministr financí Andrej Babiš v pátek ustál důležité hlasování. Opoziční TOP 09 neprosadila ve Sněmovně úpravu navrhovanou poslancem Martinem Plíškem, podle které by se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl.

Dolní komora návrh odmítla v dílčím hlasování o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pro bylo 77 ze 162 přítomných poslanců, ke schválení bylo nutných 82 hlasů. Zákon jako celek Sněmovna schválit nestihla kvůli přestávce, kterou si vzala ODS, hlasovat se tak bude ve středu.

Společnosti ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) se tak budou moci dál ucházet o veřejné zakázky. "Jsem z toho všeho tady ve Sněmovně otrávený, pokud se moje firmy účastní výběrových řízení, vždy jde o zcela transparentní soutěže. Souhlasím s tím, že jsem ve střetu zájmů, ale nikdy jsem svého postavení nezneužil," uvedl Babiš.

Ministr financí ovšem klíčové hlasování ustál jen těsně, Plíškovi k vítězství chybělo pouhých pět hlasů. "Andrej Babiš má ve Sněmovně více spojenců, než se původně zdálo. Kdyby totiž poslanci hlasovali podle dřívějších vyjádření, návrh mohl projít," komentoval to Plíšek.

Původně podporu návrhu slibovali lidovci, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr Daniel Herman pro něj ale nakonec nehlasovali. Babiše zachránila především ČSSD, když většina poslanců hlasovala proti.

"My si nejsme vůbec jistí, že ten návrh poslance Plíška je v souladu s evropskou legislativou a názorem Evropské komise. To je jediný důvod, proč tento návrh nepodpoříme," komentoval to Sklenák. Není podle něj pravda, že by se ČSSD Babiše zalekla.

Kalousek: ČSSD se podělala

Kvůli tomu, že se ČSSD na poslední chvíli rozhodla Babiše podpořit, se ve Sněmovně strhla vzrušená debata. Podle zástupců ČSSD Plíškův návrh nic neřeší a lepší bude Babišovo podnikání vyřešit prostřednictvím zákona o střetu zájmů.

"Sociální demokracie je připravena hlasovat tak, aby se zpřísnil zákon o střetu zájmů a zpřísnily se podmínky, které se týkají podnikání členů vlády. Nebudeme to dělat v zákoně o zadávání veřejných zakázek, protože je to sporné," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

"Poděláte se zase, jako jste se podělali desetkrát předtím," řekl sociálním demokratům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Tím rozčílil sociálního demokrata Jaroslava Foldynu: "Sociální demokracie se nepodělala, to si vyprošuji. Tohle je jen snaha vytvářet nesoulad v zemi, kde všechno funguje."

Babišův střet zájmů

Sociální demokraté Babišovi pomohli, ačkoli v posledních dnech začali s mediálními útoky právě na jeho střet zájmů a jeho byznys. Rozjeli například předvolební kampaň Stát není firma.

"V okamžiku, kdy dochází k propojování politické, ekonomické a mediální moci, tak už v demokracii kontrola nefunguje. Takže já se přimlouvám za to, abychom skutečně mediální moc oddělili od té politické, abychom ekonomickou oddělili od té politické," řekl například ve čtvrtek ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

V případě zákona o veřejných zakázkách, který je jednou z nejdůležitějších norem Sobotkova kabinetu, se ale báli zasahovat. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová totiž varovala, že Plíškova změna by mohla narazit u Evropské komise a ohrozit čerpání evropských dotací. Zákon musí platit nejpozději v dubnu.

"Tento zákon je velice důležitá norma pro celou Českou republiku, cílem je zajistit férová pravidla pro výběr dodavatele. Právě spravedlivou a rovnou soutěží lze dosáhnout hospodárnosti a efektivity ve veřejných investicích," uvedla ministryně na začátku projednávání.

Poslanci zákon však zákon jako celek nakonec schválit nestihli a budou o něm hlasovat až příští středu. "Jsem z toho velmi zklamaná. Budu muset psát eurokomisařce o průběhu legislativních prací a doufám, že k tomu komise přihlédne," dodala Šlechtová s tím, že udělá vše pro to, aby Česko kvůli chybějícímu zákonu nedostalo sankce.

 

Právě se děje

Další zprávy