Babiš zveřejnil odpovědi na otázky ČSSD o svém podnikání. Na řadu z nich ale neodpověděl

ČTK ČTK
7. 5. 2017 13:58
Sociální demokracie se v otázkách zveřejněných koncem dubna na webu strany mimo jiné ptá, jak Babiš získal peníze na nákup korunových dluhopisů za 1,5 miliardy korun. Ministr financí Babiš v neděli v odpovědích zveřejněných na webu ANO uvedl, že otázky jsou absurdní a založené na lžích.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zveřejnil odpovědi na 22 otázek ČSSD ohledně jeho podnikání. Na řadu otázek ale přímo neodpověděl.

Například zopakoval, že správnost transakcí, z jejichž výnosů pak koupil kontroverzní korunové dluhopisy, potvrdily auditorské firmy.

Obě firmy však jen potvrdily, že měl Babiš dost peněz pro nákup dluhopisů, ale zdůraznily, že jejich zprávy o Babišových financích nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů.

Sociální demokracie se v otázkách zveřejněných 28. dubna na webu strany ptá například, jak Babiš získal peníze na nákup korunových dluhopisů za 1,5 miliardy korun, zda finanční správa nákup dluhopisů prověří nebo jak Babiš získal svou někdejší firmu Agrofert. Babiš v neděli v odpovědích na webu ANO sdělil, že otázky jsou absurdní a založené na lžích.

K důvodu nákupu jednokorunových dluhopisů Agrofertu, ze kterých má Babiš nezdaněné příjmy, ministr uvedl, že představovaly půjčku pro Agrofert. Taková půjčka byla pro firmu podle Babiše výhodnější než bankovní úvěr.

Ze zpráv auditorských firem EY a PWC ale vyplývá, že téměř polovinu z 1,8 miliardy korun Babišových příjmů do roku 2013, kdy dluhopisy nakoupil, tvořil zisk z prodeje akcií Babišových firem Profrost, Afeed a Afeed CZ holdingu Agrofert za 748 milionů.

Část takzvané půjčky pro Agrofert tak pocházela z peněz získaných právě od Agrofertu.

Zprávy auditorských firem EY a PWC, jimiž Babiš obhajuje v odpovědích správnost svých transakcí, navíc podle EY ani PWC nepředstavují audit.

ČSSD ve svých otázkách rovněž sdělila, že má pochybnosti o tom, zda Finanční správa spadající pod Babišovo ministerstvo financí, vyšetří možné daňové úniky související s korunovými dluhopisy. "Finanční správa sama jasně deklarovala, že všechny operace s dluhopisy prověří," prohlásil v odpovědi Babiš.

Agrofert v dubnu oznámil, že specializovaný finanční úřad si vyžádal od holdingu podklady k veškerým dluhopisům, které firma vydala. Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček ale dříve v médiích několikrát prohlásil, že neví, podle jakých zákonných norem by měla správa postupovat v problematice možných úniků u jednokorunových dluhopisů.

V odpovědích Babiš také vynechal informaci o zahraničních vlastnících jeho někdejší firmy Imoba. ČSSD v otázkách Babišovi vyčítala, že tvrdí, že nepoužívá firmy sídlící v daňových rájích, zatímco Imoba sídlila léta ve Švýcarsku. "Společnost IMOBA a.s. má od svého založení sídlo v Praze v České republice," odpověděl Babiš. Imoba má skutečně od založení sídlo v Praze, ale po několik let ji vlastnila švýcarská firma Fertagra.

Babiš rovněž přímo neodpověděl na otázku ČSSD, jak získal před 17 lety peníze na koupi podílu v Agrofertu, jehož celková hodnota tehdy byla podle sociální demokracie asi čtyři miliardy korun. "Akcie jsem koupil za tržní cenu, tedy za cenu, za kterou byli akcionáři ochotni prodat," uvedl Babiš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy