Petříček zmírnil výroky o své rezignaci. Kritiku komunistů zatím s premiérem neřešil

ČTK ČTK
24. 2. 2019 13:22
Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím neřešil s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) kritiku komunistů, kteří požadují jeho odchod z vlády. Ministr zahraničí to v neděli řekl v pořadu televize Prima Partie.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Foto: ČTK

KSČM vyčítá ministru zahraničí Petříčkovi jeho postoj ke krizi ve Venezuele nebo k Ukrajině. Petříček jejich kritiku odmítá, řekl, že se řídí vládním prohlášením. Připomněl, že vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček je s jeho prací spokojen.

Komunisté kritizují ministra zahraničí dlouhodobě. Poslanec Daniel Pawlas (KSČM) v neděli v pořadu TV Prima Partie zopakoval, že jeho straně vadí uznání opozičního lídra Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Kritizoval také Petříčka, že podle něj dostatečně neodsoudil činy ukrajinských banderovců. Ministr podle něj dostatečně nehájí české zájmy.

Tomáš Petříček ale v Partii poukázal na to, že kroky v případě Venezuely byly předem projednány se všemi ústavními představiteli a mají podporu i prezidenta Miloše Zemana. Dodal, že během své zahraniční cesty na Ukrajinu se tématu banderovců věnoval, cestou je podle něj zřízení společné komise, která se spornými historickými tématy bude zabývat. Komise v minulosti řešily podobné otázky v česko-německých nebo česko-polských vztazích.

Tomáš Petříček tento týden uvedl, že pokud ho březnový sjezd ČSSD nezvolí místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. V neděli v TV Prima nicméně svůj výrok mírnil. Řekl, že na sjezdu ČSSD předstoupí před delegáty se svou vizí. Pokud by neuspěl, zeptá se nového stranického vedení, zda má jeho důvěru. Až poté by se rozhodl, jestli se funkce vzdá. 

Petříček také připomněl, že KSČM není součástí vládní koalice i z toho důvodu, že její zahraniční orientace je jiná než dvou vládních stran ČSSD a ANO. Vyzdvihl, že má podporu předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka, který vyjádřil s jeho prací spokojenost. Dodal, že premiér Andrej Babiš (ANO) s ním ještě kritiku komunistů neřešil. "Nicméně ve středu bude vláda, uvidím, jestli bude toto tématem jednání s panem premiérem," dodal Petříček.

Babiš chce od ministrů za hnutí ANO, aby mu do konce února sepsali, co zatím ve svých resortech dokázali a co plánují. Novinářům ve čtvrtek řekl, že rozhodně nechystá žádné vysvědčení a co dostane, nevyužije k případným úvahám o obměně vlády. Uvedl také, že nebude hodnotit ani to, zda ministři přijdou s návrhy úspor ve svých resortech. Na rozdíl od ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) si myslí, že tato výzva nebude mít velkou odezvu.

O žádosti na ministry ANO hovořil Babiš počátkem února. Hamáček tehdy novinářům řekl, že takové hodnocení od členů vlády nominovaných sociálními demokraty chtít nebude, protože je s nimi v blízkém kontaktu.

VIDEO: Petříček má mou podporu, svou práci dělá dobře, prohlásil Hamáček.

Jan Hamáček k ministrovi zahraničí za ČSSD Tomáši Petříčkovi, jehož pozice není úplně jistá | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy