reklama
 
 

Petříček zmírnil výroky o své rezignaci. Kritiku komunistů zatím s premiérem neřešil

24. 2. 2019 13:22
Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím neřešil s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) kritiku komunistů, kteří požadují jeho odchod z vlády. Ministr zahraničí to v neděli řekl v pořadu televize Prima Partie.

KSČM vyčítá ministru zahraničí Petříčkovi jeho postoj ke krizi ve Venezuele nebo k Ukrajině. Petříček jejich kritiku odmítá, řekl, že se řídí vládním prohlášením. Připomněl, že vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček je s jeho prací spokojen.

Komunisté kritizují ministra zahraničí dlouhodobě. Poslanec Daniel Pawlas (KSČM) v neděli v pořadu TV Prima Partie zopakoval, že jeho straně vadí uznání opozičního lídra Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Kritizoval také Petříčka, že podle něj dostatečně neodsoudil činy ukrajinských banderovců. Ministr podle něj dostatečně nehájí české zájmy.

Tomáš Petříček ale v Partii poukázal na to, že kroky v případě Venezuely byly předem projednány se všemi ústavními představiteli a mají podporu i prezidenta Miloše Zemana. Dodal, že během své zahraniční cesty na Ukrajinu se tématu banderovců věnoval, cestou je podle něj zřízení společné komise, která se spornými historickými tématy bude zabývat. Komise v minulosti řešily podobné otázky v česko-německých nebo česko-polských vztazích.

Tomáš Petříček tento týden uvedl, že pokud ho březnový sjezd ČSSD nezvolí místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. V neděli v TV Prima nicméně svůj výrok mírnil. Řekl, že na sjezdu ČSSD předstoupí před delegáty se svou vizí. Pokud by neuspěl, zeptá se nového stranického vedení, zda má jeho důvěru. Až poté by se rozhodl, jestli se funkce vzdá. 

Petříček také připomněl, že KSČM není součástí vládní koalice i z toho důvodu, že její zahraniční orientace je jiná než dvou vládních stran ČSSD a ANO. Vyzdvihl, že má podporu předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka, který vyjádřil s jeho prací spokojenost. Dodal, že premiér Andrej Babiš (ANO) s ním ještě kritiku komunistů neřešil. "Nicméně ve středu bude vláda, uvidím, jestli bude toto tématem jednání s panem premiérem," dodal Petříček.

Babiš chce od ministrů za hnutí ANO, aby mu do konce února sepsali, co zatím ve svých resortech dokázali a co plánují. Novinářům ve čtvrtek řekl, že rozhodně nechystá žádné vysvědčení a co dostane, nevyužije k případným úvahám o obměně vlády. Uvedl také, že nebude hodnotit ani to, zda ministři přijdou s návrhy úspor ve svých resortech. Na rozdíl od ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) si myslí, že tato výzva nebude mít velkou odezvu.

O žádosti na ministry ANO hovořil Babiš počátkem února. Hamáček tehdy novinářům řekl, že takové hodnocení od členů vlády nominovaných sociálními demokraty chtít nebude, protože je s nimi v blízkém kontaktu.

VIDEO: Petříček má mou podporu, svou práci dělá dobře, prohlásil Hamáček.

Jan Hamáček k ministrovi zahraničí za ČSSD Tomáši Petříčkovi, jehož pozice není úplně jistá | Video: Radek Bartoníček |  01:48

autor: ČTK | 24. 2. 2019 13:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama