Petříček zmírnil výroky o své rezignaci. Kritiku komunistů zatím s premiérem neřešil

ČTK ČTK
24. 2. 2019 13:22
Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím neřešil s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) kritiku komunistů, kteří požadují jeho odchod z vlády. Ministr zahraničí to v neděli řekl v pořadu televize Prima Partie.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Foto: ČTK

KSČM vyčítá ministru zahraničí Petříčkovi jeho postoj ke krizi ve Venezuele nebo k Ukrajině. Petříček jejich kritiku odmítá, řekl, že se řídí vládním prohlášením. Připomněl, že vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček je s jeho prací spokojen.

Komunisté kritizují ministra zahraničí dlouhodobě. Poslanec Daniel Pawlas (KSČM) v neděli v pořadu TV Prima Partie zopakoval, že jeho straně vadí uznání opozičního lídra Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Kritizoval také Petříčka, že podle něj dostatečně neodsoudil činy ukrajinských banderovců. Ministr podle něj dostatečně nehájí české zájmy.

Tomáš Petříček ale v Partii poukázal na to, že kroky v případě Venezuely byly předem projednány se všemi ústavními představiteli a mají podporu i prezidenta Miloše Zemana. Dodal, že během své zahraniční cesty na Ukrajinu se tématu banderovců věnoval, cestou je podle něj zřízení společné komise, která se spornými historickými tématy bude zabývat. Komise v minulosti řešily podobné otázky v česko-německých nebo česko-polských vztazích.

Tomáš Petříček tento týden uvedl, že pokud ho březnový sjezd ČSSD nezvolí místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. V neděli v TV Prima nicméně svůj výrok mírnil. Řekl, že na sjezdu ČSSD předstoupí před delegáty se svou vizí. Pokud by neuspěl, zeptá se nového stranického vedení, zda má jeho důvěru. Až poté by se rozhodl, jestli se funkce vzdá. 

Petříček také připomněl, že KSČM není součástí vládní koalice i z toho důvodu, že její zahraniční orientace je jiná než dvou vládních stran ČSSD a ANO. Vyzdvihl, že má podporu předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka, který vyjádřil s jeho prací spokojenost. Dodal, že premiér Andrej Babiš (ANO) s ním ještě kritiku komunistů neřešil. "Nicméně ve středu bude vláda, uvidím, jestli bude toto tématem jednání s panem premiérem," dodal Petříček.

Babiš chce od ministrů za hnutí ANO, aby mu do konce února sepsali, co zatím ve svých resortech dokázali a co plánují. Novinářům ve čtvrtek řekl, že rozhodně nechystá žádné vysvědčení a co dostane, nevyužije k případným úvahám o obměně vlády. Uvedl také, že nebude hodnotit ani to, zda ministři přijdou s návrhy úspor ve svých resortech. Na rozdíl od ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) si myslí, že tato výzva nebude mít velkou odezvu.

O žádosti na ministry ANO hovořil Babiš počátkem února. Hamáček tehdy novinářům řekl, že takové hodnocení od členů vlády nominovaných sociálními demokraty chtít nebude, protože je s nimi v blízkém kontaktu.

VIDEO: Petříček má mou podporu, svou práci dělá dobře, prohlásil Hamáček.

Jan Hamáček k ministrovi zahraničí za ČSSD Tomáši Petříčkovi, jehož pozice není úplně jistá | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy