Babiš: Z jednání o platech jsem neutekl, seděl jsem v bufetu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 12. 2014 13:51
Premiér obvinil ministra financí, že vycouval z hlasování o platech zákonodárců. Babiš se brání tím, že se nechtěl účastnit frašky.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: DVTV

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se brání nařčení premiéra Bohuslava Sobotky, že při hlasování o platech zákonodárců z pléna utekl. Jeho vysvětlení je ale poněkud kuriózní - v době hlasování seděl v poslaneckém bufetu.

"Já jsem neutekl, já jsem seděl v bufetu, protože jsem se té frašky nechtěl účastnit," uvedl v pondělí Babiš. Podobně se zachovala i většina jeho poslanců.

Jak ale upozornil premiér, kdyby Babiše napodobili ještě další poslanci, platy by ve finále stouply mnohem více než o navrhovaná tři procenta.

"Andrej Babiš při hlasování ze Sněmovny utekl, takže veřejnost opět nezná jeho názor. Kdyby utekli všichni, tak jako pan Babiš, platy poslanců by vzrostly od nového roku o 26 procent," napsal Sobotka na sociálních sítích.

Babiš dal již několikrát najevo, že mu dlouhá jednání poslanců nejsou příliš po chuti. Sněmovnu například označil za žvanírnu a údajně se chtěl vzdát mandátu poslance, klub mu to ale zakázal.

Hádky o platy

Slovní přestřelka mezi premiérem a ministrem financí se strhla kvůli pátečnímu hlasování o mzdách zákonodárců. Původně se všechny poslanecké kluby dohodly na tom, že platy od příštího roku porostou o 14 procent. Dohodu ale zrušil premiér Sobotka, podle kterého šlo o příliš velký nárůst.

Ve finále si tak poslanci mohli v pátek vybrat z několika variant. Lidovci a ANO po pádu původní dohody prosazovali úplné zmrazení platů na jeden rok, tento návrh však neprošel. Když přišlo hlasování o návrhu sociálních demokratů, poslanci za hnutí ANO se zdrželi i přes to, že zbývající varianty byly ještě horší.

Podle Babiše je to vina Sobotky, který podrazil ostatní strany. Sobotku navíc označil za populistu. "Poslanci ANO verbálně prosazovali další zmrazení platů. Každý si může udělat názor, co je větší populismus. Jako premiér jsem dostál své odpovědnosti, od problému neutekl a prosadil spolu s poslanci ČSSD řešení, které je systémové a uměřené," napsal Sobotka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy