Babiš vykázal reportéry Respektu z předvolební akce. Nebyla prý pro novináře

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
1. 10. 2021 18:52
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek vyhodil novináře týdeníku Respekt z předvolební akce na brněnské přehradě, kterou společně s ministryní financí Alenou Schillerovou pořádá jako součást kampaně. Babiš si tam podle svého poradce nepřál přítomnost novinářů, nebyla prý pro ně určena. Jízdy se ale přitom mohl zúčastnit kdokoliv z široké veřejnosti.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Matej Slávik

„Šlo o akci pro seniory na parníku. Vyzvedli jsme si lístky, vydali nám je, ale pan premiér za námi přišel, že je to soukromá akce a máme odejít,“ sdělila Deníku N reportérka Respektu Ivana Svobodová, kterou z parníku premiér společně s fotografem Milanem Jarošem vyhodil. 

Na akci dorazili oba novináři s cílem mapovat kampaň hnutí ANO. Premiér jim však sdělil, že si jejich přítomnost nepřeje, přestože byla plavba určena široké veřejnosti a mohl se ji zúčastnit kdokoliv, kdo na místo dorazil.

Ačkoli byla akce součástí předvolební kampaně, podle Babišova týmu nebyla pro média určena, oba novináři tak byli nuceni z parníku vystoupit. Jeden z premiérových poradců Marek Hanč pro Deník N uvedl, že to bylo Babišovo rozhodnutí, na které měl právo. "Nebyla to akce pro novináře. Nikoho jsme sem nezvali. Je to jeho akce a on si je tam nepřál," sdělil Hanč a tím, že Respekt poté dostal pozvánku na další plavbu, té se však již podle reportérky Svobodové premiér neúčastnil.

Novináře vykázali i z tiskovky s Orbánem

K podobnému incidentu došlo už ve středu, kdy Úřad vlády na tiskovou konferenci Babiše a maďarského premiéra Viktora Orbána v Ústí nad Labem nevpustil několik českých a zahraničních novinářů. Týkalo se to například reportérů francouzského deníku Le Monde, z českého serveru Investigace.cz nebo německého týdeníku Die Zeit. 

"Žádost o akreditaci jsem posílal v neděli večer, lhůta byla do pondělního poledne. Ještě v pondělí večer jsem dostal odpověď, že je akreditace přijata, ale že mě na tuto tiskovou konferenci nemohou pustit z kapacitních důvodů," vysvětlil pro Deník N Martin Nejezchleba z německého týdeníku Die Zeit. 

Proti takové diskriminaci novinářů se už ve čtvrtek vymezil Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZIPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ), podle kterého došlo k omezování svobodné žurnalistické práce a že Úřad vlády novinářům podobnými praktikami brání ve výkonu jejich profese.

"Postup Úřadu vlády je v tomto případě v  rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace. Český národní výbor odsoudil podobné restrikce aplikované na vybraná média ze strany Kanceláře prezidenta republiky i Úřadu vlády už na jaře letošního roku," píše se v tiskové zprávě NFNZ. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy