Babiš: Ve sporu o policii jsem doufal v Zemanovu podporu. Žasnu nad drzostí nevychovaného Chovance

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
20. 6. 2016 17:00
Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš žasne, že ministr vnitra Milan Chovanec podepsal kritizovanou reformu policie, ačkoli věděl, že se právě kvůli ní má ještě sejít s Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Podle Babiše je to projev drzosti a arogance. Právě od Zemana však Babiš očekával ve sporu o policii větší podporu. Chtěl docílit toho, aby ministr vnitra podpis alespoň odložil.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ve sporu o reformu policie spoléhal šéf ANO Andrej Babiš na to, že ho podpoří prezident Miloš Zeman. Ten se sice v minulosti vyjádřil proti slučování protikorupčního a protimafiánského útvaru, jak ho minulý týden schválil ministr vnitra Milan Chovanec, v rozhodující chvíli se ale za Babiše veřejně nepostavil.

"Upřímně řečeno jsem doufal, že prezident Chovancovi řekne, aby podpis odložil, protože to je destrukce dvou velmi důležitých útvarů," uvedl Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyjde v úterý. S prezidentem se, stejně jako Chovanec, sešel minulé pondělí, slov podpory se ale po schůzce nedočkal.

Zeman místo toho vzkázal, že by hnutí ANO nemělo naplnit své výhrůžky a odcházet z vlády. To se později také stalo - hnutí ANO couvlo a koaliční smlouvu nevypovědělo, ačkoliv Chovanec spornou reformu podepsal.

"Nevím, proč ta podpora nepřišla, to se musíte zeptat pana prezidenta," dodal Babiš. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl prezidentovo mlčení v celé věci komentovat s tím, že všichni tři politici se tuto středu potkají na Hradě, budou znovu o celé věci jednat a teprve pak se prezident k celé věci vyjádří.

Příběh nekončí

Co budou na schůzce řešit, když mezitím ministr vnitra stihl reformu podepsat, není jasné. "Jen žasnu nad arogancí a drzostí Chovance, který dobře věděl, že pan prezident to chce s námi řešit, a přesto to narychlo podepsal. Kdyby byl slušně vychovaný, tak by počkal na tu schůzku," poznamenal Babiš.

Na otázku, zda bude chtít prezident s Chovancem jeho postup probrat, Ovčáček neurčitě odpověděl, že na schůzce se bude řešit široké spektrum otázek. "Příběh podpisem rozhodně nekončí, spíš začíná," dodal Ovčáček.

Babiš si v rozhovoru pro HN posteskl i nad tím, že čekal větší podporu nejen od prezidenta, ale také od koaličních lidovců. "Určitě jsem od nich čekal razantnější postup. Na Bezpečnostní radě státu téměř nic neřekli. Teď mluví o tom, že na to chtějí dohlížet, aby se nepřestaly vyšetřovat živé kauzy. Ale podle mě je na to už pozdě," dodal Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy