Babiš: Ve sporu o policii jsem doufal v Zemanovu podporu. Žasnu nad drzostí nevychovaného Chovance

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
20. 6. 2016 17:00
Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš žasne, že ministr vnitra Milan Chovanec podepsal kritizovanou reformu policie, ačkoli věděl, že se právě kvůli ní má ještě sejít s Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Podle Babiše je to projev drzosti a arogance. Právě od Zemana však Babiš očekával ve sporu o policii větší podporu. Chtěl docílit toho, aby ministr vnitra podpis alespoň odložil.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ve sporu o reformu policie spoléhal šéf ANO Andrej Babiš na to, že ho podpoří prezident Miloš Zeman. Ten se sice v minulosti vyjádřil proti slučování protikorupčního a protimafiánského útvaru, jak ho minulý týden schválil ministr vnitra Milan Chovanec, v rozhodující chvíli se ale za Babiše veřejně nepostavil.

"Upřímně řečeno jsem doufal, že prezident Chovancovi řekne, aby podpis odložil, protože to je destrukce dvou velmi důležitých útvarů," uvedl Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyjde v úterý. S prezidentem se, stejně jako Chovanec, sešel minulé pondělí, slov podpory se ale po schůzce nedočkal.

Zeman místo toho vzkázal, že by hnutí ANO nemělo naplnit své výhrůžky a odcházet z vlády. To se později také stalo - hnutí ANO couvlo a koaliční smlouvu nevypovědělo, ačkoliv Chovanec spornou reformu podepsal.

"Nevím, proč ta podpora nepřišla, to se musíte zeptat pana prezidenta," dodal Babiš. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl prezidentovo mlčení v celé věci komentovat s tím, že všichni tři politici se tuto středu potkají na Hradě, budou znovu o celé věci jednat a teprve pak se prezident k celé věci vyjádří.

Příběh nekončí

Co budou na schůzce řešit, když mezitím ministr vnitra stihl reformu podepsat, není jasné. "Jen žasnu nad arogancí a drzostí Chovance, který dobře věděl, že pan prezident to chce s námi řešit, a přesto to narychlo podepsal. Kdyby byl slušně vychovaný, tak by počkal na tu schůzku," poznamenal Babiš.

Na otázku, zda bude chtít prezident s Chovancem jeho postup probrat, Ovčáček neurčitě odpověděl, že na schůzce se bude řešit široké spektrum otázek. "Příběh podpisem rozhodně nekončí, spíš začíná," dodal Ovčáček.

Babiš si v rozhovoru pro HN posteskl i nad tím, že čekal větší podporu nejen od prezidenta, ale také od koaličních lidovců. "Určitě jsem od nich čekal razantnější postup. Na Bezpečnostní radě státu téměř nic neřekli. Teď mluví o tom, že na to chtějí dohlížet, aby se nepřestaly vyšetřovat živé kauzy. Ale podle mě je na to už pozdě," dodal Babiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 27 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy